Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Eurowybory 2024. Kim są kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w województwie śląskim? 

Jadwiga Wiśniewska otwiera listę kandydatów w naszym województwie. Zobacz, kto jeszcze ubiega się o mandat europosła. 

Przy Carbonarium powstała strefa chill dla rowerzystów i nie tylko [ZDJĘCIA] 

W Święto Flagi, 2 maja w Jastrzębiu-Zdroju przy budynku Carbonarium powstała Strefa chill, czyli strefa relaksu, z której mogą korzystać m.in. rowerzyści. 

Prokuratura podejrzewa wnuka o zabójstwo babci 

Mężczyzna został aresztowany. Ze względu na stan zdrowia, trafił do więziennego oddziału szpitalnego.

"Robi się ciekawie!?". Związki JSW o roszadzie z dyrektorami kopalń 

Zmiany dotyczą m.in. dyrektorów kopalń Borynia-Zofiówka-Bzie oraz Pniówek.

Eurowybory 2024. Kim są kandydaci Nowej Lewicy w województwie śląskim? 

Maciej Konieczny z Warszawy otwiera listę Nowej Lewicy w naszym województwie. Z 6. miejsca kandyduje rybniczanka, Grażyna Graś.

Jakub Chełstowski. Marszałek na trudne czasy. Zostawia następcom miliardy z Unii Europejskiej 

Do historii samorządu przejdzie niczym święty Jerzy pogromca smoka. Jakub Chełstowski pokonał smoga, bo wdrożył w życie uchwałę antysmogową pomimo licznych sprzeciwów.

Policja zapowiada kontrole prędkości w weekend majowy 

Zbliżający się przedłużony weekend majowy dla wielu Polaków będzie okazją do zaplanowania dłuższego wypoczynku. Niezależnie od weekendowych planów, miejmy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo.

Konfederacja przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego na Śląsku. Roman Fritz dwójką na liście 

29 kwietnia w Katowicach odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono kandydatów do Parlamentu Europejskiego z listy Konfederacji. 

Sąd Apelacyjny odrzucił roszczenia Anny Hetman 

Okazuje się, że informacje o wygranej w procesie w trybie wyborczym Anny Hetman przeciw Michałowi Urgołowi były przedwczesne. Sąd Apelacyjny w Katowicach odrzucił roszczenia prezydentki.

AKTUALIZACJA Jastrzębie-Zdrój: Mężczyzna ponad 19 godzin stał na dachu. W mieszkaniu znaleziono ciało kobiety 

Na dachu 10-piętrowego budynku, od niedzielnego wieczoru przez ponad 19 godzin stał mężczyzna. Na miejscu byli policyjni negocjatorzy. Z kolei w jednym z mieszkań znaleziono ciało 78-letniej kobiety, do śmierci której doszło najprawdopodobniej...

Józef Rostek

ur. 12.11.1859, zm. 28.03.1929

ur. 12 XI 1859 r. w Wojnowicach k. Raciborza. Jedna z najbardziej pasjonujących postaci. Raciborzanin - Polonus. Ojciec Florian a matka Franciszka zd. Wyszkoniów. Naukę rozpoczął w szkole ludowej, po czym przeszedł do niemieckiej szkoły elementarnej. W 1871 r. uczył się w gimnazjum klasycznym gdzie poddawano go akcji germanizacyjnej. Docierał do polskich książek. Czytał „Pana Tadeusza”, „Konrada Wallenroda”. Sięgał do pracy Józefa Chociszewskiego - „Piśmiennictwo polskie” i do innych wartościowych prac. Zamiłowany podróżnik, w 1877 r. zwiedził Kraków. Zafascynowany grodem wawelskim, umocnił swoje prapolskie przekonania. W 1880 r. zdał maturę. We Wrocławiu odbył studia medyczne. W stolicy Dolnego Śląska poznał Wielkopolan. Działał w Towarzystwie Literacko-Słowiańskim. Poznał program Towarzystwa Polskich Górnoślązaków (Wrocław). W 1880 r. m.in. z Józefem Gregorem założył Towarzystwo Górnośląskie. Zwrócił uwagę na Jana Kasprowicza (jego epizod raciborski). Franciszek Chłapowski, zaprzyjaźniony z Rostkiem, otoczył go opieką finansową i naukową. W Poznańskiem poznał Ludwikę Trąmpczyńską; został jej mężem. Dyplom lekarza medycyny otrzymał 11 VI 1885 r. W Lipsku obronił pracę doktorską, po czym osiadł w Raciborzu. Dodatkowo praktykował w Królewskiej Hucie (Chorzów), Dreźnie, a nawet w Krakowie. Nauki pobierał w Berlinie i Kolonii. Wiele podróżował: Francja, Włochy, Grecja. Miał zadatki na uczonego, ale poniósł go temperament społecznika i polityka. Doceniano jego kompetencje: w 1919 r. został powołany na stanowisko referenta do spraw położniczych w Ministerstwie Zdrowia Publicznego II RP; z inicjatywy W. Korfantego powierzono mu funkcję naczelnika Wydziału Zdrowia przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Bytomiu. Potem pracował jako lekarz w szpitalu w Roździeniu i Świerklańcach. W 1922 r. pełnił obowiązki naczelnika Wydziału Zdrowia Publicznego w Urzędzie Wojewódzkim. W 1924 r. wystąpił na V Zjeździe Psychiatrów Polskich w Lublińcu; potem we Lwowie na II Ogólnopolskim Zjeździe Przeciwgruźlicowym. Przede wszystkim był społecznikiem: jeden z głównych animatorów „Nowin Raciborskich” (1889), Towarzystwa Pomocy Naukowej (1891); brał udział w zakładaniu Związku Polsko-Katolickich Robotników i Mniejszych Właścicieli w Łubowicach (1890). Kandydat Koła Polskiego; jeden z inicjatorów Banku Ludowego (od 1900); prezes rady nadzorczej Strzecha (1908 - 1911). Pełnił obowiązki Polskiego Komisarza Granicznego (1920); zaangażowany w Opolu jako ekspert ds. polsko-niemieckiej granicy Bogumin - Knurów (1921); odznaczony „Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi”. Zmarł 28 III 1929 r. w Katowicach.

Benedykt Motyka