Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Józef Rostek

ur. 12.11.1859, zm. 28.03.1929

ur. 12 XI 1859 r. w Wojnowicach k. Raciborza. Jedna z najbardziej pasjonujących postaci. Raciborzanin - Polonus. Ojciec Florian a matka Franciszka zd. Wyszkoniów. Naukę rozpoczął w szkole ludowej, po czym przeszedł do niemieckiej szkoły elementarnej. W 1871 r. uczył się w gimnazjum klasycznym gdzie poddawano go akcji germanizacyjnej. Docierał do polskich książek. Czytał „Pana Tadeusza”, „Konrada Wallenroda”. Sięgał do pracy Józefa Chociszewskiego - „Piśmiennictwo polskie” i do innych wartościowych prac. Zamiłowany podróżnik, w 1877 r. zwiedził Kraków. Zafascynowany grodem wawelskim, umocnił swoje prapolskie przekonania. W 1880 r. zdał maturę. We Wrocławiu odbył studia medyczne. W stolicy Dolnego Śląska poznał Wielkopolan. Działał w Towarzystwie Literacko-Słowiańskim. Poznał program Towarzystwa Polskich Górnoślązaków (Wrocław). W 1880 r. m.in. z Józefem Gregorem założył Towarzystwo Górnośląskie. Zwrócił uwagę na Jana Kasprowicza (jego epizod raciborski). Franciszek Chłapowski, zaprzyjaźniony z Rostkiem, otoczył go opieką finansową i naukową. W Poznańskiem poznał Ludwikę Trąmpczyńską; został jej mężem. Dyplom lekarza medycyny otrzymał 11 VI 1885 r. W Lipsku obronił pracę doktorską, po czym osiadł w Raciborzu. Dodatkowo praktykował w Królewskiej Hucie (Chorzów), Dreźnie, a nawet w Krakowie. Nauki pobierał w Berlinie i Kolonii. Wiele podróżował: Francja, Włochy, Grecja. Miał zadatki na uczonego, ale poniósł go temperament społecznika i polityka. Doceniano jego kompetencje: w 1919 r. został powołany na stanowisko referenta do spraw położniczych w Ministerstwie Zdrowia Publicznego II RP; z inicjatywy W. Korfantego powierzono mu funkcję naczelnika Wydziału Zdrowia przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Bytomiu. Potem pracował jako lekarz w szpitalu w Roździeniu i Świerklańcach. W 1922 r. pełnił obowiązki naczelnika Wydziału Zdrowia Publicznego w Urzędzie Wojewódzkim. W 1924 r. wystąpił na V Zjeździe Psychiatrów Polskich w Lublińcu; potem we Lwowie na II Ogólnopolskim Zjeździe Przeciwgruźlicowym. Przede wszystkim był społecznikiem: jeden z głównych animatorów „Nowin Raciborskich” (1889), Towarzystwa Pomocy Naukowej (1891); brał udział w zakładaniu Związku Polsko-Katolickich Robotników i Mniejszych Właścicieli w Łubowicach (1890). Kandydat Koła Polskiego; jeden z inicjatorów Banku Ludowego (od 1900); prezes rady nadzorczej Strzecha (1908 - 1911). Pełnił obowiązki Polskiego Komisarza Granicznego (1920); zaangażowany w Opolu jako ekspert ds. polsko-niemieckiej granicy Bogumin - Knurów (1921); odznaczony „Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi”. Zmarł 28 III 1929 r. w Katowicach.

Benedykt Motyka