Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Będzie kolej czy nie? A może już jest, tylko trzeba ją zauważyć? [FELIETON] 

W Jastrzębiu rozgorzała dyskusja na temat reaktywacji kolei. Właśnie wycofano się z koncepcji znanej pod nazwą Kolej+. Jeszcze niedawno snuto wizję, że pociągiem dojedziemy do Katowic już w 2029 roku. Teraz, jeśli dobrze pójdzie, poczekamy...

Tłumy ósmoklasistów na Dniach Otwartych „Korfantego” [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Wiosna to czas, kiedy ósmoklasiści myślą o wyborze dalszej drogi kształcenia. Jastrzębskie szkoły średnie organizują dni otwarte, aby przybliżyć ofertę edukacyjną. W piątek i sobotę popularny „Korfanty” przeżywał prawdziwe oblężenie...

Święto tańca w Pawłowicach. Wystartował School Dance 2025 [ZDJĘCIA] 

W dniach 5-6 kwietnia w Gminnym Ośrodku Sportu w Pawłowicach odbywa się dwudniowy, międzynarodowy i ogólnopolski konkurs tańca School Dance.

Obietnica wspaniałej przyszłości kosztowała jastrzębiankę ogromne pieniądze. Policja informuje o szczegółach sprawy 

Oszuści zrobią naprawdę wiele, by osiągnąć swój cel. A stawka często toczy się o naprawdę duże pieniądze. Tak było również w tym przypadku. Przestępca "zainwestował" swój czas, okazywał zaangażowanie, rozkochał w sobie kobietę,...

Protesty STOPLidl również w Jastrzębiu, Rybniku, Wodzisławiu i Żorach. W tle Matka Boża Gietrzwałdzka 

5 kwietnia w całej Polsce ponownie odbędą się pikiety pod sklepami sieci Lidl. Ich celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec planów budowy centrum logistycznego w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Źródełko z pieniędzmi wysycha. JSW wyda kolejne 400 mln zł z funduszu oszczędnościowego 

Od początku roku JSW sięgnęła po 1,65 mld zł zgromadzonych w specjalnym funduszu stabilizacyjnym. Ile pieniędzy jeszcze tam zostało?

Jacek Sasin w Jastrzębiu-Zdroju. Przyjechał na obrady parlamentarnego zespołu ds. energetyki [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Były wicepremier Jacek Sasin przyjechał 31 marca do Jastrzębia-Zdroju na zaprosznie posła Grzegorza Matusiaka, by uczestniczyć w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce. 

JSW Koks w dramatycznej sytuacji finansowej. Wkrótce decyzja, czy spółka ma kontynuować działalność 

Spółka-córka JSW zanotowała tak wielką stratę, że według prawa właściciel powinien zdecydować, czy przedsiębiorstwo ma kontynuować działalność.

Trzy gminy postulują rezygnację z budowy Kolei Dużych Prędkości na ich terenie 

Mowa o Czerwionce-Leszczynach, Łaziskach Górnych i Orzeszu. W zamian proponują realizację na swoim obszarze inwestycji w ramach programu Kolej Plus wraz z modernizacją istniejącej linii kolejowej nr 140 (Katowice - Nędza).

141 budynków po termomodernizacji w SM NOWA. Są pomysły na kolejne inwestycje w OZE 

Spółdzielnia Mieszkaniowa NOWA posiada zasoby mieszkaniowe w Jastrzębiu-Zdroju, Żorach, Kaczycach i Suszcu. Dziś może pochwalić się tym, że wszystkie 141 budynków z zasobów spółdzielni przeszło termomodernizację. Obecnie trwa jeszcze...

Będzie kolej czy nie? A może już jest, tylko trzeba ją zauważyć? [FELIETON] 

W Jastrzębiu rozgorzała dyskusja na temat reaktywacji kolei. Właśnie wycofano się z koncepcji znanej pod nazwą Kolej+. Jeszcze niedawno snuto wizję, że pociągiem dojedziemy do Katowic już w 2029 roku. Teraz, jeśli dobrze pójdzie, poczekamy...

Tłumy ósmoklasistów na Dniach Otwartych „Korfantego” [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Wiosna to czas, kiedy ósmoklasiści myślą o wyborze dalszej drogi kształcenia. Jastrzębskie szkoły średnie organizują dni otwarte, aby przybliżyć ofertę edukacyjną. W piątek i sobotę popularny „Korfanty” przeżywał prawdziwe oblężenie...

Święto tańca w Pawłowicach. Wystartował School Dance 2025 [ZDJĘCIA] 

W dniach 5-6 kwietnia w Gminnym Ośrodku Sportu w Pawłowicach odbywa się dwudniowy, międzynarodowy i ogólnopolski konkurs tańca School Dance.

Józef Rostek

ur. 12.11.1859, zm. 28.03.1929

ur. 12 XI 1859 r. w Wojnowicach k. Raciborza. Jedna z najbardziej pasjonujących postaci. Raciborzanin - Polonus. Ojciec Florian a matka Franciszka zd. Wyszkoniów. Naukę rozpoczął w szkole ludowej, po czym przeszedł do niemieckiej szkoły elementarnej. W 1871 r. uczył się w gimnazjum klasycznym gdzie poddawano go akcji germanizacyjnej. Docierał do polskich książek. Czytał „Pana Tadeusza”, „Konrada Wallenroda”. Sięgał do pracy Józefa Chociszewskiego - „Piśmiennictwo polskie” i do innych wartościowych prac. Zamiłowany podróżnik, w 1877 r. zwiedził Kraków. Zafascynowany grodem wawelskim, umocnił swoje prapolskie przekonania. W 1880 r. zdał maturę. We Wrocławiu odbył studia medyczne. W stolicy Dolnego Śląska poznał Wielkopolan. Działał w Towarzystwie Literacko-Słowiańskim. Poznał program Towarzystwa Polskich Górnoślązaków (Wrocław). W 1880 r. m.in. z Józefem Gregorem założył Towarzystwo Górnośląskie. Zwrócił uwagę na Jana Kasprowicza (jego epizod raciborski). Franciszek Chłapowski, zaprzyjaźniony z Rostkiem, otoczył go opieką finansową i naukową. W Poznańskiem poznał Ludwikę Trąmpczyńską; został jej mężem. Dyplom lekarza medycyny otrzymał 11 VI 1885 r. W Lipsku obronił pracę doktorską, po czym osiadł w Raciborzu. Dodatkowo praktykował w Królewskiej Hucie (Chorzów), Dreźnie, a nawet w Krakowie. Nauki pobierał w Berlinie i Kolonii. Wiele podróżował: Francja, Włochy, Grecja. Miał zadatki na uczonego, ale poniósł go temperament społecznika i polityka. Doceniano jego kompetencje: w 1919 r. został powołany na stanowisko referenta do spraw położniczych w Ministerstwie Zdrowia Publicznego II RP; z inicjatywy W. Korfantego powierzono mu funkcję naczelnika Wydziału Zdrowia przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Bytomiu. Potem pracował jako lekarz w szpitalu w Roździeniu i Świerklańcach. W 1922 r. pełnił obowiązki naczelnika Wydziału Zdrowia Publicznego w Urzędzie Wojewódzkim. W 1924 r. wystąpił na V Zjeździe Psychiatrów Polskich w Lublińcu; potem we Lwowie na II Ogólnopolskim Zjeździe Przeciwgruźlicowym. Przede wszystkim był społecznikiem: jeden z głównych animatorów „Nowin Raciborskich” (1889), Towarzystwa Pomocy Naukowej (1891); brał udział w zakładaniu Związku Polsko-Katolickich Robotników i Mniejszych Właścicieli w Łubowicach (1890). Kandydat Koła Polskiego; jeden z inicjatorów Banku Ludowego (od 1900); prezes rady nadzorczej Strzecha (1908 - 1911). Pełnił obowiązki Polskiego Komisarza Granicznego (1920); zaangażowany w Opolu jako ekspert ds. polsko-niemieckiej granicy Bogumin - Knurów (1921); odznaczony „Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi”. Zmarł 28 III 1929 r. w Katowicach.

Benedykt Motyka