Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Czego na 2025 rok życzą miastu prezydent i radni? 

Spytaliśmy prezydenta Michała Urgoła oraz przedstawicieli poszczególnych klubów w radzie miasta, czego życzyliby miastu Jastrzębie-Zdrój w 2025 roku?

1424 zgłoszenia, 800 pożarów wywołanych fajerwerkami. Straż pożarna podsumowała noc sylwestrową 

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej podała komunikat dotyczący interwencji podczas nocy sylwestrowej. 

Nie tylko fajerwerki. Na nocnym niebie możemy zobaczyć zorzę polarną! 

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, na północnym niebie może być widoczna zorza polarna. 

Smaczki roku 2024. Prezydent bez siekiery. Marszałek pod ziemią i dziura, ale nie czarna…  

Rok 2024 był w Jastrzębiu-Zdroju rokiem zmian. Pojawił się nowy człowiek na stanowisku prezydenta miasta. Marszałek sejmu przybył, aby zjechać pod ziemię. Powstała wielka dziura, ale na szczęście nie czarna. Była też wielka woda, czyli...

Tragedia w Cieszynie. Ratownicy znaleźli ciała dwóch osób w gruzach zawalonej kamienicy [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Trudna i wymagająca akcja poszukiwawczo-ratownicza w Cieszynie trwała od czwartej rano w niedzielę. Strażacy robili wszystko co w ich mocy, aby dotrzeć do dwóch zaginionych osób. Na miejscu pracowała także jastrzębska specjalistyczna grupa...

Zawaliła się kamienica w Cieszynie. Trzy osoby poszkodowane, dwie osoby zaginione. Na miejscu jednostki z Jastrzębia [AKTUALIZACJA] 

Jak informuje komenda wojewódzka PSP, pożar został już opanowany. Obecnie trwają działania związane z poszukiwaniem osób zaginionych.

Strzały czy cisza? Sylwestrowy dylemat [FELIETON] 

Sylwester – symbol radości, pożegnania starego roku i przywitania nowego. Tradycyjnie świętujemy fajerwerkami, petardami i hukiem, który ma podkreślić wyjątkowość tej nocy. Jak co roku w przestrzeni publicznej, głównie internetowej, pojawia...

"Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz". Służby ostrzegają przed bardzo złą jakością powietrza w naszym regionie 

Bardzo zła jakość powietrza w naszym regionie. Na baczności muszą mieć się przede wszystkich osoby starsze, dzieci, a także osoby cierpiące z powodu chorób serca lub chorób układu oddechowego.

Sylwester na Śląsku. Który lepszy: kameralny czy masowy? [SONDA] 

Organizowany przez Województwo Śląskie i TVP Sylwester z Dwójką na Stadionie Śląskim skłonił Nowiny do przeprowadzenia sondy ulicznej na ten temat. Pytaliśmy przechodniów czy wolą bawić się w ostatnią noc roku na domówkach, czy imprezach...

Myśl i przewiduj – ile świątecznych wyjazdów, tyle powrotów [FELIETON] 

Właściwie nie wiem od czego zacząć. Pijani kierowcy sieją śmierć, sieją strach. Piraci drogowi urządzają rajdy na naszych ulicach w dzień i w nocy, nie dostosowując prędkości do istniejących warunków. Piesi nadal giną na pasach, rowerzyści...

Emanuel Smołka

ur. 20.12.1820, zm. 1854 r.

ur. 20 XII 1820 r. w Cyprzanowie k. Raciborza. Syn wolnego kmiecia Józefa Smołki i jego żony Marianny zd. Morcinek. Wybitny działacz. Należy do pierwszego pokolenia budzicieli polskości. Rodzina Józefa była liczna, 13-osobowa, typowo katolicka. Emanuel był drugim dzieckiem z kolei. Najstarszy syn pozostał w domu na gospodarstwie. 3 bracia wyemigrowali: do Niemiec, Włoch i Ameryki. Potomkowie Smołki żyją w Cyprzanowie po dziś dzień. Emanuel, prawdopodobnie najzdolniejszy w rodzinie, był przeznaczony do stanu duchownego. Uczył się w raciborskim gimnazjum. W 1842 r. zdał maturę, po czym studiował teologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Wstąpił do Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego. Prof. Janina Euder zaświadcza, że E. Smołka był Polakiem narodowo uświadomionym. Zawarł znajomość z redaktorem organu „Dziennika Górnośląskiego” Józefem Łepkowskim z Krakowa. Poznał luminarzy: Jana Purkynię, Józefa Lompę i ks. Józefa Szafranka. Ten ostatni był swego czasu wikarym w Raciborzu. Jako student ledwie wiązał koniec z końcem. Liczna rodzina nie mogła go wesprzeć finansowo. Za dobre wyniki w nauce otrzymał stypendium z Głównego Katolickiego Funduszu Szkolnego. Ukończył wydział teologiczny, miał przejść do seminarium i zostać księdzem. Tak się nie stało. Nie czuł powołania. Być może na decyzji zaważyła kobieta: trafił na miłość swojego życia, Otylię z Giemzów; ożenił się. Po studiach został prywatnym nauczycielem i stanął przed komisją w Głogówku; zdał z wyróżnieniem egzamin nauczycielski. W VII 1846 r. został pedagogiem katolickiej szkoły elementarnej w Bytomiu. W mieście tym trafił na gorącą atmosferę - Wiosnę Ludów. Nie został biernym uczestnikiem wydarzeń. Współpracował z „Dziennikiem Górnośląskim”. Pisywał do „Szkoły Polskiej” - periodyku, który wychodził w Poznaniu. W VI 1848 r. po raz pierwszy wystąpił publicznie. Został działaczem kilku organizacji: Polskiego Klubu Narodowego, Polskiego Towarzystwa Pracującego dla Oświaty Ludu Górnośląskiego i Komitetu Strzegącego Praw Ludu. W 1853 r. został kierownikiem szkoły w Tarnowskich Górach. W III 1854 r. ciężko zachorował. Nie pomogła kuracja szpitalna. Zmarł w tym samym roku.

Benedykt Motyka