Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
W Wodzisławiu rozegrali Turniej Szachowy "Pociąg do szachów" [ZDJĘCIA] 

W budynku wodzisławskiego dworca kolejowego odbyła się w sobotę 15 czerwca wyjątkowa impreza sportowa dla najmłodszych. Był to turniej "Pociąg do szachów", zorganizowany przez UKS Baszta. 

Maskotka minionka rozchwytywana podczas otwarcia Parku Handlowego Karuzela [ZDJĘCIA] 

Jedną z atrakcji dla gości Parku Handlowego Karuzela, przygotowanych z okazji otwarcia obiektu, była wielka maskotka minionka. Każdy mógł zrobić sobie z nią zdjęcia w specjalnej fotobudce.

Drugi dzień otwarcia Parku Handlowego Karuzela w Jastrzębiu-Zdroju z atrakcjami [ZDJĘCIA] 

Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju chętnie odwiedzali Park Handlowy Karuzela, który został otwarty 12 czerwca przy ul. Armii Krajowej. Także w drugi dzień otwarcia nowego obiektu na gości czekały liczne atrakcje. 

Już jest! Piosenka i teledysk na Euro 2024 stworzona w Pszowie [WIDEO] 

Niedawno pisaliśmy o produkcji klipu do piosenki "Chemy gola", stworzonej przez projekt Wąsate Flow, czyli Marka Fibica (autora tekstu), wokalistów Dawida Klimanka i Pawła Papaja oraz producenta i autora muzyki Damiana "Damo" Płaczka. 13 czerwca...

Minimalna pensja w 2025 roku może przekroczyć 4600 zł 

13 czerwca Rada Ministrów podjęła decyzję o propozycjach waloryzacji płacy minimalnej oraz wynagrodzeń "budżetówki" w 2025 roku. Minimalna pensja ma wynieść 4626 zł brutto, a stawka godzinowa 30,20 zł.

Fundusz leśny jako łup polityków. Audyt ujawnia nadużycia 

Lasy Państwowe doniosły, że Fundusz Leśny oraz środki przeznaczone na ich utrzymanie zostały bezwzględnie wykorzystane przez polityków Suwerennej Polski w latach 2020-2023. Audyt w tej sprawie ujawnił liczne nieprawidłowości, co prowadzi...

Nie żyje 28-latek z Jastrzębia-Zdroju skatowany przez 16-latków 

Ciężko ranny 28-latek z Jastrzębia-Zdroju zmarł dziś (12.06.) w szpitalu. Za jego śmierć odpowie trzech nastolatków, którzy brutalnie pobili mężczyznę.

Niedzielny pokaz pełen pasji i talentu akrobatów na szarfach [ZDJĘCIA] 

W minioną niedzielę, miłośnicy akrobatyki na szarfach Explozji Tańca mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności, które nabyli podczas sezonu 2023/2024. Wydarzenie, które odbyło się na sali lustrzanej w lokalnej hali sportowej, zgromadziło...

Park Handlowy Karuzela w Jastrzębiu-Zdroju oficjalnie otwarty [ZDJĘCIA] 

Zaproszeni goście, przedstawiciele inwestora i wykonawcy, samorządowcy i mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju wzięli udział w oficjalnym otwarciu Parku Handlowego Karuzela Jastrzębie-Zdrój, który powstał przy ul. Armii Krajowej 3. W obiekcie znalazło...

Oni zostaną europosłami. Mamy listę nazwisk 

Polacy wybrali 53 europarlamentarzystów, którzy będą reprezentować ich w Brukseli. W poniedziałek rano na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano wyniki ze wszystkich obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego...

Georg Wichura

ur. 15.12.1851, zm. 11.11.1921

ur. się 15 XII 1851 r. w Raciborzu. Jego ojciec był urzędnikiem miejscowego starostwa. Jak wielu innych, sławnych raciborzan uczęszczał do miejscowego gimnazjum. W wieku 21 lat zdecydował się na karierę wojskową. W 1874 r. ukończył akademię wojskową, awansując niedługo potem na stopień porucznika. W 1890 r., w stopniu kapitana, został dowódcą kompanii w 143. pułku piechoty. W 6 lat później awansował do stopnia majora. Awans ten był ówcześnie w armii pruskiej rzeczą znaczącą, potwierdzającą niejako zdolności i kwalifikacje danego oficera, otwierając zarazem drogę do dalszej kariery. Awans ten zasługuje na uwagę także z tego powodu, iż Wichura nie posiadał arystokratycznego pochodzenia, które to (chociaż nieoficjalnie) było w ówczesnej armii niemieckiej (a szczególnie pruskiej) pożądanym, prawie że niezbędnym warunkiem awansu na wyższe stopnie oficerskie. W 1898 r. został dowódcą batalionu w 137. pułku piechoty stacjonującym w Hagenau. W latach 1900-1901 brał udział z tym oddziałem w ekspedycji interwencyjnej wojsk państw zachodnich w Chinach. W tej wojnie odznaczył się swoimi zdolnościami dowódczymi oraz męstwem w obliczu nieprzyjaciela, za co został odznaczony Orderem Orła Czerwonego IV klasy z koroną i mieczami. Po powrocie do Niemiec awansował do st. podpułkownika, obejmując dowództwo 113. pułku piechoty. W 1906 r. powierzono mu odpowiedzialne stanowisko dowódcy stołecznego okręgu obrony krajowej nr 1 w Berlinie. Po 2 latach awansował do st. pułkownika, zostając jednocześnie dowódcą stacjonującego w Świdnicy 10. pułku grenadierów. Na pierwszy stopień generalski (Generalmajor) awansował w 1910 r., obejmując zarazem dowództwo 5. dywizji piechoty stacjonującej we Frankfurcie nad Odrą. Z dywizją już jako generał-porucznik pociągnął w 1914 r. na I wojnę światową. Jego dywizja wchodziła w skład 3. korpusu armii niemieckiej, który miał za zadanie zaatakowanie (po przejściu przez Belgię) północnej Francji. W 1915 r. odznaczyła się chwalebnie w walkach w Szampanii. Brała udział w niezmiernie krwawej bitwie pod Verdun, tracąc 650 żołnierzy oraz pod Sommą. 7 IX 1916 r. cesarz Wilhelm II mianował Wichurę dowódcą 8. rezerwowego korpusu armii. 22 III 1917 r. został awansowany do stopnia generała piechoty, niedługo potem odznaczony przez cesarza za męstwo i wybitne osiągnięcia strategiczne orderem „Pour le merite”. W 1918 r. jego oddziały brały udział w bitwie nad Marną. Miesiąc później, w czasie ofensywy alianckiej na jego odcinku frontu udało mu się wyprowadzić bez większych strat podległe mu oddziały z okrążenia, za co został ponownie odznaczony Orderem „Czerwonego Orła” I klasy z wieńcem dębowym i mieczami. Po zakończeniu I wojny światowej uznawany za jednego z najlepszych generałów niemieckich, został w nowej już armii (Reichswehr) dowódcą 5. korpusu. 20 IX 1919 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę. Zmarł 11 XI 1921 r. we Frankfurcie n. Odrą.

Piotr Sput