Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
27 września 2017, Publicystyka

Co dalej z rowerami miejskimi?

Co dalej z rowerami miejskimi?
fot. UM Jastrzębie

Jastrzębie jako pierwsze miasto w okolicy wprowadziło system rowerów miejskich. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem mieszkańców, bo też i mieszkańcy w głosowaniu zdecydowali o tym, aby rowery pojawiły się w Jastrzębiu. Co dalej? Czy wiosną można spodziewać się, że dwukołowce powrócą na nasze ulice? Na te i inne pytania odpowiada Marek Krakowski, dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego, który koordynuje sprawy związane z rowerami miejskimi. 

Co dalej z rowerami miejskimi?

Z systemu rowerów miejskich można korzystać do 31 października. Po tym czasie infrastruktura zostanie zdemontowana. Pamiętajmy, że rowery miejskie były wprowadzane, jako system pilotażowy. Chcieliśmy przekonać się, jakim zainteresowanie będzie się cieszył.

I jak Pan ocenia zainteresowanie mieszkańców?

Jastrzębianie przyjęli rowery bardzo dobrze i chętnie z nich korzystali. Jesteśmy pierwszym miastem w okolicy, które może się pochwalić taką inicjatywą. W systemie odnotowanych jest aktualnie prawie 1 tys. aktywnych kont. Jest to liczba odpowiadająca ilości osób, które dokonały rejestracji na stronie operatora i wniosły opłatę inicjacyjną. Od dnia 1 lipca dokonano łącznie ponad 2 tys. wypożyczeń rowerów. To dobry wynik. Myślę, że wynik mógłby być lepszy, gdyby nie dość kiepskie warunki pogodowe w okresie prowadzenia pilotażu.

Jest szansa na wprowadzenie rowerów miejskich na stałe?

W planie budżetu miasta przewidziano wydatki związane z funkcjonowaniem systemu rowerów miejskich na dłuższy okres. Chciałbym, aby były to np. trzy lata, oczywiście z większą ilością stacji i rowerów. Dobrze byłoby zagęścić stacje i zlokalizować je w okolicy np. szkół, basenu Laguna czy tuż przy kąpielisku Zdrój. Dotychczas zaangażowaliśmy na organizację i obsługę systemu rowerów miejskich kwotę 153,5 tys. zł (w czasie 1.07-31.10).  Na kolejne lata planujemy zabezpieczyć ok. 200-300 tys. zł. Za taką kwotę system rowerowy mogłyby funkcjonować z większą ilością rowerów i stacji oraz w dłuższym okresie, np. od 1 kwietnia do 15 listopada. Można także rozważyć pozostawienie ok. 10 czy 15 proc. rowerów w okresie zimowym, co jest praktykowane w niektórych miastach Polski.

Czy rowery ulegały częstym awariom?

Co najmniej kilka rowerów było w naprawie. Nie da się uniknąć usterek, to rzecz normalna związana z użytkowaniem. Nigdy na mieście nie było mniej niż 40 rowerów. Firma bardzo sprawnie usuwała wszelkie awarie. Na ich usuwanie ma do 48 godzin, przy czym w praktyce w większości wypadków czas ten nie przekraczał 24 godzin. Muszę z satysfakcją powiedzieć, że nie było aktów wandalizmu.

Miał Pan obawy, kiedy wprowadzano ten system?

Baliśmy się kradzieży i dewastacji. Na szczęście udało się tego uniknąć. Mieszkańcy traktowali te rowery zgodnie z ich przeznaczeniem.

Uważa Pan, że było warto wprowadzić system rowerów miejskich?

Nie mam wątpliwości, że tak. Powinniśmy promować działania prozdrowotne i proekologiczne. Widać, że mieszkańcy przyjęli je z dużym zainteresowaniem. Mamy do czynienia z dobrze pojętą modą i dobrze byłoby ją kontynuować na ternie naszego miasta.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Konkurs na logo dla rowerów miejskich Konkurs na logo dla rowerów miejskich

Wygra "Pedałek", "Piździkółko", a może coś innego? Wygra "Pedałek", "Piździkółko", a może coś innego?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
Franek23.10.2017 13:19

Na koniec października br.oddają rowery i nie będzie ani rowerów ani 200 tysięcy złotych. Czy nie szkoda tych naszych podatków na zaspokojenie ciekawości pani prezydent, cytuję: "Chcieliśmy przekonać się, jakim zainteresowanie będzie się cieszył". Przepraszam za literówki redakcji!!!

Nożyce30.09.2017 16:57

Inwestycja rowerów miejskich jak i pozostałe inwestycje miejskie są realizowane tylko i wyłacznie w wyniku skąpstwa władz samorządowych i oszczędnościach na pracownikach. Rozliczenie z 3 lat prezydentury : 500 zł zaniechania podwyższenia wynagrodzeń x ok.800 pracowników samorządowych x 12 miesięcy x 3 lata = 14 400 000 zł.

Gość30.09.2017 15:38

Oho, pisiory juz kłapią dziobami, najpierw niech przestrzegają konstytucji, A potem pogadamy

gość29.09.2017 10:58

Jeżeli za te rowery zapłaci pani Hetman z własnej kieszeni to niech będzie ich dużo i wszędzie. Są pilniejsze potrzeby w mieście niż rowery czy światełka ozdobne na ulicy za 300 tysięcy PLN.
Nam potrzeba na stanowisku prezydenta dobrego gospodarza, a nie kabareciarza

Wwww29.09.2017 6:53

Trzeba pewie dopłacać do interesu.

Jesion28.09.2017 21:43

Widzę, że zwolennicy Naczelnika Państwa szykują się do wyborów i ostro krytykują, to może z oświetlenia w mieście także zrezygnujmy, bo miaso za to płaci. "Dla mieszkańców najważniejsze są dobre jezdnie, chodniki i praca" - za komuny były podobne priorytety - praca i miejsce do spania. Ale przecież Naczelnik Państwa nie jeździ na roweże, więc po co to ?

podróżnik28.09.2017 12:39

Super sprawa, i na 100% mieszkańcy sąsiednich miast zazdroszczą nam tego przedsięwzięcia.

Pokaż wszystkie opinie (23)