Zapisane w pamięci. Jubileusz 50-lecia "Korfantego"
Rok 2024 szczególnie zapisze się w pamięci społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Placówka obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. To okazja do wspomnień, ale tez radosnego świętowania.
W ciągu dwu dni 18 i 19 kwietnia odbyły się uroczystości, związane z obchodami jubileuszu 50-lecia istnienia szkoły. Święto Szkoły rozpoczęło się 18 kwietnia od uroczystej mszy świętej dziękczynnej, która odbyła się w godzinach porannych w Sanktuarium Opatrzności Bożej w Jastrzębiu Górnym. Koncelebrowana była przez wikarego ks. Marka Wachowiaka oraz absolwentów naszej szkoły: ks. dra Andrzeja Sachera i ks. Piotra Walę (SDB).
Uczestniczyła w niej dyrekcja szkoły: dyrektor Ewa Mentel, wicedyrektorzy – Beata Kabut, Danuta Rosińska, Sylwia Żarska. Przybyła też pani Monika Dudacy - naczelnik Wydziału Edukacji, Krystyna Konopka - zastępca naczelnika, Katarzyna Wolińska – inspektor Wydziału Edukacji oraz członkowie Rady Rodziców. Obecni byli pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele administracji i obsługi, uczniowie oraz absolwenci. Po zakończeniu mszy nauczyciele udali się do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, część klas wzięła udział w uroczystej akademii, która odbyła się w sali kinowej szkoły. Pozostałe klasy uczestniczyły w spotkaniach z wychowawcami, podczas których oglądały film prezentujący historię szkoły. Dla każdego ucznia została przygotowana jubileuszowa niespodzianka.
W dniu 19 kwietnia o godz. 9:30 rozpoczęła się w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu – Zdroju Gala Jubileuszowa. Honorowymi gośćmi gali byli między innymi poprzedni dyrektorzy szkoły – panie: Anna Musiolik, Halina Hryncyszyn, Elżbieta Kanak, posłowie do Sejmu: Krzysztof Gadowski i Grzegorz Matusiak, Prezydent Miasta, Anna Hetman, przewodniczący Rady Miasta Piotr Szereda.
Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz oświatowych w mieście oraz Kuratorium Oświaty. Wśród zaproszonych znaleźli się emerytowani nauczyciele, pracownicy szkoły oraz absolwenci.
Gala rozpoczęła się od powitania, przez prowadzących uroczystość, wszystkich przybyłych gości. Jako pierwsza głos zabrała obecna dyrektor szkoły, Ewa Mentel, która przypominała historię powstania naszej placówki. W swoim wystąpieniu przedstawiła istotne momenty dla rozwoju szkoły. Szczególną uwagę zwróciła na postać i zasługi w jej tworzeniu pierwszej dyrektorki, Anny Musiolik. Przypomniała też wkład, jaki wniósł w jej rozwój, nieżyjący już dyrektor Stefan Bartoszek. Dalszą część wystąpienia poświęciła omówieniu osiągnięć uczniów i absolwentów
50 lat istnienia naszej szkoły to nie tylko suche fakty, daty. To właśnie ludzie, czyli społeczność szkoły, stanowią jej największą wartość. Jesteśmy dumni z prawie 11 146 absolwentów, wśród których jest liczna grupa artystów, dziennikarzy, ekonomistów, księży, lekarzy, naukowców, prawników, przedstawicieli służb mundurowych, przedsiębiorców, techników żywienia, urzędników państwowych, kucharzy oraz nauczycieli. Wielu z nich to aktywni uczestnicy życia społeczno-gospodarczego nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą. Wychowankowie szkoły, którzy opuścili i nadal opuszczają jej mury, niejednokrotnie przynosili dumę i dzisiaj są największym prezentem, jaki otrzymuje nasza jubilatka. Kolejnym elementem uroczystości były wystąpienia i życzenia składane przez zaproszonych gości.
Do refleksji nad przemijaniem, przeszłością i przyszłością szkoły skłoniła zebranych multimedialna prezentacja historii placówki, a także przygotowany przez uczniów spektakl jubileuszowy „Zapisane w pamięci”.
Po zakończeniu spektaklu, dalsza część uroczystości odbyła się na terenie Szkoły, gdzie nastąpiło otwarcie Wystawy Jubileuszowej.
Obchody jubileuszu były wspaniałą okazją do wspólnych refleksji i wzruszeń, spotkań z dawno niewidzianymi koleżankami i kolegami, powrotu do dawnych miejsc i czasów, odnowienia starych i nawiązania nowych więzów przyjaźni, ponieważ Dobre rzeczy zawsze rodzą się tam, gdzie zbierają się dobrzy ludzie, gdzie jest przestrzeń dla marzeń.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu