Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 21°18°
6 października 2017, Publicystyka

Deputat węglowy: Komu, kiedy, na jakich zasadach

Deputat węglowy: Komu, kiedy, na jakich zasadach
fot. JSW / Agnieszka Materna

Projekt ustawy o rekompensacie za utracony deputat węglowy jest już w Sejmie. Wiadomo już, komu rząd chce nadać to uprawnienie i jakie formalności trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze. Ważne jest, aby nie przegapić terminów, jakie się z  tym wiążą. 

To prawie pewne, że górnicy-emeryci otrzymają po 10 tys. zł z tytułu prawa do utraconego deputatu węglowego. Nie będę mieć wyboru czy decydują się na jednorazową wypłatę czy też chcą otrzymywać świadczenie do końca życia wypłacane przez ZUS, wraz z emeryturą lub rentą. Mogą jedynie przyjąć lub nie proponowaną jednorazową wypłatę.

Kwota 10 tys. zł ma wpłynąć na konta osób uprawnionych do końca grudnia 2017 roku, przynajmniej tak zapewnia minister energii Krzysztof Tchórzewski. Z kwoty tej nie dokonuje się potraceń oraz egzekucji, nie wlicza do sumy dochodów. Nie odprowadza składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Suma 10 tys. zł ma być zwolniona z podatku dochodowego, a więc na konta emerytów-górników wpłynie 10 tys. zł netto.

fot. Dawid Lach / JSW

Ważne, aby dochować terminu złożenia wniosku

Ważne jest, że w momencie, kiedy ustawa zostanie przegłosowana przez Sejm, następnie przez Senat i podpisana przez Prezydenta RP, wejdzie od razu w życie tj. na drugi dzień. Od tej daty emeryci mają 21 dni na złożenie wniosku, w którym wystąpią o wypłatę świadczenia. Po tym terminie trudno będzie dochodzić swoich praw.

Kto ma prawo do świadczenia?

Prawo do rekompensaty mają emeryci, renciści, którzy już wcześniej pobierali pieniądze z tytułu deputatu węglowego lub węgiel, a którym został on wypowiedziany przez spółki górnicze. Oprócz nich rekompensata będzie wypłacana wdowom i sierotom, pod warunkiem, że pobierają rentę rodzinną po górniku, któremu przysługiwał taki deputat. Osoby, które w sądownie dochodziły prawa do deputatu i otrzymały w związku z tym prawomocny wyrok, realizujący ich oczekiwania, są wyłączone z grupy uprawnionych do rekompensaty.

Co zrobić, aby otrzymać rekompensatę?

Należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go do kopalni lub spółki węglowej, które dotychczas wypłacały świadczenie. Uwaga! Osoby uprawnione mają na to 21 dni, licząc od dnia wejścia ustawy w życie. Wzory wniosków i oświadczeń mają być zamieszczone na stronach internetowych firm górniczych w dniu wejścia w życie ustawy.

Jakie dane mają się znajdować we wniosku o rekompensatę?

We wniosku należy umieścić następujące dane: Imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, nazwę spółki górniczej, która wypłacała wcześniej deputat, numer rachunku bankowego, numer telefonu. Należy też podpisać oświadczenie, że nie będzie się występować z roszczeniami z tytułu wypowiedzenia układu zbiorowego pracy w zakresie prawa do bezpłatnego węgla.

Kto sfinansuje wypłaty?

Fundusze na pokrycie kosztów rekompensat pochodzić będą z budżetu państwa. Rząd przeznaczył na ten cel kwotę ponad 2, 353 mln zł  która pochodzi z budżetu państwa. Pieniądze te zostaną przekazane w formie rekompensaty firmom górniczym, które wypłacą je osobom uprawnionym.

Czym nie jest deputat?

W projekcie ustawy wyraźnie zapisano, że wysokość rekompensaty nie stanowi równowartości przysługującego węgla ani za lata, w których nie był już wydawany osobom uprawnionym, ani za lata przyszłe, w których mógłby być wydawany, gdyby uprawnienie nie zostało odebrane.

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Agencja Kosmiczna przedstawia dobre praktyki Jastrzębia  Agencja Kosmiczna przedstawia dobre praktyki Jastrzębia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (166)
Zawiedziona28.12.2017 22:01

Dlaczego wdowy po tragicznie zmarlym gorniku nic nie dostaną.?

Gość28.12.2017 12:51

Kiedy bedzie wypłacona rekompensata za deputat weglowy czy ktos moze mi napisac

xxl11.12.2017 22:21

Tchurzewski kłamał kłamie i będzie kłamał a tak naprawdę to tylko oszukał tych emerytów

basiak15.11.2017 10:31

to co zrobiono o podpisywaniu deklaracji na 10 tyś .zł i rezygnacji z deputatu jest do obalenia w sądzie w bardzo prosty sposób . Dajmy czas filozofom za 6 miesięcy będzie dyskusja .

emeryt30.10.2017 11:04

O czym jedni piszą nam się deputat należał od zawsze to jest skandal że PIS robi takie coś i każe nam tam podpisywać że sami się zrzekamy prawa do deputatu.
Ta sprawa powinna być już w Sztrasburgu panowie związkowcy bo wy sprzedaliście nas emerytów.

as30.10.2017 3:49

zabrać całkowicie

kol29.10.2017 21:49

Witam a osobie która pobierała rentę rodzinną ?? Też się należy czy nieruchomości ??

Pokaż wszystkie opinie (166)