Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°16°
12 marca 2018, Publicystyka

Rowery powrócą latem

Rowery powrócą latem
fot. UM Jastrzębie

Rowery miejskie, które zadebiutowały w Jastrzębiu w ubiegłym roku podbiły serca mieszkańców. Ten sposób poruszania się po mieście zyskał wielu zwolenników. Łączył w sobie dwie zalety - dbanie o zdrowy styl życia oraz tańsze lub nawet bezpłatne poruszanie się po mieście w porównaniu do komunikacji miejskiej. Zapewne mieszkańcy ucieszą się, że rowery powrócą latem.

- Planujemy, aby na Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca, uruchomić system rowerów miejskich. Jastrzębski Zakład Komunalny ogłosił przetarg na usługę związaną z wdrożeniem i obsługą systemu odpłatnej samoobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich - mówi dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego Marek Krakowski, który nadzoruje rowerowy projekt w Jastrzębiu.

Ile stacji rowerowych, ile rowerów będą mieli do dyspozycji mieszkańcy? W jakim terminie będzie można z nich korzystać?

Tak, jak zapowiedział dyrektor Krakowski, najlepiej byłoby wystartować z rowerami jeszcze przed wakacjami, w czerwcu. Będzie można z nich korzystać do końca sezonu, przyjmuje się, że to dzień 31 października. System ma się składać z minimum 4 punktów wypożyczeń rowerów, co oznacza, że może być ich więcej. Trzy stacje mają składać się z minimum 12 stojaków na rowery każda i nie mniej niż 8 rowerów każda. Czwarta i kolejne stacje maja być wyposażone w minimum 8 stojaków i nie mniej niż 6 rowerów.

(fot. UM Jastrzębie)

Ubiegłoroczne użytkowanie rowerów miejskich zaowocowało w pewne wnioski i spostrzeżenia, które mają być uwzględnione w tym sezonie. Co najmniej pięć rowerów ma być wyposażone w foteliki dla dzieci, o co wnioskowali rodzice. Poza tym punkty wypożyczania powinny być wyposażone w matowy, czytelny wyświetlacz pokryty powłoką antyodblaskową (antyrefleksyjną), umożliwiający swobodny odczyt nawet w pełnym słońcu. Koszyk, w który będzie wyposażony rower (zamontowany z przodu na kierownicy) ma zapewnić bezpieczne przewożenie także drobnych przedmiotów, np. telefonów, kluczy itp.

A jak wyglądać ma sprawa opłat za korzystanie z rowerów w 2018 roku? Tutaj nic się nie zmieniło w porównaniu do roku ubiegłego i wygląda to następująco:

Opłata inicjacyjna – 10 zł

Wypożyczenie roweru do 20 minut - 0,00 zł

Wypożyczenie roweru powyżej 20 minut do 60 minut - 1 zł

Wypożyczenie za rozpoczęta druga godzinę roweru  - 2 zł

Wypożyczenie za rozpoczętą trzecią godzinę - 3 zł.

Wypożyczenie za każdą następną godzinę (do 12 godzin) - 4 zł.

Opłata za przekroczenie czasu wypożyczenia roweru powyżej 12 godzin - 200 zł.

Opłatę za korzystanie z rowerów będzie można uiścić – jak w 2017 roku – korzystając z tabletu, telefonu za pomocą specjalnej aplikacji. Ma ona współpracować z systemem operacyjnym Windows. Klienci mają mieć stworzone możliwości bezpiecznego, prostego i szybkiego dokonania opłaty. Za pomocą smartfonu użytkownicy mają otrzymać informację o liczbie dostępnych rowerów na danej stacji.

Szczegółowe instrukcje na temat tego, jak wypożyczyć rower zostaną rozpowszechnione podczas planowanej akcji informacyjnej przeprowadzonej przez przeszkolonych informatorów, którzy będą służyć radą i pomocą w punktach wypożyczeń.

Latem rowery pojawią się ponownie na jastrzębskich ulicach. Mieszkańcy pozytywnie przyjęli projekt, który przecież sami wybrali do realizacji. Przypomnijmy, że jastrzębianie zdecydowali w przeprowadzonych konsultacjach społecznych, że chcą 200 tys. zł przeznaczyć właśnie na ten cel.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębie Rowerową Stolicą Polski? 	Jastrzębie Rowerową Stolicą Polski?

OWN najlepszym miejscem na Śląsku? OWN najlepszym miejscem na Śląsku?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (37)
do godz. 22.2321.03.2018 7:24

A może coś bliżej..., jakiś hasło, branża czy co do identyfikacji????

Franek14.03.2018 17:15

Koniec pisania o głupotach i marnowaniu naszych podatków!!!Może portal zmieni tematy i napisze coś, np.

http://niezalezna.pl/219392-afera-z-czasow-po-co-sie-stalo-z-300-mln-euro-pranie-pieniedzy-i-lewe-faktury-w-pzm 

Gość13.03.2018 22:23

goście - kto a rodzina pani naczelnik infrastruktury Pil.... resztę poszukaj i poczytaj - w Moszczenicy na Komuny Paryskiej.

do @Gość13.03.2018 17:44

Tak wszyscy gadają o jakiejś rodzinie w UM ale żadne nie poda nazwiska. A to pewnie dlatego że niezadowoleni z własnego życia musicie szukać dziury w całym a cała rodzinka w UM to wasz wymysł...

Gość13.03.2018 16:43

@banan

Ale ktoś z rodziny w UM ma kasę z tego - na tym to polega.

banan13.03.2018 12:15

Z przeznaczonej puli na rowery lepiej zakupić je na własność i wypożyczać lub rozdawać za darmo Mieszkańcom. Przynajmniej zostaną rowery. W przeciwnym razie nie ma ani kasy ani rowerów po kilku miesiącach!!!

Do Radio Teheran z 10:1713.03.2018 11:55

Dokładnie tak jak napisałeś dyskusja z paranoikiem nic nie wniesienie tylko spójrz obiektywnie w lustro ponieważ ludzie dość piszą tutaj na temat twoich chorych komentarzy

Pokaż wszystkie opinie (37)