Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°18°
Wesele w Dąbrówce
19 grudnia 2019

"Korfanty" na szczytach z Klubem Wyskokgórskim

"Korfanty" na szczytach z Klubem Wyskokgórskim
fot. kb /jastrzebieonline

Jastrzębski Klub Wysokogórski to znana w całej Polsce marka. Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego też nie trzeba specjalnie przedstawiać. W środę klub objął patronatem ZS 2, zapowiadając ciekawe przedsięwzięcia.

Klasa pożarnictwa z elementami ratownictwa górskiego ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego została objęta patronatem przez Jastrzębski Klub Wysokogórski. W środę uczniowie oraz zaproszeni goście wzięli udział w prelekcji, podczas której Dariusz Mildner, prezes klubu, opowiedział o wyprawie na  Chan Tengri. To siedmiotysięcznik uważany za bardzo trudną technicznie górę.

Dlaczego „Korfanty” postawił na współpracę z Klubem Wysokogórskim?

- Jastrzębski Klub Wysokogórski jest znany w całej Polsce z tego, że podejmuje trudne wyzwania zdobywając najwyższe góry świata. Chodzi nam o zaszczepienie wśród młodzieży pasji, zainteresowania, pokazania, że można ciekawie spędzać wolny czas, niekoniecznie przed telewizorem, ekranem monitora czy smartfona - podkreśla dyrektor "Korfantego” Ewa Mentel.

Czego będą mogli nauczyć się uczniowie klasy pożarnictwa z elementami ratownictwa górskiego?

- W tego typu klasie dużą rolę odgrywa ratownictwo medyczne. W górach ma ono nieco inną specyfikę. Podejmując wyprawy na 8-tysieczniki czy w ogóle w góry, koniecznie trzeba zaznajomić się z tym, jak działa nasz organizm, jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Przewidujemy też zajęcia na ściance wspinaczkowej. Poza tym, a może przede wszystkim chodzi o zaszczepienie uczniom pasji poznawania gór - mówił Dariusz Mildner, prezes Klubu Wysokogórskiego Jastrzębie.

Współpraca klubu z ZS2 to nie tylko nauka przedmiotów ogólnokształcących, jak w tradycyjnym liceum, ale też rozwijanie swoich pasji, rozbudzanie nowych.

- O Klubie Wysokogórskim słyszałem juz wcześniej, ale dopiero teraz mogłem bezpośrednio spotkać się z jego przedstawicielem. Opowieść o wyprawie na Chan Tengri była ciekawa. To nie to samo, co dowiedzieć się o niej z drugiej ręki - mówił jeden z uczniów szkoły podstawowej, który odwiedził „Korfantego”.

Po prelekcji zaproszeni uczniowie oddali się prawdziwie świątecznemu nastrojowi - piekli ciasteczka w pracowni gastronomicznej, nauczyli się, jak dekorować stół - w pracowni hotelarskiej, przygotowali świąteczne wieńce z uczniami klasy o profilu technik architektury krajobrazu. A ci, którzy poszukiwali mocnych wrażeń i chcieli odreagować świąteczną bieganinę - mogli postrzelać na strzelnicy sportowej.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Będzie rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Ahoj przygodo! Uczniowie na spływie kajakowym Ahoj przygodo! Uczniowie na spływie kajakowym

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Gość19.12.2019 10:55

No i super