Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°16°
Sklep Medicanna
19 grudnia 2019

"Korfanty" na szczytach z Klubem Wyskokgórskim

"Korfanty" na szczytach z Klubem Wyskokgórskim
fot. kb /jastrzebieonline

Jastrzębski Klub Wysokogórski to znana w całej Polsce marka. Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego też nie trzeba specjalnie przedstawiać. W środę klub objął patronatem ZS 2, zapowiadając ciekawe przedsięwzięcia.

Klasa pożarnictwa z elementami ratownictwa górskiego ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego została objęta patronatem przez Jastrzębski Klub Wysokogórski. W środę uczniowie oraz zaproszeni goście wzięli udział w prelekcji, podczas której Dariusz Mildner, prezes klubu, opowiedział o wyprawie na  Chan Tengri. To siedmiotysięcznik uważany za bardzo trudną technicznie górę.

Dlaczego „Korfanty” postawił na współpracę z Klubem Wysokogórskim?

- Jastrzębski Klub Wysokogórski jest znany w całej Polsce z tego, że podejmuje trudne wyzwania zdobywając najwyższe góry świata. Chodzi nam o zaszczepienie wśród młodzieży pasji, zainteresowania, pokazania, że można ciekawie spędzać wolny czas, niekoniecznie przed telewizorem, ekranem monitora czy smartfona - podkreśla dyrektor "Korfantego” Ewa Mentel.

Czego będą mogli nauczyć się uczniowie klasy pożarnictwa z elementami ratownictwa górskiego?

- W tego typu klasie dużą rolę odgrywa ratownictwo medyczne. W górach ma ono nieco inną specyfikę. Podejmując wyprawy na 8-tysieczniki czy w ogóle w góry, koniecznie trzeba zaznajomić się z tym, jak działa nasz organizm, jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Przewidujemy też zajęcia na ściance wspinaczkowej. Poza tym, a może przede wszystkim chodzi o zaszczepienie uczniom pasji poznawania gór - mówił Dariusz Mildner, prezes Klubu Wysokogórskiego Jastrzębie.

Współpraca klubu z ZS2 to nie tylko nauka przedmiotów ogólnokształcących, jak w tradycyjnym liceum, ale też rozwijanie swoich pasji, rozbudzanie nowych.

- O Klubie Wysokogórskim słyszałem juz wcześniej, ale dopiero teraz mogłem bezpośrednio spotkać się z jego przedstawicielem. Opowieść o wyprawie na Chan Tengri była ciekawa. To nie to samo, co dowiedzieć się o niej z drugiej ręki - mówił jeden z uczniów szkoły podstawowej, który odwiedził „Korfantego”.

Po prelekcji zaproszeni uczniowie oddali się prawdziwie świątecznemu nastrojowi - piekli ciasteczka w pracowni gastronomicznej, nauczyli się, jak dekorować stół - w pracowni hotelarskiej, przygotowali świąteczne wieńce z uczniami klasy o profilu technik architektury krajobrazu. A ci, którzy poszukiwali mocnych wrażeń i chcieli odreagować świąteczną bieganinę - mogli postrzelać na strzelnicy sportowej.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Matury wypadły najlepiej w "Sobieskim" i "Korfantym" Matury wypadły najlepiej w "Sobieskim" i "Korfantym"

Ekonomiczny challenge z Korfantym Ekonomiczny challenge z Korfantym

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Gość19.12.2019 10:55

No i super