Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
5 marca 2021

Jastrzębie-Zdrój najgorzej zniesie likwidację kopalń

Jastrzębie-Zdrój najgorzej zniesie likwidację kopalń
fot. PGG

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jastrzębie-Zdrój znajdzie się wśród trzech miast, które najgorzej zniosą likwidację kopalń. Instytut opracował raport na ten temat.

Jastrzębie-Zdrój, Bytom i Zabrze - to miasta, które według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, najgorzej zniosą proces likwidacji kopalń.

Autorzy raportu, tworząc dokument, brali pod uwagę między innymi poziom bezrobocia w gminach górniczych, PKB na mieszkańca, specyfikę lokalnego rynku pracy, odsetek siły roboczej w danym powiecie zatrudniony w sektorze górniczym, a także wpływ likwidacji kopalń w ostatnich latach na poszczególne powiaty. Z badania wynika, że w najtrudniejszej sytuacji w kontekście nadchodzącej transformacji energetycznej znajduje się Jastrzębie-Zdrój, Bytom i Zabrze

- W przypadku Jastrzębia-Zdroju wpływ na taki stan ma zarówno wysoki poziom zatrudnienia w górnictwie w stosunku do ogółu pracujących, jak i wpływ likwidacji kopalni po 2015 r. na spadek liczby zatrudnionych – uzasadniają autorzy opracowania.

Konieczne staje się więc stworzenie alternatywy dla branży górniczej. Prezydent Anna Hetman wskazuje na inne możliwe kierunki rozwoju miasta, są to: branża logistyczna, IT i turystyczna. Miasto zapowiada walkę o środki z unijnego funduszu sprawiedliwej transformacji.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Centrum logistyczne szansą na miejsca pracy? Centrum logistyczne szansą na miejsca pracy?

Zawarto porozumienie pomiędzy zarządem JSW a związkami Zawarto porozumienie pomiędzy zarządem JSW a związkami

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (61)
do Albert Ainsztajn Dziś o 7:3209.03.2021 21:18

Chciałem nadmienić że i owszem zawód wymierający. Ale ci co zostali są w swoim fachu bezcenni i zarabiają na swoich usługach krocie. Więc nie piernicz jak dziecko po skończonych 4 latach gimnazjum oczywiście wychodzące z 1 klasy.

edek09.03.2021 17:01

Każdy zakład pracy, powtarzam każdy musi na siebie zarobić lub wyjść na zero. Panie emeryt nie bądź Pan taki do przodu. Oglądał Pan wyniki finansowe giganta wydobywającego węgiel koksowy? Wątpię by kolejny rok z rzędu znalazły się instytucje dotujące, że chyba jakaś chwilówka bądź prowident. skończy się na głębokiej restrukturyzacji.......

Albert Ainsztajn09.03.2021 7:32

@Emeryt

Kowale terz byli świencie pżekonani, że ih fah czyli kuźnie i podkówanie koni bendzie poczebne na wieki.

Emeryt09.03.2021 5:18

Rozwodzicie się bezcelowo ponieważ zapominacie ze JSW to węgiel koksujący nie energetyczny i w Jastrzębiu akurat nie grozi likwidacja kopalń bo stal będzie jeszcze potrzebna haha

To sem ja08.03.2021 14:44

Krakowem miało być...

To sem ja08.03.2021 12:26

"Znafca temató" - a jaka była rożnica w tych kosztach? Na pewno znikoma. Ja piszę o tym, by ludziom z okolic Jastrzębia opłacało się mieszkać w Jastrzębiu (pomimo dojazdu). Nie wszystkie miasta muszą być Krajowem. Potrzebne są też niedrogie sypialnie.
Reszty LEWACKICH bałwanków nie komentuję. Szkoda czasu i nerwów.

Dżordż Lowerboj08.03.2021 5:56

Należy natychmiast, a może nawet jeszcze szybciej, wprowadzić przywileje dla górników, soli tej ziemi.

Proponuję sklepy na książeczki "G", w których na przyklad alkohol będzie z najwyższej półki i za darmo.

No bo przecież im się to należy. Oraz gwarancję zatrudnienia dla nawet jeszcze ich nienarodzonych dzieci.

Znafca temató08.03.2021 5:46

@To sem ja

"szansą na przyszłość dla naszego miasta są niskoczynszowe mieszkania i ogólnie niskie koszty życia"

Przecież to już było i jest. Nie tak dawno mogliśmy przeczytać, że w tej upadająćej osadize górniczej są najniższe na całym Śląsku koszty życia. I co z tego wynika? Wielkie nic, więc wsadź swoje teksty między bajki.

do Rolex Dziś o 18:4007.03.2021 20:42

Masz rację. Pod warunkiem że ktoś coś innego potrafi robić. A 3/4 potomków przyjezdnych z Kielc i okolic poza piciem piwa i darciem ryja nic więcej nie potrafi.

Daria07.03.2021 20:23

to sem ja - najnudniejszy komentator tego portalu. W każdym poście słowa: lewaki, plandemia, covidianie.

Pokaż wszystkie opinie (61)