Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie-Zdrój najgorzej zniesie likwidację kopalń

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jastrzębie-Zdrój znajdzie się wśród trzech miast, które najgorzej zniosą likwidację kopalń. Instytut opracował raport na ten temat.

Jastrzębie-Zdrój najgorzej zniesie likwidację kopalń

Jastrzębie-Zdrój, Bytom i Zabrze - to miasta, które według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, najgorzej zniosą proces likwidacji kopalń.

Autorzy raportu, tworząc dokument, brali pod uwagę między innymi poziom bezrobocia w gminach górniczych, PKB na mieszkańca, specyfikę lokalnego rynku pracy, odsetek siły roboczej w danym powiecie zatrudniony w sektorze górniczym, a także wpływ likwidacji kopalń w ostatnich latach na poszczególne powiaty. Z badania wynika, że w najtrudniejszej sytuacji w kontekście nadchodzącej transformacji energetycznej znajduje się Jastrzębie-Zdrój, Bytom i Zabrze

- W przypadku Jastrzębia-Zdroju wpływ na taki stan ma zarówno wysoki poziom zatrudnienia w górnictwie w stosunku do ogółu pracujących, jak i wpływ likwidacji kopalni po 2015 r. na spadek liczby zatrudnionych – uzasadniają autorzy opracowania.

Konieczne staje się więc stworzenie alternatywy dla branży górniczej. Prezydent Anna Hetman wskazuje na inne możliwe kierunki rozwoju miasta, są to: branża logistyczna, IT i turystyczna. Miasto zapowiada walkę o środki z unijnego funduszu sprawiedliwej transformacji.

61 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do Albert Ainsztajn Dziś o 7:32 (31.179. * .1) 09.03.2021 21:18

Chciałem nadmienić że i owszem zawód wymierający. Ale ci co zostali są w swoim fachu bezcenni i zarabiają na swoich usługach krocie. Więc nie piernicz jak dziecko po skończonych 4 latach gimnazjum oczywiście wychodzące z 1 klasy.

~edek (188.137. * .7) 09.03.2021 17:01

Każdy zakład pracy, powtarzam każdy musi na siebie zarobić lub wyjść na zero. Panie emeryt nie bądź Pan taki do przodu. Oglądał Pan wyniki finansowe giganta wydobywającego węgiel koksowy? Wątpię by kolejny rok z rzędu znalazły się instytucje dotujące, że chyba jakaś chwilówka bądź prowident. skończy się na głębokiej restrukturyzacji.......

~Albert Ainsztajn (80.188. * .244) 09.03.2021 07:32

@Emeryt

Kowale terz byli świencie pżekonani, że ih fah czyli kuźnie i podkówanie koni bendzie poczebne na wieki.

~Emeryt (46.134. * .178) 09.03.2021 05:18

Rozwodzicie się bezcelowo ponieważ zapominacie ze JSW to węgiel koksujący nie energetyczny i w Jastrzębiu akurat nie grozi likwidacja kopalń bo stal będzie jeszcze potrzebna haha

~To sem ja (31.0. * .227) 08.03.2021 14:44

Krakowem miało być...

~To sem ja (31.0. * .6) 08.03.2021 12:26

"Znafca temató" - a jaka była rożnica w tych kosztach? Na pewno znikoma. Ja piszę o tym, by ludziom z okolic Jastrzębia opłacało się mieszkać w Jastrzębiu (pomimo dojazdu). Nie wszystkie miasta muszą być Krajowem. Potrzebne są też niedrogie sypialnie.
Reszty LEWACKICH bałwanków nie komentuję. Szkoda czasu i nerwów.

~Dżordż Lowerboj (80.188. * .244) 08.03.2021 05:56

Należy natychmiast, a może nawet jeszcze szybciej, wprowadzić przywileje dla górników, soli tej ziemi.

Proponuję sklepy na książeczki "G", w których na przyklad alkohol będzie z najwyższej półki i za darmo.

No bo przecież im się to należy. Oraz gwarancję zatrudnienia dla nawet jeszcze ich nienarodzonych dzieci.

~Znafca temató (80.188. * .244) 08.03.2021 05:46

@To sem ja

"szansą na przyszłość dla naszego miasta są niskoczynszowe mieszkania i ogólnie niskie koszty życia"

Przecież to już było i jest. Nie tak dawno mogliśmy przeczytać, że w tej upadająćej osadize górniczej są najniższe na całym Śląsku koszty życia. I co z tego wynika? Wielkie nic, więc wsadź swoje teksty między bajki.

~do Rolex Dziś o 18:40 (31.179. * .1) 07.03.2021 20:42

Masz rację. Pod warunkiem że ktoś coś innego potrafi robić. A 3/4 potomków przyjezdnych z Kielc i okolic poza piciem piwa i darciem ryja nic więcej nie potrafi.

~Daria (89.64. * .53) 07.03.2021 20:23

to sem ja - najnudniejszy komentator tego portalu. W każdym poście słowa: lewaki, plandemia, covidianie.

~Rolex (213.127. * .27) 07.03.2021 18:40

Życie poza Jastrzębiem i z dala od kopalni jest o wiele ciekawsze. Pomijam fakt, że można dobrze zarabiać, bo pieniądze nie są najważniejsze w życiu człowieka.
Jeśli ktoś z Jastrzębia uważa, że tkwi w miejscu i nic ciekawego w jego życiu się nie dzieje to zdecydowanie powinien zmienić otoczenie i codzienny widok przed oczami.

~To sem ja (31.0. * .224) 07.03.2021 16:28

"do iron ja" - wyłuszczyłeś dokladnie "sukces" Żor. Co do Jastrzębia to wielokrotnie pisałem, że szansą na przyszłość dla naszego miasta są niskoczynszowe mieszkania i ogólnie niskie koszty życia. Po drugie infrastruktura: szeroki i szybki dojazd do A1 i "wiślanki", poprawić drogi na Rybnik, Cieszyn a także nitka kolei (do Katowic). Na wielu wyłączonych torowiskach można by rozbudować trasy rowerowe - bo żelazny szlak świetnie się sprawdził (ogólnie rozbudowa infrastruktury rowerowej na wzór holenderski). Po trzecie ułatwić działalność drobnych i średnich firm na naszym terenie (na duże mamy małe szanse), m.in. związanymi z fizjoterapią czy spa np. w Zdroju. I przede wszystkim należy jak najdłużej fedrować, wbrew chorej polityce lewackich idiotów z brukseli (sami górnicy powinni przestać płacić na związki i domagać się ograniczenia zatrudnienia pociotków i parzykaw). Bo węgiel jest czarnym złotem. Ale do tego potrzebny jest JASTRZĘBSKI gospodarz z jastrzębianami pracującymi w wielkiej firmie zwanej swd-UM... No i trzeba poczekać, aż elity światowe (i ich podwykonawcy) przestaną dręczyć ludzi plandemią...

~brawo (46.134. * .181) 07.03.2021 06:44

JSW to nie PGG na koks jeszcze bardzo długo będzie zapotrzebowanie.

~Dżordż Lowerboy (91.225. * .91) 06.03.2021 22:05

@do Iron Ja

"Młodzi, którzy obecnie osiedlają się w Zorach, to raczej słabo wykształcona, niewymagająca społeczność"

Zgadza się. Tyle tylko, że u nas, w tej upadającej osadzie górniczej, pod tym względem jest jeszcze gorzej.

~Iron Ja. (89.64. * .92) 06.03.2021 21:40

,,do Iron Ja'' Chyba pomyliłeś kolejność.Miałeś na myśli Jastrzębie.

~do Iron Ja (31.179. * .1) 06.03.2021 16:06

Pod jakim wzgledem Żory są atrakcyjne?
Sportu, klubów sportowych na najwyższych szczeblach, obiektów sportowych? Zory to najbrzydsze blokowiska w Polsce. Spytaj tych 3 tys żorzan pracujących w jastrzębskich kopalniach, czy poszli by pracować do tych "perspektywicznych" Żor? Powiem ci, że w letnich miesiacach, jak czynna ślizgawka na lodowisku, to więcej jest młodzieży z Żor i Rybnika, jak z Jastrzębia, bo tam takich atrakcji nie na. Żory to obecnie dobra tania sypialnia dla emerytów górniczych, którym wystarczy browar i telewizor. Młodzi, którzy obecnie osiedlają się w Zorach, to raczej słabo wykształcona, niewymagająca społeczność. I na koniec: Zory to najbardziej zadłużone miasto na Śląsku. Poczekaj, jak przyjdzie czas spłaty ogromnych długów.

~Wyborca (83.30. * .25) 06.03.2021 14:21

Dalej wybierajcie nauczycieli na prezydentów to będzie klapa na całej linii. .Nie narzekać. Jest szlak rowerowy to starczy.

~Iron Ja. (89.64. * .92) 06.03.2021 11:25

Ferdynant Kiepski co to znaczy ,,prawdziwy jastrzebianin'' ?Pniówek ,Borynia,Zofiówka ...to okolice Jastrzębia.Pracować i robić można wszędzie a twoje myślenie jest naprawdę kiepskie.

~do Iron Ja. Dziś o 8:57 (31.179. * .1) 06.03.2021 11:10

" Na osiedlu Sikorskiego w Żorach zaczyna się budowa następnego osiedla dla 300 rodzin."

No w samo sedno. bo to akurat mieszkania socjalne tylko z lepszym standardem niż te ich baraki na obrzeżach slamsowych.

~Rynce opadają. (89.64. * .108) 06.03.2021 10:32

Ojojo no to w tą turystykę trzeba iść w naszym mieście .
To naprawdę świetny pomysł taki pro Europejski.Ciekawe co hrabina z bunkra wymyśli.Pewnie pola golfowe,baseny termalne,aqa park takie jak pod Łodzią,kilka kortów tenisowych,noczesny stadion piłkarsko-alekkoatletyczny a i jeszcze sieć hoteli i piętrowych parkingów.No to kiedy realizacja ?2999.

~Grogu (46.134. * .120) 06.03.2021 10:26

Zrobimy z kopalni atrakcje turystyczną, Warszawiaki będą walić tłumami do nas żeby skoczyć sobie na bandżii do szybu w kopalni :D

~Iron Ja. (89.64. * .92) 06.03.2021 08:57

Do Iron Ja.Dziś 9:23.Oczywiście ze jest różnica w zarobkach ,bo ja również pracuję w kopalni.Ale nie chodziło mi żeby kogoś obrazić.Mieszkałem w Jastrzębiu i widzę jak Jastrzębie tkwi w marazmie.Moja rodzina juz sie powoli ewakuują do Żor ,bo są większe perspektywy.Po za tym Żory są atrakcyjne pod każdym względem ,widzę ile z Jastrzębia jeżdzi do naszych lasów na grzyby i jagody.Moi synowie robią w w żorskich firmach i stosunkowo mniej zarabiają od górnika.Ale jeśli pracuje młode małżeństwo to razem nie odbiega od zarobku górnika.Zaznaczam że w Żorach jest dużo pracy dla kobiet.Rok temu oddano w Żorach nowe osiedle do zamieszkania na 350 rodzin i wszystkie mieszkania są już zajęte.Na osiedlu Sikorskiego w Żorach zaczyna się budowa następnego osiedla dla 300 rodzin.

~Gość (89.64. * .115) 06.03.2021 08:47

Tak perspektywy są ... na Ruptawie

~Gość (89.64. * .115) 06.03.2021 08:43

Docelowo to trzeba poddać analizie ile w jastrzębskich kopalniach pracuje mieszkańców Jastrzębia Zdroju ?

~Ferdynand Kiepski (31.179. * .1) 06.03.2021 06:45

Do Gość 20.35 @

Ale śmieszny i nielogiczny jesteś.
Skoro ci byli jastrzębianie uciekli z SJZ do okolicznych powiatów SWD, SCI SZO SPS, bo w Jastrzębiu nie widzieli przyszłości, to DLACZEGO dalej pracują w tym Jastrzębiu bez przyszłości???
Przecież ci niezadowoleni byli jastrzębianie, powinni teraz szukać pracy w swoich nowych "metropoliach", np. przy wypasie gęsi, a nie pracować dalej w mieście bez przyszłości i zabierając pracę prawdziwym jastrzębianom.

~lis (5.173. * .244) 06.03.2021 03:56

Kiedy płaco.

~abc (31.179. * .5) 06.03.2021 03:51

Jasne - stworzcie im nowe miejsca pracy i ladujcie kase dozywotnio, przeciez to elita naszego narodu i trzeba sie o nia zatroszczyc.
Echhhhh

~JSW (46.134. * .201) 05.03.2021 21:24

Ale w Jastrzębiu nie będzie żadnych likwidacji kopalń, o tym pewnie nikt nie powiedział specom z tego jakiegoś instytutu.

~Gość (31.179. * .1) 05.03.2021 20:35

Troszeczkę SWD i SZO mało z SPS oraz sporo z SCI to są ludzie co uciekli z SJZ. Sam mam sporo znajomych co mieszkali lata w Jastrzębiu i albo się pożenili i pobudowali własnie tam albo uciekli bo w SJZ nie było perspektyw na przyszłość poza samą robotą.

~Ryl (89.72. * .224) 05.03.2021 20:27

Branża turystyczna w Jastrzębiu? Dobre.
W sumie można otworzyć stoki narciarskie na hałdach, z kopalni zrobić muzea górnictwa.
Brawo Aniu

~oll (213.76. * .38) 05.03.2021 19:29

inwestować dziś w mieszkanie lub dom w Jastrzębiu jest ostrą pomyłką. Skończy się to będzie trzeba się przesiedlić za nową pracą nie będę płakać.

~Pawel (87.239. * .85) 05.03.2021 19:24

https://www.money.pl/gospodarka/ceny-gazu-moga-wzrosnac-nawet-o-100-proc-rzad-nie-bedzie-juz-chronil-gospodarstw-domowych-co-zrobi-pgnig-6614105969674816a.html


Skoro gaz idzie w górę to elektrownie gazowe będą nam sprzedawać tańszą energię elektryczną ? Czas abyście przeprosili górników i ich węgiel !

~Gps (188.137. * .213) 05.03.2021 19:03

Cała elyta w urzędzie na czele z panią prezydent myśli już ładnych parę lat nad kierunkami rozwoju miasta. Na tym skąpym i nieefektywnym myśleniu cała sprawa się zakończy. Patrząc na kierunki myślenia pani prezydent i wielokrotne zmiany tych koncepcji widać jak wszystko się rozjeżdża. Konkretne koncepcje i wizje rozwoju miasta mieli wice prezydenci w poprzedniej kadencji. Ale ONI niestety nie mieścili się w betonowych ramach wizji pewnych elyt i musieli dobrowolnie odejść. Tak to jest jak na tak niskim szczeblu samorządu rządzi polityka. Parę razy w komentarzach wskazywane są Żory za wzór. Tam od paru dobrych lat na pierwszym miejscu jest mieszkaniec a na szarym końcu politykierstwo.

~Generał Ogórcow (178.27. * .1) 05.03.2021 18:45

"a liczy 90"

Wielu wyjechanych (zwlasza za granice) sie nie wymeldowalo.

~R (193.93. * .178) 05.03.2021 18:38

Pani Prezydent jest Geniuszem, bracia górnicy jesteśmy uratowani

~do Iron Ja. Dziś o 9:23 (31.179. * .1) 05.03.2021 18:20

Odnośnie twojego ostatniego zdania:
A i owszem tylko zobacz ile Żorski górnik zarabia w JSW a ile Jastrzębianin dostaje ochłapów w Żorskiej strefie. I teraz policz sobie ile ma miasto pożytku z oddanego podatku od takiego emigranta robotniczego.
Jeżeli tego nie rozumiesz to dalej się nie wypowiadaj. Bo żeby dyskutować o ekonomi to trzeba mieć jakieś podstawowe pojęcie a ty tylko wiesz tyle co ci mama powiedziała jak obiad odgrzewała.

~Nieprawda (89.64. * .169) 05.03.2021 15:45

Najgorzej to zniosą Godów, Świerklany, Pielgrzymowice, Golasowice, Krzyżowice, Warszowice, Mszana, Połomia i sporo mieszkańców Wodzisławia. To tam 70-90% dorosłych mężczyzn pracuje w górnictwie.
W Jastrzębiu ten odsetek jest dużo niższy. Jastrzębie zyska na braku szkód górniczych.
Szkoda, że teraz włodarze budzą się z ręką w nocniku. Tyle lat było na ściąganie inwestorów i odchodzenie od górnictwa. Żory to zrozumiały dawno i dziś się prężnie rozwijają.
U nas włodarze cieszyli się, że są co roku zapraszani na Barbórkę i sami mają ciepłe posadki. Bóg nas pokarał tymi nauczycielami.

~Znafca temató (80.188. * .244) 05.03.2021 15:17

Nie SJZ ale najgorzej zniosą likwidację jastrzębskich kopalń mieszkańcy SWD, SR, SRC, SPS i SCI. Taka prawda.

~Dr. Dick (89.64. * .201) 05.03.2021 15:05

@Ferdynand Kiepski - Zgadzam się w 100%. Też tak to widzę od lat.

~emeryt (89.77. * .194) 05.03.2021 14:46

Jakoś nie widzę by były jakieś ruchy w tworzeniu zakładów produkcyjnych, branż tu wymieniać nie będę bo są osoby które obecnie pracują i za wykonywana pracę otrzymują solidną zapłatę. Jeżeli nie potrafią nic wymyślić to do zwolnienia.