Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
3 września 2015

Prezydent Duda na obchodach: "Będę dbał o górnictwo"

  • Prezydent Duda na obchodach: "Będę dbał o górnictwo"
  • Prezydent Duda na obchodach: "Będę dbał o górnictwo"
  • Prezydent Duda na obchodach: "Będę dbał o górnictwo"
  • Prezydent Duda na obchodach: "Będę dbał o górnictwo"
Więcej zdjęć:
Zobacz więcej zdjęć
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

3 września w naszym mieście odbywają obchody związane z 35. rocznicą podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Na obchody przyjechał również prezydent Polski, Andrzej Duda.

Msza święta

O godzinie 9:00 rozpoczęła się msza święta w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Udział w niej wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, kandydatka na premiera z ramienia PiS, Beata Szydło, a także posłowie oraz władze miasta.

- Wydarzenia 1980 roku, po 35. latach wracają ze szczególną wyrazistością. Nie wolno nigdy o nich zapominać. Trzeba mówić i przypominać młodemu pokoleniu jaka była cena wolności - mówił podczas mszy świętej arcybiskup Wiktor Skworc.

Obchody przy pomniku

O godzinie 11:00 uroczystość przeniosła się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalnia Zofiówka. W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda odniósł się m.in. do wydarzeń, które miały miejsce w JSW, w lutym tego roku. Zapewnił, że jeśli w polskim górnictwie będzie się źle działo, będzie interweniował.

- Będę walczył o polskie górnictwo. Zawsze kiedy będę widział, że są prowadzone działania które miałyby zaszkodzić Śląskowi, górnictwu, tej jednej z najważniejszych gałęzi przemysłu dla naszego kraju, prezydent Andrzej Duda będzie zabierał głos - mówił prezydent kraju.

Jednocześnie prezydent Polski oddał hołd górnikom, którzy strajkowali, szczególnie tym, którzy odnieśli rany lub stracili swoje życie, jak np. na kopalni Wujek (zginęło 9 osób, 24 zostało rannych). Później delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.

Historyczne wydarzenie

Porozumienia w Jastrzębiu były kolejnymi, po Gdańsku i Szczecinie, które zostały podpisane w 1980 roku. Górnicy z kopalni "Manifest Lipcowy" (dziś "KWK Zofiówka") wywalczyli wtedy m.in. wolne soboty, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy górników, obniżenie wieku emerytalnego, ustalenie minimalnej i maksymalnej płacy czy zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych. Oprócz tego pracownicy kopalni poparli 21 postulatów swoich kolegów ze stoczni.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Andrzej Duda: przeżyli dzięki rozszczelnionej rurze Andrzej Duda: przeżyli dzięki rozszczelnionej rurze

Na 55-lecie miasta zaplanowano wiele atrakcji Na 55-lecie miasta zaplanowano wiele atrakcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (32)
Gość08.09.2015 9:45

Będę dbał o górnictwo, jak Piotrek o swojego psa.

Zasłuchany07.09.2015 17:50

Czytaj: będę dbał o siebie i swego prezesa. Bez względu na naszą uczciwosć wobez wszystkich górników. Ale będę udawał, że jestem przejęty waszymi sprawami.
Właśnie prasa pokazała jak i gdzie Piotr Duda dbający o interesy świata pracy spędza urlop. Nikt z czytających nie mógł by tam spędzić dwu dni, żeby się nie zapożyczyć. A ktoś za to musiał zapłącić. Jest pewne, że nie był to Piotr Duda. On wyszedł z portfelem nienaruszonym.

Gość07.09.2015 14:19

Czy górnicy t zapewnili psu przewodniczącego ręczniki z wyhaftowanym imieniem i miskę ze złotymi napisami?

Gość07.09.2015 8:29

A przewodniczący związku, patrzy sobie na gwiazdy przez szklany sufit w apartamencie , wcinając krewetki i kalmary.

do gość z PO06.09.2015 16:18

każdy premier będzie lepszy od zdrajcy Tuska i nieudolnej, kłamliwej Kopacz, taka prawda

Gość06.09.2015 9:35

do Basi

Pani Szydło będzie takim premierem jak ja księdzem.
A tak na marginesie to Metallica miała taką płytę "Master of puppets". Oni już wtedy wiedzieli jak działa PIS:)

mieszczuch05.09.2015 23:20

PiS robił wszystko żeby zniszczyć JSW. Głosowanie na tą partię to popieranie zniszczenia naszego miasta. A ja chcę tu mieszkać.

Pokaż wszystkie opinie (32)