Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
29 marca 2017

Posiedzenie Zarządu MZK bez żadnych konkretów

Posiedzenie Zarządu MZK bez żadnych konkretów
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

We wtorek odbyło się posiedzenie Zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego  z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Nie zapadły na nim konkretne decyzje ani w sprawie bezpłatnej komunikacji dla uczniów i studentów, ani w sprawie PKM.  

O tym, co dalej z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej mają zdecydować gminy tworzące MZK. Jednak na wtorkowym posiedzeniu Zarządu nie zapadły w tej kwestii żadne konkrety. Gminy mają do 11 kwietnia wypowiedzieć się, czy są skłonne zwiększyć swoje dopłaty na komunikację tak, aby ratować PKM. Jak wyjaśniają w PKM obecna stawka za tak zwany wozokilometr nie zapewnia zwrotu kosztów funkcjonowania. PKM za 2016 rok zanotował stratę w wysokości 2,6 mln zł.

Na posiedzeniu Zarządu nie podjęto również kwestii bezpłatnej komunikacji dla uczniów i studentów na terenie Jastrzębia-Zdroju. Na chwilę obecną MZK nie podało, z jakimi kosztami wiązałoby się wprowadzenie takich przejazdów.

 - Przed nami nowe otwarcie i wiele poważnych decyzji do podjęcia. Aby skutecznie działać, musimy zacząć od analizy budżetu i poznania naszej sytuacji, w jakim miejscu się znajdujemy. Jestem dobrej myśli. Mam nadzieję, że przy wsparciu gmin należących do Związku uda się rozwiązać problemy dotykające MZK - mówi Janusz Buda. Podczas posiedzenia przyjęto sprawozdanie finansowe za 2016 r. Dokument trafi teraz do Regionalnej Izby Obrachunkowej, a następnie pod obrady Zgromadzenia Delegatów MZK.

Ponadto członkowie Zarządu zapoznali się z możliwościami technicznymi Systemu elektronicznej obsługi pasażerów (e-bilet, system GPS, monitoring w autobusach, tablice informacyjne).

- Chodzi nam głównie o informacje dotyczące szczegółowości uzyskanych danych. Czego możemy się dowiedzieć dzięki zastosowanym tutaj rozwiązaniom technicznym. Bez tej wiedzy trudno mówić m.in. o reorganizacji komunikacji i dostosowaniu jej jeszcze bardziej do potrzeb podróżnych - podkreśla Marcin Połomski, wiceburmistrz Rydułtów.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary? Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary?

MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
slimaczek6101.04.2017 12:29

Jak laicy - politycy - zapoznali się i zatwierdzili budżet MZK bez podstawowej wiedzy o rachunkowości? To jakaś paranoja. Wiceprezydent miasta, które najwięcej wpłaca na komunikację chce rozwiązać problemy dotykające działalności MZK. Jakie problemy? Problematyczna jest działalność związku - właściciela PKM - na rzecz jego unicestwienia od kilkunastu lat. W 2005 roku los PKM zdawał się przesądzony. Jeden głos przesądził, że nadal istnieje. Jak odpowiedział na sesji Rady Miasta bardzo lubiany i nie do ruszenia Benedykt Lanuszny z Żor - nadal dyrektor biura MZK, na zapytanie radnej Jastrzębia-Zdroju dlaczego do tej pory nie zrobiono swojej firmy podmiotem wewnętrznym przez te wszystkie lata i nie urządzano jej przetargów okazało się, że nie było woli politycznej. Żadna gmina nie wyrazi zgody na dofinansowanie PKM bo nawet gdyby to zrobiono pieniądze trafiłyby do kasy MZK. Poza tym każda gmina nie zgodzi się na dofinansowanie PKM bo chociaż nawet nie była członkiem założycielem MZK to liczy na wielką kasę w wyniku likwidacji PKM. Tak naprawdę likwidacji PKM nie będzie. MZK, który generuje same straty, który podpisał umowę z firmą zwaną WARBUS z Warszawy na 10 lat i z miesiąca na miesiąc bierze kredyty na bieżącą działalność po prostu nie stać na likwidację swojej firmy - czyli PKM. Uważam, że chce doprowadzić PKM do upadłości. Miałby wtedy z głowy cały proces likwidacyjny i co jest najważniejsze w przypadku tego bankruta odprawy i wypłaty dla pracowników PKM. Dofinansowanie przez gminy moim zdaniem nic nie da. Przypuszczam że byłyby wtedy w MZK podwyżki płac, a PKM nie zobaczyłoby ani grosza. Przykre, że do tej pory w MZK nie pojawiły się odpowiednie służby. Miałem nadzieję, że po oświadczeniu p. Tarasiewicza jednak się pojawią. I tak po przeszło 40 latach działalności komunikacji miejskiej w naszym mieście taki wrzód na dupie czyli właściciel - MZK, który za darmo przejął cały majątek firmy dobija swoją firmę.

Ciekawy 31.03.2017 12:16

Do myśliciel
Coś mi się wydaje że myślenie nie jest Twoją mocną stroną. Zgadza się że trzeba coś zrobić ale w PKM pracuje już garstka ludzi a poza świadczeniem usług przewozowych na utrzymaniu mają wszystkie budynki za które trzeba płacić podatki Wszystkie należności za wykonaną pracę otrzymują w ratach albo wcale Stawka za wozokilometr jest śmiesznie niska Natomiast MZK jest zwykłym pośrednikiem który dostaje pieniądze na komunikację a robi wszystko żeby całkiem ją zlikwidować 13 premia chyba z pieniędzy przeznaczonych dla przewoźnika To jakaś paranoja Pracowników prawie tyle co w PKM a nikt nie jeździ autobusem nikt nie naprawia a Tylko liczyć wpływy z biletów i dotację z gmin Jest co oszczędzać żeby jak najwięcej zostawić dla siebie

gość31.03.2017 11:18

do komnata tajemnic
Warbusowi nic nie trzeba oddawać bo sam sobie może wziąć w każdej chwili co jego tzn 50% przewozów PKM

kola31.03.2017 6:03

Za godzinę moi przyjaciele z pkm rozpoczynają kolejna szychtę biurową. Nie dajcie się!!

mysliciel30.03.2017 21:46

Pragne tylko aby rozwiazac mzk i zlikwidowac pkm ! Prosze ja naprawde bardzo prosze !

kola30.03.2017 20:40

Co z przyszloscia pkm?

... do oko z 8.3530.03.2017 18:09

Jedynie to pozostało, ...!!!

Pokaż wszystkie opinie (28)