Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak dodatek węglowy zweryfikował obywatelską postawę społeczeństwa [FELIETON]

Pełna luk i nierealnych założeń ustawa o tzw. dodatku węglowym do cna obnażyła niechlujność i naiwność ministerialnych urzędników odpowiedzialnych za jej przygotowanie. A społeczeństwo bez miłosierdzia chce wykorzystac okazję, by zdobyć kilka dodatkowych tysięcy złotych.

Jak dodatek węglowy zweryfikował obywatelską postawę społeczeństwa [FELIETON]
fot. pixabay

Jeden z urzędników Ministerstwa Środowiska i Klimatu, tłumacząc kłopoty z wdrożeniem w życie dodatku węglowego, przyznał, że liczył na "obywatelską postawę społeczeństwa". Po czym dodał, że nieunikone będą uszczelnienia ustawy. A wszystko to w sytuacji, kiedy tysiące Polaków od połowy sierpnia dosłownie zatkało miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, w których z reguły przyjmowane są wnioski o wypłatę dodatku.

Skąd się wzięły problemy? Rząd zamierza przeznaczyć na realizację dodatku 11,5 mld zł. Rychło może się okazać, że tych pieniędzy zabraknie. Bo ustawa daje spore pole do inwencji. Po pierwsze dodatek nie jest przyznawany na zamieszkałą nieruchomość, ale na gospodarstwo domowe. I co? Nagle okazuje się, że w domach jednorodzinnych, w których mieszka np. czterosobowa rodzina, są... trzy gospodarstwa domowe. Bo mama z tatą tworzą jedno gospodarstwo, drugie tworzy 19-letni syn, a trzecie 21-letnia córka. Ustawodawca nie doprecyzował, co oznacza pojęcie gospodarstwa domowego, a przede wszystkim, kto ma to weryfikować. Szybko też się okazało, że nie do końca Polacy deklarowali prawdę w deklaracjach składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jak wieść niesie, dość masowo owe deklaracje są obecnie korygowane przez osoby, które je złożyły (obowiązek składanie deklaracji do CEEB minął 30 czerwca tego roku), a właściwie składane są na nowo. Bo nagle wielu właścicielom nieruchomości przypomniało się, że jednak nie ogrzewają domu głównie prądem a... kozą na węgiel. Albo swój piec zasilają jednak nie drewnem, a węglem właśnie. Te korekty biorą się z tego, że dodatek węglowy wypłacany jest w przypadku kiedy kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane są węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Urzędnikom z ministerstwa środowiska i klimatu zrobiło sie więc gorąco. Bo owe 11,5 mld zł starczy na wypłatę dodatku węglowego dla około 3,8 mln gospodarstw domowych. Szybko może się okazać, że nagle tych "gospodarstw" uprawnionych do otrzymania dodatku jest znacznie więcej, może dwukrotnie, a może jeszcze więcej. A przecież wkrótce ma zostać wprowadzony tzw. dodatek energetyczny dla gospodarstw korzystających z biomasy, drewna, oleju opałowego i gazu. Stąd już pojawiły się zapowiedzi uszczelnienia ustawy. Ustawodawca najwyraźniej zwątpił w obywatelską postawę społeczeństwa. A raczej po prostu przygotował bubel, który został przez społeczeństwo ekspresowo zweryfikowany.

Artur Marcisz

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Bolek80 (46.134. * .65) 03.09.2022 08:30

Wnikliwy wnioskuję że ty posiadasz taką kartę i tylko ty byś ją chciał posiadać . Wszystkie miejsca parkingowe były by tylko dla ciebie .

mhl999 01.09.2022 06:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

skoro jedni "kradną" miliony wykorzystując luki to jak widać miliony mogą brać tysiące. dziwne jest tylko tempo łatania luk ;-)

~zabierzBabciWnuka (178.36. * .209) 27.08.2022 21:23
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Tu_juz_trzeba_lekarza (94.254. * .142) 27.08.2022 08:33
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~zabierzBabciWnuka (178.36. * .176) 27.08.2022 08:21
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

wnikliwy 27.08.2022 06:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tak jest z ludźmi wykorzystują każda okazję,tak to jest z Polakami,najlepszym przykładem wykorzystania przepisów jest karta parkingowa dla inwalidy. Kiedyś to naprawdę jeśli ktoś był znacznie ograniczony ruchowo takową kartę mógł otrzymać. Teraz jest hurtowe wydawanie kart, ktoś ma problem z barkiem ma kartę,znam takie przypadki. Dlatego tak się o te karty starają bo to darmowe parkowanie w czasach gdzie wszędzie parkingi płatne,tak jest to wykorzystywane,niestety. Naprawdę karty parkingowe inwalidy są wydawane dla osób które nie powinny ich mieć,bo pewnie tylko 5% z nich powinno je mieć.

~Gorolkarol (151.35. * .99) 26.08.2022 18:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dobry komentarz. Polski Ład ciąg dalszy.