Prezydent bez zmian. Rada przemeblowana
Wybory samorządowe za nami. Prezydent Anna Hetman została wybrana przez mieszkańców ponad 50-cioma procentami głosów. Skład rady miasta zmieni się w 30 proc. Dziewięciu radnych pożegna się z mandatem.
Wielu obserwatorów jastrzębskiego samorządu dawało prezydent Annie Hetman dużą szanse na ponowny wybór. Jednak na spektakularne zwycięstwo już w pierwszej turze (minimum 50% + co najmniej jeden głos), liczyło niewielu. Raczej szykowano się do dogrywki Hetman-Kasza. Ostatecznie aktualna prezydent zdobyła 17 347 głosów, co daje 50,71%. Jej konkurent otrzymał 12 266 głosów, co dało 35,86%.
Zmiany nastąpiły natomiast w Radzie Miasta. Odeszły z niej osoby, do których jastrzębianie zdążyli się przyzwyczaić. Mandatu nie uzyskała wieloletnia radna Elżbieta Siwiec z Samorządnego Jastrzębia (zdobyła 454 głosy). Także wiceprzewodniczący rady miasta Damian Gałuszka ze Wspólnoty Samorządowej podzielił jej los (488 głosów). Były zastępca prezydenta miasta Ryszard Rakoczy, reprezentujący Wspólnotę Samorządową (zdobył 134 głosy) także nie zasiądzie w ławach radnych. Lucyna Maryniak z Koalicji Anny Hetman, bez której trudno sobie wyobrazić posiedzenia, zdobyła 484 głosy i również musi pożegnać się z radą. Podobny los podzielili radni: Małgorzata Filipowicz (Koalicja Anny Hetman, 206 głosów; wcześniej Samorządne Jastrzębie), Jarosław Fojt (Prawo i Sprawiedliwość, 451 głosów), Mirosław Lęga (Prawo i Sprawiedliwość, 471 głosów), O mandat nie ubiegali się Anna Toborowicz i Tadeusz Gorgol - oboje ze Wspólnoty Samorządowej. Ich wszystkich nie zobaczymy już w nowo wybranej Radzie Miasta Jastrzębie-Zdrój. Warto wspomnieć, że nie udał się powrót po czterech latach do samorządu byłemu prezydentowi i szefowi Wspólnoty Samorządowej Marianowi Janeckiemu, zdobył 760 głosów.
A jak wygląda sytuacjami z klubami radnych? Do końca ważyły się losy klubu Samorządne Jastrzębie. W tej kadencji liczył 3 osoby, w nowej tylko jedną - to Ryszard Piechoczek. Swój stan posiadania poprawił Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość obecnie 9 radnych, w nowej radzie 10. Kandydaci popierający prezydent Annę Hetman mogą mówić o sukcesie. W obecnej radzie było ich 6, w nowej jest ich 9. Wspólnota Samorządowa nie ma powodów do radości. Z 5 radnych obecnie, zmalała do 3. Do rady nie dostał się lider tej formacji Marian Janecki oraz dotychczasowy szef klubu Damian Gałuszka.
Warto dodać, że kadencja, która zacznie się w grudniu 2018 roku będzie trwała, nie cztery lata, jak dotychczas, a pięć lat.
Co wynika z tego podziału mandatów? Wprawdzie Koalicja Anny Hetman powiększyła swój stan posiadania o 3 mandaty, ale nie pozwala to na większość, która będzie przychylna prezydent. Ugrupowaniu brakuje do tego 3 mandaty. Możliwe, że konieczne będzie zawiązanie trwałej koalicji, lub szukanie większości, aby za każdym razem przegłosować konieczne uchwały. Raczej trudno przewidywać koalicję Anny Hetman z Prawem i Sprawiedliwość. Pozostaje czerech radnych - jeden z Samorządnego Jastrzębia (Piechoczek) i trzech ze Wspólnoty Samorządowej (Rosińska, Markiewicz, Mosoń).
Kadencja samorządu trwa pięć lat. Pewne jest to, że jeżeli radni ze wszystkich klubów będą chcieli w jakiś sposób zrealizować swój program wyborczy lub chociażby jego część, będą musieli porozumieć się z prezydent. Pocieszające jest to, że wiele ważnych dla miasta spraw przewijało się w czasie kampanii wyborczej i kandydaci mają podobne programy, jak na przykład dalsza rewitalizacja OWN, odbudowa kolei, czy modernizacja ulicy 1 Maja w Zdroju. Także postawienie nacisku na rozwój gospodarczy miasta nie budzi większych kontrowersji. Jednak, czy zostanie zbudowane porozumienie ponad politycznymi podziałami, aby realizować te założenia - czas pokaże. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.
Dla miasta lepiej jest, aby rada nie była areną walk politycznych, lecz rzeczywistej merytorycznej dyskusji nad rozwojem Jastrzębia, bez podtekstu politycznego. Pięć lat to spory odcinek czasu. Szkoda trawić go na bezsensowne kłótnie i spory. Czy tak się stanie? Pierwszym sprawdzianem dla rysującego się układu sił w naszym lokalnym „parlamencie” będzie uchwalenie budżetu na 2019 rok. Wkrótce prezydent przedstawi ten ważny dla miasta dokument finansowy.
Szczegółowe wyniki głosowania na poszczególnych kandydatów na Prezydenta Miasta można znaleźć tutaj
Szczegółowe wyniki głosowania na poszczególnych kandydatów do Rady Miasta można znaleźć tutaj
Katarzyna Barczyńska-Łukasik
Dysydent ma rację.
Szkoda że miastem nie pokieruje młoda osoba tylko 60 letnia pani z makijażem.
Trudno nazwać ordynację demokratyczną jeśli dostaje się człowiek z niespełna 250 głosami a nie dostaje z 760 jak n.p. Janecki, który pewnie pod względem zdobytych głosów był w pierwszej piątce. Więc proszę potem nie mówić żeście sami wybrali ...
Bzianecki mial 760 głosów i sie nie dostal dlaczego
Gdyby nie było Matusiaka byłby rozwój miasta. Niestety ten osobnik będzie namawiał i opłacal swoich klakierow kosztem rozwoju miasta.
Nareszcie SLD nie weszło. To ugrupowanie powinno zniknąć. Nigdy bym nie głosował na ludzi pod szyldem SLD. To była by dla mnie gańba.
Sołtys z boryni odpadł moze zas wskoczy za kogoś...... hehehehehe
Największymi przegranymi tych wyborów, to Wspólnota i Samorządne
Największymi wygranymi to Komitet AH który zabrał głosy WS i SM
PiS zyskał tylko jeden mandat i dostał ostre lanie od pani Hetman w wyborach prezydenckich
W mieście gdzie PO strzelało do górników, gdzie niewiele brakowało i doprowadzili by do upadku JSW, gdzie wypłacono rekompensaty za węgiel , zabrany wcześniej przez platformę, tylko jeden mandacik na plus
Przegrali nie dlatego że rywal był mocny, tylko że oni są tacy słabi. Znam wiele osób którzy nie zagłosują na PiS tylko ze względu na braci i na związkowców którzy obkleili jedynki
Dopóki tego nie zatrybią to tak będzie, ale im z tego co widzę wystarczy to co mają. Mają na czym posadzić tyłki i popadli w samouwielbienie
Tak to widzę
Jeszcze raz gratuluję pani Hetman wygranej
Największa beka to zieloni czyli samorzadne Jastrzębie. 3 lata kampanii i jeden mandat radnego. W dodatku radny milczek. Jak oni się napinali, jak oni się dwoili i troili. Ile to mieli mieć głosów. Hahaha. Jastrzębie to nie jest miasto głupców i nie da się nabrać na zielone SLD :)
PiS nawet z diabłem by się dogadali, żeby tylko Hetman na złość zrobić.
To tak do końca nie funkcjonuje bo jak PIS zacznie wszystko blokować to w następnych wyborach dostanie jeden % no raczej chyba zdają sobie z tego sprawę
Panowie z Pis-u niektórzy z Was to nawet łebskie chłopaki są, bardzo proszę zacznijcie myśleć samodzielnie nie przez pryzmat przekazu dnia p. AM. Przecież widzicie że ciągnie Was w dół. Wybraliśmy Was nie dla partii tylko dla Nas i Jastrzębia.
Katy przemeblowane, ale na pierwswzym planie strasza te same graty.
Wszystkim mieszkańcom którzy oddali na mnie swoje głosy z okręgu 4 oraz z ulic Krakowskiej,Katowickiej,Wrocławskiej,Opolskiej i Kądziołowca serdecznie dziękuję za okazane zaufanie z całego serca.Niestety otrzymawszy 484 głosy nie dostałam mandatu na radnego ale sprawy które obiecałam załatwić będą monitorowane przeze mnie a zwłaszcza uruchomienie trasy autobusu Nr.103 przez ulicę Turystyczną oraz sprawy naszych seniorów w Jastrzębiu.Prezes Stowarzyszenia Aktywny Senior Lucyna Maryniak radna trzech kadencji
Blokerzy pozostali a wiec przewrotu nie prognozuje się w tym mieście
Znowu PiS-uary będą walczyć z prezydentem miasta w imię swoich rozgrywek politycznych zamiast zająć się miastem i potrzebami mieszkańców.
A ja bym chciał żeby nie liczyło się ugrupowanie tylko praca na rzecz miasta. Mieszkamy w Jastrzębiu i rozwój tego miejsca ma znaczenie a nie gierki PO-PIS i innych. Pamiętajcie że Waszym powołaniem jest służba ludziom, Sami tak deklarowaliście.