Czy religia powinna być nauczana w szkole?

Religia jest nauczana w szkołach od 32 lat. Wpisała się na dobre w polski system oświaty. Jednak rozwiązanie to budzi spore kontrowersje. Nie milkną głosy o wyprowadzenie tego przecież wyjątkowego przedmiotu nauczania ze szkół. Z drugiej jednak strony, przypomina się, że to przecież komuniści, walcząc z Kościołem, usunęli te lekcje z klas szkolnych i zdjęli krzyże ze ścian.

Czy religia powinna być nauczana w szkole?

Lekcje religii były obecne w polskich szkołach jeszcze przed II wojną światową. Po jej zakończeniu powróciły do klas lekcyjnych. Jednak w 1961 roku władze komunistyczne zdecydowały na dobre o jej usunięciu z polskiego systemu oświaty. Jednak Kościół rzymskokatolicki i inne wyznania nie zarzuciły edukacji dzieci i młodzieży. Katechezy odbywały się w kościołach, salkach parafialnych. Wierni wysyłali swoje dzieci na tak zorganizowaną naukę. Do dzisiaj wiele osób, będących w średnim wieku, pamięta, że po szkole raz w tygodniu, szli na parafialne lekcje religii.

Przemiany związane z upadkiem komunizmu w Polsce przyniosły zmiany również w kwestii nauczania religii. Kościół rzymskokatolicki postulował powrót katechezy do szkół. Rząd pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego, a dokładnie Minister Edukacji Narodowej Henryk Samsonowicz, w 1990 roku, podjął decyzję o powrocie religii do szkół. Wówczas w placówkach oświatowych oprócz katechetów świeckich pojawili się księża i zakonnice. Wtedy zdecydowana większość społeczeństwa deklarowała, że popiera takie rozwiązanie.

A jak to jest dzisiaj? W Polsce, ale także w Jastrzębiu, obserwuje się, że coraz więcej młodzieży, po uzyskaniu pełnoletniości wypisuje się z lekcji religii. Decyzję taką podejmują, za namową swoich dzieci, również rodzice. Jakie argumenty stoją właśnie za takimi posunięciami? Na pewno nie bez znaczenia jest ogólna sytuacja wokół ostatnio głośnych negatywnych zachowań, mających miejsce w samym Kościele. Jednak młodzi jastrzębianie wskazują również na przeładowaną siatkę godzin. Mówią, że religia w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, to dodatkowe 90 minut siedzenia w szkole. Pojawiają się też opnie, że umieszczenie religii pomiędzy wychowaniem fizycznym a matematyką, nie jest dobrym rozwiązaniem. Bywa, że przemęczeni nauką uczniowie nie są skłonni do zgłębiania meandrów wiary, które wymagają przecież pogłębionej refleksji, ale również modlitwy.

Są też osoby, które uważają, że jest dobrze, jak jest. Od ponad 30 lat religia jest uczona w szkole i przez ten czas zdążyła się zakorzenić. Uważają, że skoro w Polsce dominuje wyznanie katolickie, to nie powinno być większych problemów z uczeniem zasad tej religii w placówkach oświatowych.  No właśnie, w tym kontekście pojawia się pytanie o rzeczywisty, a nie tylko deklarowany stosunek do religii i jej zasad. Statystyki kościelne wykazują z roku na rok malejącą liczbę tak zwanych osób praktykujących - uczęszczających na niedzielną mszę świętą i przystępujących do komunii. Podobnie dzieje się z powołaniami kapłańskimi. Coraz mniej jest chętnych młodych mężczyzn, którzy decydują się na wstąpienie do seminarium duchownego. Wzrasta też liczba uczniów i ich rodziców rezygnujących ze szkolnej katechezy i trend ten jest dość silny w skali ogólnopolskiej.

Pytanie: Uczyć czy nie religii w szkole, wyzwala coraz większe emocje i spory. Społeczeństwo w tej kwestii jest podzielone. Z pewnością nie da się uciec od tego problemu. Coraz częściej też młodzi ludzie, nawet przed uzyskaniem pełnoletniości domagają się od rodziców, aby uwzględnić ich zdanie. Trudno zmusić nastolatków do uczestniczenia w czymś, kiedy nie widzą w tym głębszego sensu. W przeciwieństwie do matematyki, czy języka polskiego, których naukę może narzucić państwo, religia jest osobistą decyzją człowieka i tylko jego świadoma i wolna wola pozwala uzyskać oczekiwane rezultaty.  Naciski w tym zakresie są tyleż nie na miejscu, co zupełnie nieskuteczne. Zwykle przynoszą rezultaty odwrotne od zamierzonych. Jak potoczą się losy tego wyjątkowego przedmiotu nauczania, czas pokaże.

86 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_robbi (91.195. * .173) 22.11.2022 10:37

Czekamy z utęsknieniem

~robbi (188.0. * .130) 21.11.2022 22:05
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~do_niżej (193.169. * .48) 18.11.2022 13:04

~Wiara_czyni_czuba (85.202. * .231)
masz dzieci w wieku którym uczą religii katolickiej ???

~Wiara_czyni_czuba (85.202. * .231) 18.11.2022 12:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Normalny i zdrowy na umyśle inteligentny człowiek nie wierzy w żadnych wymyślonych bożków a jak widać na świecie religie są żródłem przemocy i wynikających z tego niezliczonych wojen przez poryte religią łby. Gdyby w polsce obowiązywało prawo religijne tak jak w krajach muzułmańskich to nie jeden "prawdziwy" katolik czy katoliczka niewierzącemu wypruł/a by nożem flaki. Nie raz widziałem jak te moherowe katolickie berety skakały z pazurami bezpodstawnie.

~religiawszkole (46.204. * .248) 17.11.2022 09:51

Bez Boga ani do proga.Z racji tego co się dzieje w kk wolę żeby moje dziecko uczestniczyło w religii w szkole,gdzie jest mnóstwo nauczycieli,są kamery, niż gdzieś po południu w salkach.Takie czasy,że nawet księdzom nie należy ufać,niestety

~KampaniaUpiorna (178.36. * .41) 17.11.2022 09:01

gen87
Jest dokładnie odwrotnie, a przykładów na to widzimy wokół tysiące. Najgorsze kołtuństwo jest produktem zadufanych w sobie wykształciuchów, z COraz bardziej "wielkich miast", którzy, po zdobyciu dyplomu wydziału gotowania wody na gazie, uniwersytetu w zaułkowie, migrują pod skrzydła oświeceniowych korporacji, by wciskać ludziom g, z powrotem, do tyłka, za premie i wyjazdy integracyjne, poświęcone zalewaniu resztek sumienia.

~do_nizej (188.137. * .26) 17.11.2022 06:25

1 "czemu ślub cywilny NIE jest ślubem kościelnym??? " - bo ślub kościelny to jest ceremonia religijna (sakrament) osób wierzących (lub co najmniej jednej osoby wierzącej). 2. "Inną kwestią jest spowiedź (przesłuchanie) - dlaczego mam mówić obcej osobie o grzechach" - jeśli jesteś osobą niewierząca to nikt ci nie każe chodzić do spowiedzi. Jeśli jesteś to powinnaś przestrzegać zasad obowiązujących w KK. Dokładnie tak w przypadku gdy jesteś kierowcą to musisz przestrzegać zasad ruchu drogowego. 3. "Religia - wpajanie poczucia winy" - to nie jest twój problem jako ateistki. Ja nie czuję żeby mi ktoś wpajał poczucie winy. 4- "...krucjaty, inkwizycja, grabieże i morderstwa w imię boga, narzucanie siłą wiary" - to jest dawna historia grzechy ludzi, zresztą różnych wyznań. Nie musisz się bać. Nic z tych rzeczy dzisiaj cię nie spotka. 5 - "...o problemie alkoholizmu wśród księży" - dotyczy różnych ludzi nie tylko księży. Ja osobiście księdza alkoholika nie znam- ty znasz? 6 - "dzieci sióstr zakonnych i księży (często usuwane w klinikach aborcyjnych) - jakieś konkretne przykłady możesz podać? Gdzie są takie kliniki?. Generalnie to nic z tego co napisałaś nie może stanowić problemu dla kogoś kto nie chodzi do kościoła i nie ma styczności z księżmi. Twoje obawy są bezpodstawne.

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 17.11.2022 00:17

Polska powinna wypowiedzieć konkordat. Ślub konkordatowy zawarty w kościele jest również ślubem cywilnym, to czemu ślub cywilny NIE jest ślubem kościelnym??? Nie mamy z tego żadnego pożytku. Jest umowa JEDNOSTRONNA. Nie zapomnijmy o przekazywaniu pieniędzy KK pokrętnymi drogami. Czemu państwo ma płacić za utrzymanie pałaców i rezydencji biskupów??? (owszem - co niektóre mają wartość historyczną - więc może WSPÓŁFINANSOWANIE 50/50 ale nie 100%). Inną kwestią jest spowiedź (przesłuchanie) - dlaczego mam mówić obcej osobie o grzechach - a tym bardziej spowiedź dzieci poniżej 18 roku życia (w instytucjach publicznych przesłuchanie niepełnoletniego może być tylko w obecności rodziców i psychologa). Religia - wpajanie poczucia winy - ale przemilczanie win KK - pedo...ia, krucjaty, inkwizycja, grabieże i morderstwa w imię boga, narzucanie siłą wiary, przemoc w domach opieki dla dzieci i dps'ach prowadzonych pod auspicją KK (przykład Kanada). Nie wspominam o problemie alkoholizmu wśród księży (to tylko kieliszek rozcieńczonego wina mszalnego...), dzieci sióstr zakonnych i księży (często usuwane w klinikach aborcyjnych) - czemu nie zniosą celibatu - w końcu jak mają nauczać o życiu w rodzinie, skoro sami nie mają rodzin (proszę - nie mówcie że mają przygotowanie w tej kwestii z seminarium).

~takpytam (188.137. * .26) 16.11.2022 06:08
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

kasacja 15.11.2022 23:18
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

A co dobrego ma do zaoferowania kościół katolicki młodym ludziom zwłaszcza młodzieży zakazy nakazy kara piekło i ciągle kontrolowanie przysłowiowych majtek że o pedofilii powszechnie stosowanej w całym kk nie wspomnę mam nadzieję że dożyję czasu kiedy kk podzieli losy kościoła w Irlandii.

~jestemza (94.254. * .69) 14.11.2022 18:09
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Ostrzegałem każdego, żeby nie bratać się z pis-em a kościół się zbratał i właśnie przez to stracił masę wiernych i straci jeszcze więcej,brak powołań też o czymś świadczy.

~op (91.192. * .86) 14.11.2022 16:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~takaprawda-jak sie okazalo byl to zadeklarowany antyklerykal A Nitras schowal glowe w piasek i nawet nie przeprosi

~do_niżej (193.169. * .48) 14.11.2022 16:48
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

od tej Polskiej Wsi i Małych Miasteczek
to musiał byś nauczyć się kultury
GOROLU jedwabny !!!!

gen87 14.11.2022 16:40
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Polska wieś i małe miasta to zaścianek i zadupie pełne hipokryzji. Religia powinna zniknąć ze szkoły -
dla mnie to jasne - większość katechetów i katechetek to ciemnogród.

~takaprawda (188.137. * .69) 13.11.2022 19:40

Dzisiaj "piłowanie katolików" z warstwy słownej przeszło w Myślenicach w fazę czynów.

~KampaniaUpiorna (213.186. * .216) 13.11.2022 11:43
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jasiu, jesteś pewien, że lekcje, prowadzone, dziś, przez "niekatechetów", en masse, stanowią jakąś szczególną wartość dydaktyczną? Że są przykładem dobrze wykonywanej pracy, opartej na ugruntowanej, solidnej wiedzy? Przecież prymitywny, niechlujny, nierzadko ostentacyjnie "na odwal się", sposób nauczania, to dziś nieomal znak "firmowy" samorządowej oświaty.

~Jaś (95.40. * .166) 13.11.2022 09:32
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Piszę jako nauczyciel ,problem jest techniczny.Nauczający nie mają pojęcia o dydaktyce , procesie lekcyjnym , toku lekcyjnym.Rządzi przypadek .Dziś każdy uczeń korzysta z wiedzy , jaka by ona nie była , internetowej , dla tego przekaz typu , że 2 tys lat temu coś się zdarzyło do nikogo nie trafia. Prymitywnie prowadzone lekcje tylko ośmieszają kleryków i kościół.Lekcja religii drodzy kapłani to nie modlitwa czy śpiewanie pieśni religijnych , to powinno być źródło gruntownej wiedzy o faktach z tamtego okresu i ich wpływie na dzisiejsze życie.problem jest złożony jak widzicie.

~KampaniaUpiorna (77.254. * .97) 12.11.2022 22:55
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Oczywiście, zgromadzone tu matołki nie wiedzą, kto na ziemiach polskich robił za Prometeusza ich pra- pradziadkom. Otóż księża i zakonnicy, ze swoimi szkołami. Gdyby nie wiedza naukowa, pracowicie gromadzona w biskupich księgozbiorach, nadal 3/4 tego świata uciekało by się do metod rodem z jaskini, jak pomysły Stalina czy Mao [zabijcie wróble, bo zjadają ziarno zbóż] albo innych, europejskich "apostatów". Chcecie wrócić do czarnej rzyci, to idźcie, ale nie zabierajcie tam młodzieży i dzieci.

~To_sem_ja (37.248. * .24) 12.11.2022 22:18
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

"Religia (...) to wiara" - pojęcia nie masz o wierze... Skoro takie mądrości wypisujesz.
Ludzi wierzących jest garstka. Przekonacie się, jak zostaną pochwyceni... Ale przecież dla większości z Was to bajka.

~Mikołaj26 (89.64. * .225) 12.11.2022 18:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Religia nie jest nauką. Niema podparcia naukowego. To wiara. Każda religia jest utopią. Korzystają z niej ci, którzy nią sterują. W naszym przypadku kościół katolicki, który już dawno pokazuje, że wierzy tylko w mamonę, która daje im wygodne życie bez ograniczeń. To oszuści.
Wiara polega na staraniu się przestrzegania nakazów wiary opisanych bardzo wyraźnie w Dekalogu. Który ksiądz tego przestrzega? Nie znamy takiego. Lepsi są świeccy, wyznający wiarę.

~Pimpalski (178.43. * .40) 11.11.2022 10:02
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Jowialski (178.43. * .40) 11.11.2022 09:58

Do Szary Mieszkaniec dodać jeszcze naukè jak reżyserzy z Hollywood przeprowadzają castingi z aktorkami ........ Nie tylko kościół. Zacznij od siebie.

~PanJanNiezbędny (91.66. * .128) 09.11.2022 23:19
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Bida wam jak bozia poczyta te komentarze

~TrybunLudu (185.135. * .242) 09.11.2022 08:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Oburzająca jest ilość godzin religii. Począwszy od przedszkola aż po szkołę ponadpodstawową - po 2 godziny tygodniowo. W porównaniu do ilości innych przedmiotów (informatyka, fizyka, chemia...) , to jest niedorzeczność. Szkoła religijna!
Ale religia powinna być obowiązkowa na egzaminach końcowych (dla uczniów uczęszczających), katecheci musieli by się w końcu wykazać i wziąć za robotę. No i katecheci opłacani przez kościół.

~Polakduzy (5.173. * .184) 09.11.2022 05:47
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dopóki rządzi pis nic w tej kwestii się nie zmieni wiec póki co możecie se ponarzekać i nic więcej

~SzaryMieszkaniec (94.254. * .8) 09.11.2022 04:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szkoła powinna nauczać o WSZYSTKICH religiach, sektach, starych wiarach (które zostały wyparte/zniszczone/przejęte przez kilka głównych - głównie chrześcijaństwo). Powinni mówić również o ciemnej stronie - narzucaniu mieczem i siłą wiary, inkwizycji, wyprawach krzyżowych, mordach Indian (i nie tylko), torturach w domach dziecka oraz DPSach czy tuszowaniu ped..lii, hamowaniu postępu, wpływu na politykę, antypapieżach, dzieciach księży i zakonnic, przepychu i majątkach. Ale to są tematy ZAKAZANE...

~PanJanNiezbędny (91.66. * .128) 08.11.2022 22:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dlaczego wyznawcy jechowy nie prowadzą ,,lekcji " Religi w szkołach ? Wprowadzić !!! Od przyszłego roku również Koran !!!!

~Robaczek (37.235. * .36) 08.11.2022 21:18
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Robaczek (64.34. * .94) 08.11.2022 21:14
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Robaczek (146.185. * .220) 08.11.2022 21:07
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Robaczek (209.95. * .53) 08.11.2022 21:04
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Robaczek (64.34. * .95) 08.11.2022 21:01
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Robaczek (103.25. * .64) 08.11.2022 20:57
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Robaczek (158.255. * .166) 08.11.2022 20:53
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PodatnikzRaciborza (46.134. * .80) 08.11.2022 20:52

Ja jako podatnik oczekuje zapewnienia moim dzieciom tych lekcji. Kto chce - taka religia. Kto chce - filozofia czy etyka. Koniec filozofii. Szkoły są publiczne, mają nam dłużyć

~Robaczek (37.235. * .28) 08.11.2022 20:48
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Robaczek (64.34. * .98) 08.11.2022 20:26
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Robaczek (37.130. * .149) 08.11.2022 20:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Tutejsza (89.72. * .111) 08.11.2022 19:37
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Bardzo szybka weryfikacja wiary naszych rodaków - wprowadzenie podatku kościelnego. Każdy deklarujący katolik płaci podatek na rzecz kościoła (proporcjonalnie do swoich zarobków) i tym samym utrzymuje tą instytucję (a nie Państwo- czyli wszyscy).

~Prawicowiec (89.64. * .9) 08.11.2022 18:55
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Religia precz z szkół i wszelakie wsparcie panśtwa dla kościoła i muślinów.