Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Emocje przed mistrzostwami świata jak... w serialowym tasiemcu [FELIETON]

Mistrzostwa świata w piłce nożnej były letnim świętem. Wyczuwalnym nawet przez tych, którzy na co dzień piłką zbytnio się nie interesowali. Organizacja mistrzostw AD 2022 późną jesienią na pustyni w Katarze dla odmiany zabiła zainteresowanie imprezą nawet wśród tych, którzy zazwyczaj z wypiekami na licach odliczali dni do meczu otwarcia.

Emocje przed mistrzostwami świata jak... w serialowym tasiemcu [FELIETON]

Zazwyczaj wyglądało to tak: ciepło na dworze - wszak był przełom wiosny i lata - a to oznaczało, że wielu kibiców mistrzowskie spotkania oglądało w nadmorskich knajpach. A przynajmniej w strefach kibica przy kuflu złocistego pod parasolem w piwnym ogródku. Nawet jeśli ktoś stronił od tego rodzaju wspólnego kibicowania, to atmosferę czuł na wiele dni przed imprezą niemal namacalnie - zapowiedzi telewizyjne i radiowe, zaproszenia do stref, flagi, fany itd. itp. Dziś po tym ani śladu. Ręka w górę kto wie jak wygląda maskotka tych mistrzostw, albo jaki jest ich hymn? Czy tylko ja nie mam pojęcia z kim drużyna gospodarzy zagra mecz otwarcia? I o której ten mecz jest i gdzie? Albo jak wyglądają areny mistrzostw?

O tym, że Katar dosłownie kupił organizację imprezy napisano już wiele. Oczywiście FIFA długo broniła się, że pustynne państwo - za to jedno z najbogatszych na świecie - dostało organizację MŚ w celu promocji piłki i rozwoju światowego futbolu, w tym przypadku na Bliskim Wchodzie. W te brednie wierzyli chyba tylko najbardziej naiwni. Efekt jest taki, że dziś w kontekście mistrzostw mówi się najwięcej nie o samej piłce, ale o korupcji, która towarzyszyła wyborowi gospodarza mistrzostw, o jawnym niewolnictwie i śmierci robotników, budujących infrastrukturę imprezy oraz ogromnych kosztach organizacji. Atmosfery piłkarskiego święta nie czuć. Choć żeby być sprawiedliwym - sytuacja na świecie, głównie za sprawą tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą, również nie sprzyja świętowaniu, a na to ani FIFA, ani Katar wpływu nie mają. Przypuszczać można jednak, że i bez wojny piłkarskie mistrzostwa prawie w zimie, na małym skrawku pustyni byłyby mniej więcej tak samo porywające, jak 2345 odcinek "Mody na sukces". Jedynie dla najwierniejszych.

Artur Marcisz

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
anonimus 20.11.2022 13:38

Autor artykułu AM słabo się zna na piłce i tematyce kibicowskiej, a na regionalnej dopiero jest niezorientowany w temacie, znamy jego reportaże w których kreślił swoje wizje i półprawdy, ale historia jego wywody przekreśliła i realne stało się to co dla niego było mrzonką.

~op (91.192. * .86) 19.11.2022 11:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Może zamiast tych głupot lepiej napisać kto gra , z kim i kiedy?

~ghdf (78.43. * .121) 19.11.2022 11:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie Redaktorze, zamiast zaprezentować maskotkę i hymn dopisał się Pan tylko do serialowego tasiemca. Czy o to Panu chodziło?