Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dwa miasta, dwa światy [FELIETON]

W ostatnim tygodniu miałem okazję brać udział w dwóch noworocznych konferencjach prasowych prezydentów miast, odległych od siebie o raptem 14 km (licząc od magistratu do magistratu). Konferencje te prezentowały natomiast zgoła inną narrację, bo gdy w Jastrzębiu-Zdroju prezydent Anna Hetman wyliczała kolejne wydarzenia w ramach 60-lecia miasta, w Wodzisławiu prezydent Mieczysław Kieca ubolewał nad brakiem aż 14 mln na wypłaty nauczycieli i kolejnych milionów brakujących na wynagrodzenia dla pracowników jednostek miejskich. Jak dwa zupełnie różne światy.

Dwa miasta, dwa światy [FELIETON]

Dwa miasta, dwa światy [FELIETON]

Zachodzę w głowę, z czego wynikają takie różnice, bo przecież w Jastrzębiu budżet jest domknięty, wynagrodzenia zaplanowane, a nawet (jak usłyszałem) planowane są huczne wydarzenia, aby podkreślić jubileusz 60-lecia miasta.

Co innego w Wodzisławiu, fakt, mieście mniejszym o ok. 40 tys. mieszkańców, ale przez to też zapewne z mniejszymi potrzebami. Zaskakujące, że w Południowej Bramie Polski zupełnie inaczej – nie udało się spiąć budżetu, sporo jest braków, a o hucznych imprezach można tylko pomarzyć. Nie chcę ferować wyroków, ale od razu przychodzi mi na myśl kwestia odpowiedniego zarządzania, a raczej odpowiedniego planowania. Bo uszczuplenie budżetu przez zmiany podatkowe nie ulega wątpliwości, ale jak widać można sobie z tym poradzić. Słyszę już argument, że przecież w Wodzisławiu podatki miejskie nie były dźwigane od 4 lat. Prawda to, ale nawet obecne maksymalne stawki podatkowe dałyby raptem kilka mln więcej w budżecie. To i tak by nie wystarczyło.

Nic dziwnego, że mieszkańcy dają upust swojemu rozczarowaniu, np. w komentarzach. Kiedy jako mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego widzę, jak wygląda sytuacja w mieście, mam bardzo mieszane uczucia. Może wreszcie dwa obozy – radni i prezydent stworzyliby współpracujący ze sobą tandem, a nie tylko szukali kolejnych sposobów, jak podrzucić drugiej stronie świnię? Może wtedy znalazłyby się środki i na wynagrodzenia, i na imprezy, a dzisiaj nie robilibyśmy wielkich oczu, jak to możliwe, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię do zaplanowanego budżetu, który nie ma ujętych podstaw.

Już na koniec dodam, że w Jastrzębiu prezydent Hetman również ma opozycję w radzie. PiS punktuje ją na każdym kroku. Ale, jak widać, w sprawach kluczowych dla funkcjonowania miasta można się porozumieć. I to wszystko w roku wyborczym. Kto w Wodzisławiu sobie strzela w kolano?

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

26 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Doker (46.204. * .53) 13.01.2023 11:45

Stare socjalistyczne hasło brzmi zgoda buduje niezgoda rujnuje i to widać po bezsensownych i absurdalnych wojenkach Kiecy i Szwagrzaka. Wodzisław krwawi i mieszkańcy to widzą... Opamiętajcie się.

~do_nizej (188.137. * .26) 13.01.2023 11:19

Z dostępnych danych (GUS, 31.XII 2021) wynika że wtedy Wodzisław liczył 47 tys. a Jastrzębie 87 tys. mieszkańców. To tak tylko w kwestii formalnej bo według mnie drugorzędne znaczenie ma to, czy różnica wynosi około 50, 40 czy 20 tysięcy. Nie o tym jest ten artykuł. Nawet jeśli autor się pomylił to można sprostować to w rzeczowy i kulturalny sposób. No ale do tego trzeba być dobrze wychowanym w stopniu wyższym niż zerowy.

~BiałyKruk (87.101. * .96) 13.01.2023 00:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Panie Kamczyk wiedzy to zero jak widać. Bo pomylić się o 20 tys z różnicą mieszkańców to wyczyn nie lada. Jastrzębie to najszybciej wyludniające się miasto w Polsce. 79 tys podpowiem.W 1990 roku było 104 tys.

~Daruś (83.26. * .159) 12.01.2023 09:00

Proszę zapytać dlaczego w Jastrzębiu mamy najwyższą stawkę za wywóz śmieci wśród okolicznych miejscowości.

~zwolennik (46.134. * .224) 11.01.2023 19:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jastrzębie wcale nie jest źle rządzone, pod rządami Hetmanowej jest dbałość o przywracanie świetności miejsc, z których dawniej słynęło. Tylko podziwiać, że się jej jeszcze chce, choć jedynym podziękowaniem jest ciągłe malkontenckie narzekanie roszczeniowych mieszkańców blokowisk, którym źle jak się nic nie robi, a jak się coś robi to jeszcze gorzej. Mogliby sobie wyjechać na wygwizdowa, z których przyjechali tu ich ojcowie i dziadowie.

~SJZwstyd (46.134. * .106) 11.01.2023 18:24
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Raperkaklaszorna świetnie to ujęłas. Jastrzębie żyje dzięki kopalniom ale od ponad 30 lat się nie rozwija. Czy można świętować zastój i podawać to jako dobry przykład dla Wodzisławia?

Arteks 11.01.2023 13:02
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@luxveritatis - zaprzeczam kolego z Żor bo w przeciwieństwie do ciebie piszę zawsze pod swoim nickiem i nigdy moim celem nie było skłócanie, raczej obrona czy merytoryczna riposta.
Przykład to moja wypowiedź do @aus w której nieco obroniłem działania Kiecy, którego uważam za nowoczesnego włodarza. No i nigdy nie napisałbym, że "centrum Jastrzębia padło" bo nigdy w Jastrzębiu go nie było. Natomiast mógłbym napisać, że centrum Żor padło bo kiedyś dawno temu była nią starówka, a teraz nie wiem co jest. Starówka żorska umarła.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .206) 11.01.2023 12:43
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nawet gdyby ktoś z sąsiadów trollował, niewiele to zmienia w obrazie Jastrzębia. Zero dużych inwestycji, zapaść gospodarcza i komunikacyjna, brak alternatywy wobec kopalń na rynku pracy, ogromne puste budynki straszące w centrum, nikomu niepotrzebne instytucje, betonoza. Ludzie rządzący tym miastem nie rozumieją jego historii. Hetmanowa jest jeszcze bardziej zatopiona we własnym świecie i nieświadoma czegokolwiek niż Kaczyński czy Morawiecki. Zresztą to ta sama ekipa polityczna.

~luxveritatis (46.204. * .25) 11.01.2023 08:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Osoba 188.137.... , to jest nikt inny, jak kolega A.. z Rybnika, ktory próbuje skłócić mueszkańców innych miast między sobą

~do_Kjor_vel_Rinmi (31.179. * .1) 11.01.2023 07:58
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@188.137.*.108.
Zdecyduj się czy jesteś "Kjor" czy "Rinmi" czy jeszcze kto inny, bo robisz z siebie kretyna i trolla. I nie udawaj zatroskanego jastrzębianina, bo czuć od ciebie prowokatorze z daleka...

~Kjor (188.137. * .108) 11.01.2023 02:04
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Wodzisław idzie w dobrym kierunku. Postawił na komunikację i tradycję. Natomiast wizje pani Hetman to mrzonki. Centrum miasta padło, a w dzielnicy Zdrój totalna betonoza i wycinka drzew. Zamknięto Galerię Historii Miasta, a Łażnia Moszczenica na peryferiach to śpiew przyszłości i więcej chwalenia się niż widocznych rezultatów.

~Rinmi (188.137. * .108) 11.01.2023 02:00
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Jastrzębie nie ma kolei, a w centrum miasta koczują bezdomni. Miasto staje się niebezpieczne o zmroku. Ja osobiście pozytywnie odbieram Wodzisław, jest to urokliwe miasto. Bywam na targach staroci których w Jastrzębiu też już nie ma. Dobrze, że w Wodzisławiu nie niszczy się tego, co było. Ciągle działające Wodzisławskie Centrum Kultury to odpowiednik jastrzębskiego kina Panorama, zamkniętego od dawna. Zazdroszczę połączeń kolejowych. Jastrzębie to wielkie wizje, obiecanki z których nic nie wynika. Do tego wycinka drzew gdzie tylko się da.

Arteks 10.01.2023 19:31
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

@aus - przesadzasz i to w dość zabawny sposób bo posiadanie kolei w mieście europejskim w XXI wieku to żadna ambicja... To normalność. A to, że jej nie ma w Jastrzębiu to tym gorzej świadczy o tym ośrodku. Wodzisław ma kolej i to nawet całkiem ładnie wyremontowany dworzec przez Kiecę, którego z niewiadomych powodów nie doceniacie. Dzięki zaangażowaniu Kiecy ma powstać nowy przystanek kolejowy Wodzisław Miasto. To Wodzisław wygrał z Jastrzębiem odnośnie inwestycji Eko-Okien. Jak się popatrzy na budżet Jastrzębia 2023 to wcale nie wygląda on lepiej niż budżet Wodzisławia (poza imprezą jubileuszową). Jedynymi większymi inwestycjami miejskimi są: remont łaźni dawnej kopalni i remont skrzyżowania. Nie starczyło nawet na budowę nowego przedszkola nad czym ubolewa rzecznik prasowa p. Krzeszkiewicz w wywiadzie o budżecie dla innej gazety. Wodzisław i Jastrzębie są na podobnej stopie stagnacji ale Wodzisław ma jakiś program. Jastrzębie po 1989 roku nie ma pomysłu na siebie.

aus 10.01.2023 16:36
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

czego wy oczekujecie jak radni w Jastrzębiu i posłowie mają ambicje z kosmosu jak szybkie koleje czy drogi a w Wodzisławiu ambicja radnego to co najwyżej festyn w dzielnicy lub kawałek chodnika. Popatrzcie na sąsiednie miasta tam są plany dróg, kolei infrastruktury, obwodnice Raciborza, Rybnika, Jastrzębia, Żor a u nas? nic. nawet Droga Główna Południowa zawężona do pasa jak zwykła droga i nawet to nie powstało. Wstyd i co robi Kieca w tej sprawie albo mierni radni? Oni są do zmiany. A te miernoty to pewnie tylko kołocz wpier....ać na wiejskich festynach potrafią z posłami i osłami

~Raperkaklasztorna (89.64. * .154) 10.01.2023 15:58
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

W Jastrzębiu nic się nie dzieje i nic nie udaje. Podawanie tego miasta jako pozytywnego przykładu zakrawa na kpinę.

Don_C 10.01.2023 14:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wszystkie miejscowości naszego powiatu wyglądają podobnie. Wszędzie rządzi pedagogiczno- - urzędnicza sitwa. Administrator tak jest zapatrzony w pedagogów że przez 16 lat nie zrobił reformy oświaty ( choć chciał ale się wystraszył) Stąd też teraz nie ma pieniedzy. W dodatku jest zapatrzony w swoich klakierów od teatru ulicy po emerytki i stare panny z pieskami. Którym to w zupełności wystarcza posadzone drzewko czy nowy skwer. Administrator nigdy nie będzie gospodarzem bo patrzy wielkiej polityki i jest wasalem rybniczka i tamtejszego guru. Zamiast sami stworzyć radio z SNW biegają jak pieski do 90fm. Oprócz tego już nawet nie rusza go strata słynnych 30 mln bo przecież on wielkie panisko i jałmużna PiSu mu obojętna.

~takaprawda (188.137. * .26) 10.01.2023 13:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zasadnicza kwestia to źródła przychodu. Czego by nie powiedzieć to póki co widać, że lepiej się wiedzie tym naszym gminom które na swoim terenie mają zakłady związane z przemysłem (głównie węglowym). Wodzisław nie poradził sobie ze znalezieniem alternatywy. Jedyna duża inwestycja ostatnich lat czyli tzw Park Rozrywki spełniła tylko dwa cele - dała radochę części mieszkańców (czytaj - przyczyniła się walnie do wygrania przez Kiece kolejnych wyborów) i umożliwia zarobienie "paru groszy" osobom które zostały dopuszczone do obsługi tego koryta, czyli Parku. Z punktu widzenia budżetu miasta jest to tylko obciążenie. Żadne próby znalezienia inwestora nie wyszły. Wystarczy stanąć rano na rogatkach miasta. Zdecydowana większość aut wyjeżdża z Wodzisławia. Po południu jest odwrotnie. Energiczny i z początku pełen zapału Prezydent oklapł. I jeśli jeszcze można zrozumieć że "za PiSu" mu nie idzie bo PiS-u nie lubi to nie można zrozumieć dlaczego za platformy też mu nie szło za bardzo. Chyba się trzeba pogodzić z tym, że Wodzisław staje się coraz bardziej peryferyjnym miastem emerytów.

~Alehandro (94.254. * .198) 10.01.2023 13:24
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Bardzo dobry artykuł. Może Pan kieca skorzysta jak powstaną eko okna i będzie więcej pieniążków. Chociaż w Wodzisławiu słabo z zarządzaniem. Mietek trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść...

~BiałyKruk (46.204. * .63) 10.01.2023 12:57
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Panie Kamczyk - darmowe korepetycje bo widać z matematyki ciężko.Jastrzebie 88 tys. mieszkańców Wodzisław 48 tys. a to nie jest 50 tysia. Oprócz tego tam mają JSW więc co się dziwić. Nie zmienia to faktu że prezydent Kieca z zastępcami są do wywalenia już dawno za swoją miernotę. Za długo na stanowiskach i stracili kontakt z ziemią.

zxc 10.01.2023 12:42
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Kłócą się dla szkody miasta taka prawda. Miernoty i ich "polityczne" ambicje.

~100milionów (87.207. * .86) 10.01.2023 12:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

może by pan redaktor przedstawił takie fakty: zaplanowany budżet jastrzębia ma niemal 100 mln deficytu, a wodzisławia niecałe 3 mln. to kto tu lepiej gospodaruje? to się jastrzębioki bawią i niczym nie przejmują, widocznie widmo bankructwa miasta nie robi na nich wrażenia, a nawet pan redaktor przyklaskuje... ale kto tu strzela sobie w kolano?

~spostrzegawczość (188.137. * .64) 10.01.2023 11:45

W Jastrzębiu brakło pieniędzy na utrzymywanie dworca autobusowego który zamykany jest teraz o 15.00 zamiast o 22.00. Autobusy i prywatne busy nie kończą pracy o 15.00 tak jak urzędnicy.

~SzaryObywatel (104.149. * .118) 10.01.2023 11:32
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

W Jastrzębiu nie wydają pieniędzy na odgarnianie liści z leśnych ścieżek.

~30mln (89.200. * .30) 10.01.2023 11:32
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Do póki będzie Kieca nie ma na co liczyć jeden wielki syf w Wodzisławiu. Jak by tego było mało to przewalił przez zaniedbania 30 mln zł dotacji

~ad_vocem (78.31. * .129) 10.01.2023 10:49

Masz trochę racji, ale to raczej nie jest główny powód. Ludzie z Wodzisławia też pracują w JSW i w PGG (gdzie podwyżki są robione bardziej po cichu).

~asde (80.252. * .216) 10.01.2023 09:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jastrzębie ma JSW, to zasadnicza różnica budżetowa