Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Róbta, co chceta”. WOŚP łączy czy dzieli Polaków? [FELIETON]

Słowa: „Róbta, co chceta” są wiązane z twórcą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzym Owsiakiem. Stały się synonimem niczym nieograniczonej wolności. Tak naprawdę pochodzą z tytułu programu telewizyjnego, „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”, nadawanego w latach 90. To właśnie wtedy narodziła się jedna z największych akcji charytatywnych w kraju.

"Róbta, co chceta”. WOŚP łączy czy dzieli Polaków? [FELIETON]

Na początku była dobra zabawa i rockandrollowa muzyka. Zakręcony facet w czerwonych okularach pojawił się na małym ekranie i podbił serca widzów. Jego program prowadzony na luzie, bez sztampy i nadęcia, zyskiwał popularność. Mógł przeminąć tak szybko, jak się pojawił. Stało się jednak inaczej. Jerzy Owsiak wraz z Agatą Młynarską odpowiedzieli na apel warszawskich kardiochirurgów dziecięcych i zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Tak to się zaczęło, a Owsiak zapoczątkował coś, co na zawsze zapewniło mu miejsce w historii Polski. To człowiek przez jednych ubóstwiany i uwielbiany, przez drugich - znienawidzony i potępiony. Z szalonego pomysłu, przypadku, potrzeby chwili zrodziła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Nie ma chyba drugiego takiego przedsięwzięcia charytatywnego, które by pociągnęło za sobą ludzi i połączyło ich we wspólnym, bezinteresownym działaniu. Żeby jednak nie było aż tak miło - nie ma drugiej takiej akcji, która nie spotykałaby się z bezpardonową krytyką i atakami przeciwników. Najdobitniej obrazują to dwie sytuacje. Jedni księża wrzucają do puszek pieniądze z niedzielnej tacy, inni - grzmią z ambony, że WOŚP to dzieło szatana. Jak widać, Polacy nic nie robią sobie z tego typu nawoływań, skoro z roku na rok suma zebranych pieniędzy rośnie. Każdy, kto był w szpitalu z pewnością nieraz, zobaczył wysokospecjalistyczny sprzęt z czerwonym serduszkiem. Tego nie da się zanegować. To po prostu widać!

Wróćmy do sławnego stwierdzenia „Róbta, co chceta”. Sam Owsiak się od niego dystansuje. W jednym z wywiadów powiedział, że nie jest jego intencją, aby każdy robił, co się mu podoba, bez oglądania się na innych. Tak szeroko przypisywany mu liberalizm, nie zakłada przecież braku żadnych wymagań. Cóż złego w ideologii, której podstawą jest wolność, a jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa liber, czyli wolny. Inne wartości ważne dla tego nurtu to demokracja i prawa obywatelskie. Chyba nikt zdrowo myślący nie jest przeciwko temu, bo przecież nie chcemy żyć w dyktaturze.

Paradoksalnie hasło „Róbta, co chceta” powinno spodobać się zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom Jerzego Owsiaka. Można je przełożyć w sposób następujący: Chcesz, wrzucaj do puszki, nie chcesz - nie wrzucaj. Każdy ma prawo zrobić, co się mu podoba z własnymi pieniędzmi i wspierać, jaką chce akcję charytatywną. Ba! Można nawet w przypływie szczodrości obdarować swoim majątkiem, kogo chce. Zażarte dysputy czy wpierać, czy nie WOŚP, sprowadzają się do indywidualnej decyzji człowieka. Pojawiają się też głosy zarzucające Owsiakowi niejasne sprawy finansowe. Fundacja, jak każda inna, podlega kontroli. Pieniądze i sposób ich wydawania są przedmiotem analizy i oceny odpowiednich instytucji. Skoro WOŚP działa od 31 lat, a jej założyciel ma się dobrze, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Trudno też posądzić Owsiaka, że jest pupilkiem obecnej władzy i cieszy się z tego tytułu jakimiś przywilejami lub tarczą ochronną.

W niedzielę 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To przedsięwzięcie pokazujące, że Polacy, przynajmniej pewna część, potrafią działać razem, świetnie się bawią i pamiętają o tych, którzy potrzebują pomocy. Jeśli ktoś woli przekazać datek innej organizacji charytatywnej, niech to zrobi. Liczy się działanie i realna pomoc, a nie obrzucanie się błotem czy hejtowanie. Chyba że to ostatnie jest takim sposobem na życie, ale to już temat na inną dyskusję.

85 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kuba1 (178.219. * .232) 26.01.2023 17:12
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

kiedyś wośp łączyła a teraz gdy owsik poszedł w politykę wisi mi to

~do_niżej (193.169. * .48) 26.01.2023 16:03
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

~Gruba_zosia (92.39. * .85)
że cię nie zainteresuje ile rząd dostanie pieniędzy ????
i ile z tych pieniędzy co ma rząd z Naszych podatków
idzie na kościół ?
na rydzyka ?
na tvpis ?
dlaczego tym się nie zainteresujesz ?
pisząc publicznie " Jaką mam pewność że nie kradną "
narażasz się na art 212 kk
jeżeli masz dowody że wolontariusze kradną
jako prawy obywatel masz obowiązek to zgłosić odpowiednim służbom

~Gruba_zosia (92.39. * .85) 26.01.2023 15:45
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Do_lewusós (46.204. * .34) 26.01.2023 15:43
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Owsiaka nie trzeba opluwać, on sam się opluł kilkanaście lat temu i do dzisiaj tego nie umie zmyć.

~Trapecz (185.210. * .242) 26.01.2023 15:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

taki z niego 'filantrop",że pluje na Owsiaka i zdziwiony,że usuwają komentarze
zmień piaskownicę trollu

~Potwierdzam (93.179. * .78) 26.01.2023 15:14
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To rzeczywiście prawda

~d0_filemona_co_tropi (46.134. * .52) 26.01.2023 15:09
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

nowiny nigdy prawdy nie usunęły
a "pajacu", "pisowskie szambo tvp i rydzyka"
to prawda
w czym masz problem ?

~Filantrop (31.179. * .1) 26.01.2023 15:05
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Widzę że redakcja nowin jest bardzo "sprawiedliwa"
Treści zawierające merytoryczne pytania, co się dzieje z pieniędzmi zbieranymi są kasowane, jak również to że faktycznie Owsiak zaczął POlitykować, przez co zaczął dzielić Polaków, też są kasowane.
Natomiast teksty pełne wulgaryzmów i obelg typu"pajacu", "pisowskie szambo tvp i rydzyka" wypisywane przez nick-Tojestdopieroświństwo, są pełne miłości i tolerancji i nie przeszkadzają redakcji "sprawiedliwych nowin"

~To_sem_ja (37.248. * .3) 26.01.2023 15:02
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I Twój słodki komentarz nie został usunięty, w przeciwieństwie do mojego (przy twoim był kulturalny i grzeczny).
Szkoda czasu na tut. chłam...

~Tojestdopieroświnstwo (94.254. * .220) 26.01.2023 13:20
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Czy ktoś ci pajacu każe dawać na Owsiaka ? Jeśli nie to siedź cicho!
Z moich pieniędzy na przykład (choć nie chce) finansują pisowskie szambo tvp i rydzyka i nie mam nic do gadania

~To_sem_ja (31.0. * .225) 26.01.2023 12:08
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Filantrop (31.179. * .1) 26.01.2023 10:34
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (31.0. * .232) 25.01.2023 22:57
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Janusz44 (185.246. * .59) 25.01.2023 21:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Uważam, że nie powinno się pluć na Owsiaka, każdy wspiera co chce,, a WOŚP podbił serca Polaków, czy to się komuś podoba czy nie. Natomiast faktem jest, że hejt na jego osbę sięgnął zenitu. Warto zadać pytanie, co to daje i jaki jest w tym cel. Nie można przechodzić wkoło tego obojętnie. Gdyby Owsiak malwersował pieniądze, dawno by siedział za kratami. Chyb nie wątpicie ze pisowcy by go tam posłali - gdybytylko mogli. Widać nie mogą.

~TowarzyszSekretarz (154.47. * .213) 25.01.2023 20:37
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Pomagajmy_chorym (46.204. * .34) 25.01.2023 19:46
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Właśnie wpłaciłem na konto potrzebującego dziecka Mikołaja Kubali z Wodzisławia, zamiast wpłacać Owsiakowi, który nie wiadomo co z tymi pieniędzmi zrobi.
Polecam też innym wpłacać bezposrednio dla potrzebujących a nie żywić przy okazji setki pośredników i dziwnych fundacji jak złoty melon.

~Fan_resortowych (46.134. * .137) 25.01.2023 08:55
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~kampaniaupiorna (193.200. * .16) 25.01.2023 08:40
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Logika na żenującym poziomie. Dobroczyńca, darczyńca, filantrop, niezależnie od nazwy, daje coś ze swego majątku, dorobku i motywuje do tego samego innych. Nikt z rodziny Owsiaka tego nigdy nie zrobił i nie robi. Za to cała, bez wyjątku, uwłaszcza się, co roku, na ogromnej części dobroczynnej działalności milionów Polaków. To, czy społeczeństwo realizuje swoją potrzebę empatii w ten sposób, czy na setki innych sposobów, nie ma tu żadnego znaczenia. Zawsze tak jest, że na dobroć najszybciej odpowiadają zainteresowane sępy. W Polsce akurat ci zmonopolizowali pomysł zbiórki okołoświątecznej, jaka ma miejsce w kulturze chrześcijańskiej, w wielu miejscach świata, wykorzystując pustkę i głód dobroczynności, w postsowieckim społeczeństwie, ale zręcznie i sukcesywne separując ją od Świąt Bożego Narodzenia [teraz marketingowo jeszcze za dużo by stracili, wywalając słowo "świątecznej" z nazwy, ale marksiści dobrze czują koniunkturę]. Zresztą obecna kotłowanina wokół rugowania chrześcijan z pełni praw i wypierania etyki chrześcijańskiej z kultury prawnej, pozwala sądzić, że, najdalej za 15-20 lat, dokładnie te zbiórki, odbywać się będą na eutanazję seniorów, osób śmiertelnie chorych i na kliniki aborcyjne, bez zbędnej refleksji i jakiegokolwiek zdziwienia.

~Fan_resortowych (46.134. * .82) 25.01.2023 07:08
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Całe Wronki murem za Owsiakiem

~Dobry (89.64. * .177) 24.01.2023 22:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Rozmawiałem po czym poznajesz że to katolicy, proszę o wyjaśnienie twej dentej propagandy może to Żydzi, ateiści muzułmanie piszą czekam na twoją dedukcję ofiaro losu

~Niejesteśrobotem (89.64. * .75) 24.01.2023 22:21
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

PiSPO samo zło.

Jak to ma rację ?
No My !
PiSPo tylko zło

~roem78 (84.17. * .24) 24.01.2023 22:01
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Ludzie, co mają rodzice Owsiaka do niego? Opamiętajcie się! Widać hejt i nienawiść jet waszym żywiołem. Tak was uczą w waszym kościele katolickim.

~Dobry (89.64. * .177) 24.01.2023 20:24
oceniono 4 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Fan_resortowych (46.134. * .221) 24.01.2023 19:56
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Lechu78 (89.77. * .147) 24.01.2023 19:45
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Pod tym wośpem to my tu mamy walkę trollów. Ale moc dobra zwycięży. Wszyscy za Owsiakiem.

~do_nizej (93.179. * .78) 24.01.2023 19:36
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

jedzie mi tu czołg?
pokaż kwity trollu
12 lat........dawno się tak nie uśmiałem

~Wpłacam_innym (46.204. * .44) 24.01.2023 18:43
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Jest tyle organizacji pomagajacych ludziom, które trzeba wspierać, a nie faceta-resortowego dzieciaka, co nie potrafi się rozliczyc z kasy.
Ja nie daję Owsiakowi od 12 lat swojej kasy, odkąd zaczął bawić się w POlityke.
Za to od 12 lat, regularnie wpłacam w dniu grania wośp, na hospicjum dziecięce.

~Icek (89.77. * .147) 24.01.2023 17:59
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Zagramy i z" sepsą" wygrywamy, bo z sercem gramy.

~do_serwas (146.70. * .2) 24.01.2023 17:36
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

to masz typowy przykład wyprania mózgu przez tvp

~serwas (5.184. * .185) 24.01.2023 17:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do ~Konsztanty (146.70. * .106)
tu nawet nowiny dzielą !
o kaktusach komentarze usuwają
a gość pisze
"pajac w różowych okularach zapewnia byt sobie i swojej resortowej rodzince, POprzez swoje złote melony i resztę mrówek całych, a przy okazji zatruwa umysły młodym ludziom, liberalnym lewactwem, na spędzach narKOmańskich w Brudstock. "
i to jest dobre !!!!

~Konsztanty (146.70. * .106) 24.01.2023 17:00
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

WOŚP nigdy nie dzieliła ludzi a pis ciągle dzieli na swoich i resztę, już się tego nie da słuchać!

~Alek55 (89.77. * .147) 24.01.2023 16:40
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Wspieramy WOŚP a fanatycy niech wspierają Rydzyka

~asparagus (5.184. * .185) 24.01.2023 16:40
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

do ~Fan_resortowych (46.134. * .221)
teraz wersja kulturalna
Kto takiego K ...........aktusa wyhodował jak ty ?
bo usuwają
myślę że jak będziesz potrzebować pomocy medycznej
a akurat wszystkie sprzęty będą oklejone WOŚP
to cie po prostu wyp .... sory wyproszą ze szpitala

~do_nizej (51.158. * .41) 24.01.2023 15:53
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

tu masz rację

~Raperkaklasztorna (89.64. * .130) 24.01.2023 15:46
oceniono 8 razy
0
Zgłoś

To co robi WOŚP to chrześcijańska miłość bliźniego w najczystszej postaci. A pisowcy są chrześcijanami tylko w teorii. To komuniści tacy jak Gomułka czy Bierut.

~do_niżej (5.184. * .185) 24.01.2023 15:45
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Fan_resortowych (46.134. * .221) 24.01.2023 15:42
oceniono 6 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~JustynkaS (146.70. * .2) 24.01.2023 15:38
oceniono 7 razy
-1
Zgłoś

Kiedyś to rzeczywiście WOŚP łączyło ludzi ale wystarczyło parę lat pis-u .........żeby i to zniszczyli!!!

jegła 24.01.2023 15:13
oceniono 7 razy
-3
Zgłoś

Niektórych uwiera pomyślność, popularność i spora kasa jaka trafia do Owsiaka i WOŚP zamiast... np. do fundacji kościelnych. Mało kto chciałby z własnej kieszeni dać Rydzykowi ale prawie każdy wrzuci coś do skarbonki z logiem WOŚP. W Lidlach są już od pewnego czasu takie skarbonki. Dużo ludzi wrzuca przy okazji zakupów. Popieram akcje WOŚP.

romanguba 24.01.2023 15:11
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Popiół
Nie dajesz Jurkowi tylko potrzebującym
On zaledwie ma max 7% a koszty coraz wyższe