Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wójt zostanie posłem, naczelnik wójtem... czyli samorządowa układanka przy krajowej polityce [FELIETON]

W polityce ogólnopolskiej doszło już do pewnych fuzji. Łączą się ugrupowania, które na pierwszy rzut oka niewiele mają wspólnego. Widać , że zaczyna się coś dziać. Każdy, kto śledzi uważnie temat wyborów parlamentarnych, które odbędą się jesienią, doskonale wie, że rozpoczął się nerwowy wyścig z czasem.

Wójt zostanie posłem, naczelnik wójtem... czyli samorządowa układanka przy krajowej polityce [FELIETON]

Za chwilę będzie więcej pomysłów na uzdrowienie wszystkiego, łącznie z problemem braku wody w Afryce i smogiem w Meksyku (co ciekawe jest tam jeden z największych na świecie, pomimo, że nikt nie pali w piecach, tak jak u nas). Znajdą się różni eksperci, którzy przez 10-15 lat nie potrafili nic sensownego zrobić. Pojawią się nowe twarze. W sprawie górnictwa ekspertem zostanie nauczyciel muzyki, bo raz w życiu był na kopalni - z uczniami na wyciecze szkolnej, a jak wiadomo niektórym takie wydarzenie może dać prawo nawet do noszenia munduru górniczego. Fryzjer będzie miał pomysł na reformę szpitali w Polsce, bo wie gdzie znajduje się szpital w powiecie. Górnik zajmie się „pomaganiem” rolnikom, bo ma znajomego „farmera”, który posiada dwie kury i kaczkę. Wszyscy nagle będą się na wszystkim znali. Nie zabraknie też prawdziwych fachowców i działaczy o dobrej wizji i ciekawych pomysłach, ale oni pozostaną w cieniu, bo nie mają czasu na autopromocję - po prostu coś robią.

Samorząd a polityka krajowa

Można powiedzieć, że istnieją w kraju dwa typy ugrupowań politycznych. Pierwszy to partie duże, które nie martwią się swoimi listami, bo mają więcej chętnych niż miejsc. Drugi typ to małe ugrupowania, które szukają lokalnych liderów, aby „pociągnęli listy” i przy okazji, któryś z nich uzyskałby mandat. W obu znajdą się pewnie nasi samorządowcy, dlatego spróbujmy to przeanalizować, gdyż wbrew pozorom, będzie to miało wielki wpływ na wiele obszarów naszego życia.

Typy samorządowych kandydatów do Parlamentu

Pierwszy typ to osoby, które są dobrymi samorządowcami i dużo robią. W pewnym momencie, bez cynizmu dochodzą do przekonania, że mają dość nieustannej, ciężkiej pracy. Postanawiają więc spróbować czegoś nowego, startując do samorządu powiatowego czy wojewódzkiego albo parlamentu. Bez zbędnej gry, chcieliby iść wyżej i oficjalnie o tym mówią. Potrzebują zmienić otoczenie. Sprzyja temu fakt, że po sobie pozostawią gminę czy powiat w dobrym stanie i nie mają się czego wstydzić.

W pewnym sensie mają rację. Ile można wydawać dowody osobiste, zanudzać się na tych wszystkich spotkaniach, komisjach. Ile można tłumaczyć jakiemuś mieszkańcowi, że ta droga jest wojewódzka czy krajowa i miasto nie zrobi krawężników bo nie może. Jak długo można walczyć o dofinansowanie dla szkół i wręczać listy gratulacyjne.

Drugi typ to ludzie, którzy chcą uciec. Zdarza się, że tak „namieszali” w swoim środowisku, że nie mają tego jak "odkręcić". Skłóceni są nawet ze sprzątaczkami, nie mówiąc o dyrektorach, czy radnych. Samorząd upada, a dla nich ważny jest PR. Niektórzy dobrze zaczynali, ale albo się wypalili, albo mieli złych doradców, albo i jedno i drugie. Zazwyczaj wszyscy wrogowie kogoś takiego w samorządzie paradoksalnie zagłosują na niego, aby się go pozbyć. Mają więc wielkie szanse dostać się do parlamentu i uwolnić od siebie mieszkańców i współpracowników.

Trzeci typ to tzw. „naganiacze na listy”. Aby pojąć po co startują trzeba zrozumieć, jak wygląda liczenie głosów. Wiele osób nie wie, że ktoś dostał 40 tys. głosów i posłem nie jest, a inny miał 6 tyś. i w ławach sejmowych zasiada. Nie rozdrabniając się za bardzo nad prawnym aspektem, można powiedzieć, że tego drugiego "pociągnęła lista”, na którą zagłosowało znacznie więcej osób niż w przypadku listy pierwszego.

Zainteresowani tym tematem muszą zerknąć do kodeksu wyborczego i zapoznać się z metodą D'Hondta. Wracając jednak do naganiaczy, którzy będą startować w nadchodzących wyborach, to ich rolą nie jest uzyskanie mandatu, ale pomoc liderowi listy. Pomoc jest niezbędna właśnie do uzyskania mandatu przez lidera. Po co to robią? Po to aby mieć „własnego” posła, co jest bardzo ważne. Ciągle jest tak, że musimy jeszcze za oczywistymi sprawami "chodzić do góry”. Ktoś chce sprzęt do szpitala, czy wóz strażacki to musi "pochodzić" kilka lat. A w tym przydaje się "swój" poseł, który chodzi za sprawami samorządu. Jest to zupełnie normalna sytuacja w polskiej polityce. Co zatem jest nienormalne? Jeśli później ten poseł zamiast załatwiać przeszkadza, również tym którzy mu pomagali i mieszkańcom, którzy go wybrali. To już jednak inny temat.

Wójt posłem, naczelnik wójtem, a kierownik naczelnikiem....

Przy okazji analizy motywów udziału samorządowców w polityce krajowej należy zwrócić uwagę na osoby, które na zgubę owych kandydatów, biorą udział w kampanii i za chwilę zaczną się pojawiać na horyzoncie.

Czasem zdarza się, że jakiś wiceprezydent, członek zarządu starostwa, naczelnik wielkiego wydziału czy radny, a nawet zwykły działacz rady dzielnicy, ma chrapkę na wyższe stanowisko i widzi siebie w nowej roli. Po wyborze danego wójta czy starosty na posła pozostanie po nim wakat. Przepisy zabraniają łączenia tych funkcji. Dlatego od razu pojawią się chętne osoby. Udział przez te osoby w kampanii polega na przekonywaniu innych, żeby zagłosowali na danego kandydata, dzięki któremu one osiągną swój cel. Robią to nie z własnych przekonań, ale z powodu układanki, którą sobie założyli. Chcą zająć miejsce wójta, starosty itd.

Czasem wytwarzają tzw. fake newsy lub koloryzują rzeczywistość. Czasem promują siebie mówiąc, że teraz potrzebna jest osoba, z takimi a nie innymi cechami. Nagle potrzebna jest kobieta, nauczyciel, czy przedsiębiorca. Mówią to, aby osiągnąć zamierzony cel, którym jest wypromowanie siebie. Wszystko to przy okazji spotkań strażackich, wiejskich zebrań, zebrań rad dzielnic itd. itp. Często również jest to próba ucieczki z miejsca, w którym działają, bo tam współpracownicy mają ich cwaniactwa zwyczajnie dość. Wciągają w swoją grę niczego nieświadomych działaczy, radnych i urzędników.

Przemyślmy własne decyzje

Przy okazji wyborów samorządowych warto zatem przyjrzeć się motywom danych kandydatów. Warto też zainteresować się metodą liczenia głosów, aby później nie być zdziwionym, że oddany głos „przeszedł” na innego kandydata i jakimś cudem „spadochroniarz” z Warszawy został wybrany z naszego okręgu. Bo choć nasz głos jest jeden, to jednak jest bardzo cenny i potrzebny. Bywało już, że jeden głos miał wpływ na uzyskanie mandatu. Dbajmy więc, aby nie otrzymał go ktoś, kto nie powinien.

Fryderyk Kamczyk

114 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Popielnik (188.213. * .39) 09.03.2023 19:20
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Olin (85.202. * .83) 08.03.2023 01:54

dodonizej...no i jak mlody byl ponownie wlaczajacym sie do ruchu ,i byl winny?!

~doniżej (188.137. * .10) 07.03.2023 21:16

Jeżeli nie wiesz jak się zachować to zachowaj się przyzwoicie. Tobie jak widać tej przyzwoitości brakuje. Jeżeli kogoś obrażasz to miej odwagę się podpisać.

~Flockenstoffen (95.181. * .139) 07.03.2023 20:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~itotez (46.204. * .180) 04.03.2023 12:05

Co więcej, dochodzi tu jeszcze przepis mówiący, że "wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony”.i

~oooo (46.204. * .180) 04.03.2023 11:05

Każdy z nas był osobno przesłuchiwany, ale wcześniej wiedzieliśmy, co mamy zeznawać. Przed przesłuchaniem usłyszałem tylko: "Piotrek, wiesz, jak było...". Ja sobie zdawałem sprawę, że chcąc dalej pracować i awansować, musiałem mówić to, co reszta – relacjonował. Sąd, .

~Kubaaas (46.204. * .219) 28.02.2023 17:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co do dzialki 17h zony Premira to media podaly ze parafia we Wroclawiu wyludzila dwukrotnie i jako druga a miala prawo tylko do jednej.Osoba ktora ja kupila od parafii stala by sie wiec jezeli to byla prawda ,paserem..ktory osiagnal za odsprzedaz straszny zysk .Inny watek to korupcja czyli mianowanie proboszcza tej parafi na generala rzekomo w dowod wdziecznosci.Jako obywatel ktory moze beknac za znacznie mniejsze przewaly mam prawo oczekiwac jasnego wyjaśnienie tej sprawy i nieobchodzi mnie czy rzadzia swiete krowy czy nie One.

~Kubaaas (46.204. * .219) 28.02.2023 17:32

Sad jednak uznal ze mlody byl ponownie wlaczajacym sie do ruchu (hahaha),co tez Oni nie wymysla."Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym spoczywa na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego."ustapiena !.no i co "do ponizej",a gdyby to byl Twoj syn ,Twoja corka ,tez bys tak bredzil?;,Pojazdy uprzywilejowane w akcji nie muszą sie stosowac ale nie oznacza to jednak ze są bezkarne.-Drugim są sygnały dźwiękowe. Jadący pojazd uprzywilejowany musi emitować sygnały dźwiękowe. Jedynie, gdy jest na postoju, wystarczą sygnały świetlne. Natomiast w ruchu bezwzględnie musimy słyszeć syreny dźwiękowe. Jest to drugi warunek.-W niektórych sytuacjach ułatwienie przejazdu polega na przyśpieszeniu tak, aby nie zmuszać pojazdu uprzywilejowanego do konieczności gwałtownego hamowania.-ponadto oszustwa zniszczenie skrzynki zapisu,krzywoprzysiestwo w zeznaniach ,no i wynikajacy z Konstytucji RP ,wszyscy sa rowni w obec prawa,obowiazek ubezpieczenia OC pojazdow rzadowych.

~Skrzyzowanie (46.204. * .219) 28.02.2023 17:11

Art. 22. mówi, że kierujący zamierzający zmienić kierunek jazdy lub pas ruchu, poza zachowaniem szczególnej ostrożności jest obowiązany zbliżyć się – w naszym przypadku – do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.

Ponadto jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy. Nie ma w przepisach mowy o obowiązku upewnienia się, czy np. inny pojazd nie wyprzedza go z lewej strony, analogicznego do obowiązku kierowcy wyprzedzającego.

Zatem przepisy jednoznacznie wskazują na to, że więcej obowiązków ma osoba podejmująca manewr wyprzedzania i to ona bierze odpowiedzialność za jego skutki....

~Kubaaa (46.204. * .219) 28.02.2023 17:03

do donizej ,skrecic w lewo na skrzyzowaniu,wiec bredzisz.Osoba wyorzedzajaca nie moze wyprzedzac przed i na skrzyzowaniu a nigdzie nie jest elw kodeksie napisane ze osoba skrecajaca w lewo ma skrzyslzowaniu ma obowiazek upewnic sie czy nie jest wyprzedzana.Przerabiali to juz specjalisci z Autoswista.

~doniżej (188.137. * .10) 28.02.2023 15:44

Jeżeli sprawy watu i jacyś banksterzy to nie są moje klimaty to wypadek w Brzeszczach od początku nie powinien budzić żadnych wątpliwości i nie ważne jakie były sygnały, gdyż kodeks drogowy jest jednoznaczny. Kierujący wykonujący manewr skrętu w lewo zobowiązany jest upewnić się czy nie jest wyprzedzany bądż omijany . I tylko opozycyjne papugi z prostej sprawy zrobiły węzeł gordyjski wysuwając na pierwszy plan sygnały dżwiękowe bo świetlnych nikt nie kwestionował . A przecież prawda jest taka, że nie możesz skręcać w lewo jeżeli jesteś wyprzedzany bądź omijany.

~Kubaaaaaaa (85.202. * .83) 28.02.2023 11:49

no i PeOwiec (155.133. * .231) zamilkł a byl taki pewny siebie . Otóz kochany PeOwcu nie tylko z PPK zrobiono przekret ale z calego pracujacego społeczeństwa zrobiono mafie Vatowską z którego to na rózne nieuzasadnione kupowanie głosów sciagano haracz. Smutne jest także to że system władzy RP nie wyjaśnił mechanizmu z ktorego wynika dlaczego Bankster którego zona kupiła działkę pod Wroclawiem i sprzedała za 17mln zl nie byla paserką gdyz ponoć dzialka ta byla uzyskana nielegalnie.
dziwne jest także stwierdzenie Sądu w sprawie wypadku w Brzeszczah że Gość który ustepował pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu byl nastepnie wlączającym sie do ruchu ? - otoz ustepowanie nie oznacza z urzedu ponowne wlaczanie się do ruchu. Dziwny ten kraj prawda?!

~KUBJ (85.202. * .83) 25.02.2023 14:46

do PeOwiec (155.133. * .231) No próbuje Ci własnie uswiadomić ze nie tylko iz jesteś niedouczony ale i skrajnie nieświadomy.............to nie jest tak że nie musisz ,nie musisz jak zdecydujesz się być ze 100% wydudkany ekonomicznie ...: to jest dobrowolno przymusowe jak u mafii : ,"albo sie zapiszesz i dasz nam korzystać z tej kasy a Tobie moze wówczas kiedyś skapną ochlapy albo z podwyzki nici bo zamiennie nie podniesiemy Ci jako pracodawca za brak przelewu do PPK nic do placy --juz prosciejszym jezykiem nie mozna Ci tego mafijnego PISowskiego przekrętu wytłumaczyć . *czytaj Interia* tekst: ( "Rezygnujesz z PPK? Nie dostaniesz podwyżki od pracodawcy
ppk.interia.pl/moje-ppk/news-wypisujesz-sie-z-ppk-to-tak-jakbys-oddal") --wiesz co to oznacza że jesteś głpi i nieouczony. Potwierdza to wiele gazet --a więc zreasumujmy PISowski przekręt:
1.Niezapiszesz się -nie dostaniesz zamiennie podwyżki od pracodawcy
2.Juz teraz od Twojego przelewu do PPK pobierają realnie wysoki podatek za który mogą jeszcze coś uzyskać bo wiedzą że za ileś lat to bedzie nic nie warte..
3. Choc by Ci za każdy wpłacany rok dołozyli w roku 100% to i tak za ileś lat kupisz sobie za to gów..w sreberku.(inflacja jak ze 100zł Waryńskiego)
4. Tłuste PISowskie Koty na tym zeruja zarzadzajać tymi pieniędzmi za niezła kase i smieja się ze wszystkich.
5. Tluste Koty walczą juz miedzy soba ktora frirma ma pod nich należeć aby mieli jak najwiekszy dochod.
6. Bohdan Bankowy ma na noc w tym przekręcie
7 za 15,25,30 lat Morawieckiego nie będzie ,Kaczyńskiego nie bedzie, tej forsy tez nie będzie i nie bedzie odpowiezialnych za ten przekret.--Paniał Mato--wiecej Ci tłumaczyć nie będe...

~KubJ (46.204. * .50) 23.02.2023 23:51
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

.. jezeli chodzi o PIS to juz tez odpada,za duzo inflacyjnego zlodziejstwa, PPK to calkowicie dobija, zostanie wiec konfederacja -lecz mam lepszy pomysl ,oni wybiora sie sami jak pojdziesz na wybory i wszystkich skreslisz,zrobimy Im taka inflacje głosowania nie beda mieli legitymizacji wyborczej a przy okazji badanie socjologiczne ,ilu z Tych co niby w jedna kieszen wlozyli z drugiej rownoczesnie wyciagajac pojdzie i jeszcze im odda glos .To bedzie ciekawe ,jak narod bardzo jest naiwny.

~doniżej (188.137. * .10) 23.02.2023 21:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No to został ci tylko Pis i Konfederacja bo wszyscy inni są powiązani z Balcerowiczem

~KubJ (46.204. * .50) 23.02.2023 20:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nigdy nie zaglosuje na ludzi ktorzy wywołali inflacje .Gdybym na nich zagłosowal to usprawiedliwił bym komunistów i Balcerowicza za Ich złodziejstwa inflacyjne....

~doniżej (188.137. * .10) 23.02.2023 20:29

To bezczelność z Waszej strony anonimowo atakować kogoś kto wykonuje swoją pracę i nie ukrywa się pod wymyślonymi nickami Miejcie odwagę podać swoje dane, chociaż przypuszczam, że dla administratora one nie są anonimowe, można nie lubić PISu lecz zachowanie kultury to obowiązek szczególnie jeżeli nie wiesz jak się zachować to zachowaj się przyzwoicie

~WieżaBajzel (188.215. * .50) 23.02.2023 19:58
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~WieżaBajzel (91.90. * .156) 23.02.2023 19:44
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~zasłyszane (46.22. * .178) 23.02.2023 17:35
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

wiecie czemu najbardzej zdrożał papier toaletowy?
bo przy tych podwyżkach pis-u wkrótce przestanie nam być potrzebny :)

~Reno (188.137. * .10) 23.02.2023 16:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Po wpisach widać kto jest elitą a kto lumpenproletariat.

~Takietam (185.232. * .18) 23.02.2023 16:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Według PIS filarem polskiej rodziny jest babcia i dziadek, dlatego stawia na nich w wyścigu o przyszłość i rozwój państwa.

"150 mld złotych - tyle co najmniej wyniósł w 2022 roku podatek inflacyjny. To kwota o jaką w wyniku inflacji skurczyła się realna wartość zasobów pieniężnych i oszczędności posiadanych przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w postaci gotówki i depozytów w bankach. A czy szczyt inflacji dopiero przed nami"

~Podrozwagę (46.134. * .218) 23.02.2023 16:17
oceniono 8 razy
4
Zgłoś

Popatrzcie na komentarze zwolenników opozycji, kłamstwo chamstwo i propaganda im gorzej tym lepiej. Zastanawiam się co oni chcą wnieść do parlamentu, jeżeli to co do europarlamentu /donoszenie na swój kraj/ to nie daj Boże.

~najlepszciule (46.204. * .163) 23.02.2023 12:54

Drożyzna nie odpuszcza. Drastyczne podwyżki objęły nowe grupy produktów. Aż o 59 proc. podrożały w rok ręczniki papierowe. Za papier toaletowy oraz margarynę do pieczenia płacimy obecnie odpowiednio 47 proc. i 45 proc. więcej. Kolejne na liście są banany, jaja, proszek do prania i mydło w kostce - wynika ze ze styczniowego badania "Indeks cen w sklepach detalicznych".

~hmm (46.204. * .163) 23.02.2023 12:42

Nie ma czegos takiego jak dwojga zlego,Wlasnie na tym polu lucza.Idz skreślić j wszystkich ,wygraja 5%to pomysla

~Hmm (46.204. * .163) 23.02.2023 12:39

Nigdy nigdzie e zaglosuje na ludzi ktorzy wywołali inflacje .Gdybym na nich zagłosowal to usprawiedliwił bym komunistów i Balcerowicza za Ich złodziejstwa inflacyjne....

~doniżej (188.137. * .10) 23.02.2023 12:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dyskutowałeś z przeciętnym zjadaczem chleba nie mającym nić wspólnego z ekipą rządzącą lecz uważającym, że z dwojga złego PIS dalej jest lepszy od tej całej opozycji która w głowie ma osiem gwiazdek i to cały jej program poparty kłamstwami i tupetem. Uważam , że nie tędy droga

~Hmm (46.204. * .163) 23.02.2023 10:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Cos mi sie wydaje ze dyskutowaliśmy z Tlustym Kotem zwanym inaczej Miszczem Szachowym

~hmm (46.204. * .163) 23.02.2023 09:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

(188.137. * .10) Ciekawe czy wyjaśniles sprawe ewentualnego paserstwa dzialki 17h pod Wriclawiem, jakoś komunikatu nie bylo

~tacyuczciwi (46.204. * .163) 23.02.2023 09:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"Najlepszym przykładem demokracji w Polsce są WASZE wpisy"-nie na wpisow gdyz pod artykulami i zlodziejskich PPK i PPE nie da rady umieszczac komentarzy aby narod sie nie kapnal jak jest okradany.

~hmm (46.204. * .163) 23.02.2023 09:29
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

do..do ponizej ..a Ty dalej ciemna maso dakej swoje Zero refleksji nad inflacja,nad drukiem pieniedzy ,zero rozwagi nad dzialaniem PPE i PPK ,nad okradaniem pracujacych ,,nie wazne dla mnie kto to czyni, wszystkich takich oszustow bede tepil ,ale Ty dyskutujesz ,nie umiesz nawet czytac lecz Baydena juz tu nie ma ,polecial ,my zostaliśmy i co bedziesz oglądał tetaz w TV..ze co ,ze produkcja pieniedzy jest Cool a inflacja spadnie do 6% jak juz nie bedzie ciebie nic stac kupic.Masz Zero argumentow...

~zaorany (146.70. * .130) 23.02.2023 09:24
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

do ~doniżej (188.137. * .10)
"nikt się wami nie interesuje"
nawet ty się interesujesz skoro czytasz i komentujesz
typowa pisowska hipokryzja
zaorany

~doniżej (188.137. * .10) 23.02.2023 09:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Najlepszym przykładem demokracji w Polsce są WASZE wpisy nikt się wami nie interesuje

~Inflacja (46.204. * .163) 23.02.2023 09:00
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

PPK -praciwniczy program kapitalowy, zamiennie PPE pracowniczy program emerytalny,wszedzie sponsorowanymi reklamuja lecz komentarza nie da rady didac.Juz tetaz od wplaconych tam pieniedzy biora podatek dochodowy,Tlyste PISowskie Koty zajely miejsce przy zarzadzaniu i biora niesamowite gaze ,a Wy moze jak w piramidzie ,jak Bohdan Bankowy zobaczycie powrotnie g9 wno a nie wplacone pieniadze

~hmm (85.202. * .83) 23.02.2023 08:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

No i co zwolennicy PISu. Mam Wam udowodnić czarno na białym ze PIS okrada i oszukuje. Przykładem niech bedzie PPK lub PPE. Jestem zbyt doświadczony aby nie pamiętać wszystkie kiedys przekrety na funduszach jakie byly takze za komuny i potem a majace uszczęśliwić ludzi, czyli" Bohdan Bankowy ,polisa na posag ,na dożycie, OFE "itp ktore do chwili realizacji inflacja zeżarla lub inaczej rozkradziono a ich zarządcy obłowił sie jak wiecie sowicie gażami na yej forsie. Co teraz na odmiane wymyslila nowa PISowska mafia w tym z autozapisami gdybys niechciał. Zrobila tzw PPK lub zamiennie PPE .,Wsxyscy prywaciaze spierdzielaja tylko panstwowi zmuszaja...Rzad juz bietze od wplacanych tam pieniedzy podatek i oglaszaja ze przez to wzrosla placa brutto ale forsy nie zobaczycie,- inflacja , wiedza o tym wiec Oni inkasuja juz teraz swoje sowite gaze od zarządzenia, -kolesie królika tzw. tluste koty zeruja.!! A co dostaniecie przy tej inflacji z tych funduszy za 20_35lat od wpłaconych dzisiaj ,wczoraj ,rok trzy lata temu tam pieniedzy ,--...go...wno. Wszystkich pracujacych znow okradają ,żerują jak pasozyty na tym biznesie..--Wiem bo wybrałam jako jeden z pierwszych w ramach odejscia na emeryture kase z przymusowego PPE gdyz moja firma kiedys zalozyla w zamian za PPK to ustrojstwo ,wybralem jako i dostalem mniej nie z wplacilem .Na moje pisemne zapytanie do funduszu odpowiedzieli mi ,bo tyle sa warte obecnie jednostki uczestnictwa. Ja straciłem niewiele ale Wy. A Oni zeruja i śmieją sie z was ,niewierzycie ,to kupcie sobie cos teraz za 100zl z czerwonym Waryńskim z okresu komuny.A co sobie za 29 ,30 lat kupicie za obecnie wplacane?!.Przekret i rechot PISu oraz jej Tlustych Kotow ,tak Was robią w ciula. Tak zmuszaja do przymusowego oszczedzania popatrzcie jak dbaja ale o biznes dla siebie ,,ha ha ha za 30 lat czy Kaczynski bedzie drukwal zlotowki. bo inaczej to bedzie warte grosze. ha haha ..

~hmm (85.202. * .83) 23.02.2023 08:28
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

do 188.137.10...przeczytaj to sobie zakuty lbie ponizej jeszcze raz fragment jak nie umiesz czytac:.."Wiecie co teraz nowa PISowska mafia z autozapisami zrobila .PPK lub zamiennie PPE .,Juz biora od wplacanych tam pieniedzy podatek i oglaszaja ze przez to wzrosla placa brutto ale forsy nie zobaczycie, ,inkasuja swoje sowite gaze od zarządzenia, kolesie królika tzw.grube koty zeruja.!! A co dostaniecie przy tej inflacji z tych funduszy za 20_35lat od wpłaconych dzisiaj ,wczoraj ,rok temu tam pieniedzy ,...go...wno. Wszystkich pracujacych znow okradają ,żerują jak pasozyty na tym biznesie..Wiem bo wybrałam kase z przymusowego PPEgdyz moja firma zalozyla w...

~do_komunisty_nizej (185.232. * .18) 23.02.2023 07:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A wiesz gdzie nie ma opozycji?

w Rosji,Białorusi i Korei Płn więc jak ci nie pasuje to możesz stąd wyjechać nie będziesz miał problemów

~TAK (188.137. * .10) 22.02.2023 23:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do wpisu niżej. TAK WYGLĄDAJĄ WPISY TROLI WSPIERAJĄCYCH OPOZYCJĘ.

~hmm (85.202. * .83) 22.02.2023 23:20
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

No i co zwolennicy PISu. Mam Wam udowodnić czarno na białym ze PIS okrada i oszukuje. Przykładem niech bedzie PPK lub PPE.Jestem zbyt doświadczony aby nie pamiętać wszystkie kiedys przekrety za komuny i potem majace uszczęśliwić ludzi czyli Bohdan Bankowy ,polisa na posag ,na dożycie, OFE itp ktore inflacja zeżarla a ich zarządcy obłowił sie jak wiecie sowicie gażami. Wiecie co teraz nowa PISowska mafia z autozapisami zrobila .PPK lub zamiennie PPE .,Juz biora od wplacanych tam pieniedzy podatek igladzaja ze przez to wzrosla placa brutto ale forsy nie zobaczycie, ,inkasuja swoje sowite gaze od zarządzenia, kolesie królika tzw.grube koty zeruja.!! A co dostaniecie przy tej inflacji z tych funduszy za 20_35lat od wpłaconych dzisiaj ,wczoraj ,rok temu tam pieniedzy ,...go...wno. Wszystkich pracujacych znow okradają ,żerują jak pasozyty na tym biznesie..Wiem bo wybrałam kase z przymusowego PPEgdyz moja firma zalozyla w zamian za PPK,wybralem jako jeden z pierwszych i dostalem mniej nie z wplacilem .Na moje zapytanie do funduszu odpowiedzieli mi ,bo tyle sa warte obecnie jednostki uczestnictwa. Ja straciłem niewiele ale Wy. A Oni zeruja i śmieją sie z was ,niewietrzycie ,to kupcie sobie cos teraz za 100zl z czerwonym Waryńskim z okresu 20 ,30 lat wstecz.A co sobotę e za 29 ,30 lat kupicie za obecne .Przekret i rechot PISu i Tlustych Kotow ,tak was robia w ciula. jak zmuszaja do przymusowego oszvzedzania ,,havha ha za 30 lat gdy Kaczynski bedzie drukowal zlotowki.ha haha

~do_kubdddddd (185.104. * .78) 22.02.2023 22:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Węgry mimo swojej polityki też były zapraszone na spotkanie bo są w nato mimo, że mają orbana.
Państwo jest państwem i to nie ma nic wspólnego z przyjazdem, przyjechał to Polski bo to najbliżej wojny i tyle.
Pis perfidnie robi z tego kampanię jacy to nie są fajni a kto dawał paski w tvp "Trump wygrał wybory" podczas gdy jeszcze nie były policzone głosy i cały pis życzył trupowi zwycięstwa (fort Trump itd)
"kaczyński nie dostał od Bidena czeku in blanco. A na to liczył, ba, on był tego pewien. Dlatego rzucił protekcjonalnie, że Biden "nic nie powiedział".
Jeszcze we wtorek z rana reżimowe media nakręcały oczekiwania, że podczas historycznej wizyty Bidena w Warszawie PiS dostanie od najpotężniejszego przywódcy demokratycznego świata legitymację i z nią stanie do kolejnych wyborów, że ta legitymacja przyniesie Kaczyńskiemu trzecią kadencję. Media zależne od Kaczyńskiego (personalnie i finansowo) odmieniały przez przypadki słowo „docenić" - Biden miał za kilka godzin „docenić" rządy PiS, czyli w ich mniemaniu uznać je za demokratyczne i praworządne w rozumieniu amerykańskiej demokracji"
Nic z tego