Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy Platforma to już oficjalnie lewica? [FELIETON]

Przyglądając się polskiej scenie politycznej trudno nie odnieść wrażenia, że w ostatnim czasie nastąpił mocny skręt Platformy Obywatelskiej w lewo. Świadczą o tym zarówno decyzje władz partii i poglądy jakie prezentują, jak i decyzje konserwatystów, którzy opuszczają szeregi tej formacji.

Czy Platforma to już oficjalnie lewica? [FELIETON]

Skręt Platformy Obywatelskiej w lewo postępował stopniowo przez cały okres jej funkcjonowania. Obecnie jednak lewicowość PO wchodzącej w skład Koalicji Obywatelskiej jest już raczej jasna. W ostatnim czasie z ugrupowania odszedł poseł Bogusław Sonik należący do konserwatywnego skrzydła. Sonik zdecydował się na „rozwód” z partią między innymi ze względu na jej kierunek związany z przerywaniem ciąży.

- Po 22 latach wystąpiłem z Platformy Obywatelskiej. Zamierzam kontynuować działalność publiczną wykorzystując moją wiedzę i doświadczenie – napisał 10 maja w mediach społecznościowych poseł Sonik.

Nie jest to oczywiście pierwszy tego typu przypadek. Stopniowo zostali usunięci bądź sami występowali z partii również inni posłowie, działacze, radni itd. Wcześniej szeregi partii musieli opuścić posłowie Ireneusz Raś i Paweł Zalewski, którzy również należeli do skrzydła konserwatywnego. Czy zatem owo skrzydło jeszcze istnieje?

Skąd się wzięła Platforma Obywatelska?

Platforma Obywatelska wzięła swój początek (podobnie jak Prawo i Sprawiedliwość) z Akcji Wyborczej Solidarność, czyli tworu złożonego z różnego typu ugrupowań, powstałego  8 czerwca 1996 roku,  które rządziło w Polsce w latach 1997- 2001. Początkowo w koalicji z Unią Wolności, później po wystąpieniu koalicjanta istniał rząd mniejszościowy. Szefem i liderem ugrupowania był Marian Krzaklewski. Funkcję premiera pełnił Jerzy Buzek (obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego).

Po rozpadzie ugrupowania wyrosły dwie polityczne siły. Pierwszą było Prawo i Sprawiedliwość, którego liderami byli bracia Jarosław i Lech Kaczyński, a także Ludwik Dorn, nazywany trzecim bliźniakiem, który wiele lat później, bo w 2015 roku startował z listy Platformy Obywatelskiej do Sejmu (nie zdobył jednak mandatu). Ludwik Dorn zmarł 7 kwietnia 2022 roku, zaś Lech Kaczyński, jak wiadomo zginął w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.  

Drugą siłą powstałą po rozpadzie AWS była Platforma Obywatelska RP (to pełna nazwa). Została założona przez trzech tenorów, jak mawiały media tj.: Macieja Płażyńskiego (zginął w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku), Andrzeja Olechowskiego i Donalda Tuska. Platforma skupiała zarówno liberałów, jak i konserwatystów. Miała w swoim środowisku zagorzałych katolików, chrześcijan, a także osoby, które skupiały się głównie na gospodarce oraz sympatyków socjalnych rozwiązań, byli także członkowie o poglądach lewicowych. 

Nie trzeba być wielkim ekspertem w dziedzinie „wyszukiwania internetowego” aby znaleźć zdjęcie kongresu Krajowej Konwencji Koalicyjnego Komitetu Wyborczego (PiS i PO) bodajże z 2005 roku. PO i PiS tworzyły wtedy wspólny front przeciwko obozowi postkomunistycznemu. W planach była koalicja POPiS, która jednak nigdy nie powstała. 

W całej historii z obu partii pewne osoby odchodziły, część zmieniała front. Przykładem jest obecność wspomnianego wcześniej Ludwika Dorna na listach PO czy przejście Jacka Saryusza - Wolskiego na stronę PiS. Jest to naturalne zachowanie polityków, choć dziwi, że w tym przypadku były to kluczowe osoby dla tych ugrupowań.

Najpierw stopniowy, potem ostry skręt w lewo

Przez cały okres swojej działalności Platforma Obywatelska zaczęła skręcać w lewo, najpierw delikatnie, powoli, a później coraz ostrzej. Być może była to pewna taktyka aby pozyskać wyborców. Może nawet ustalona z PiS-em.  Sytuacja ta dotyczy zarówno sceny ogólnopolskiej, jak i samorządów. Przykładem ostrego skrętu w lewo jest między innymi utworzenie Koalicji Obywatelskiej złożonej z różnych opcji. I tak na listach koalicji (europejskiej) w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które miały miejsce w 2019 roku, znalazły się między innymi takie osoby jak Leszek Miller, były lider SLD, działacz partii komunistycznej w okresie PRL-u, co wywołało krytykę części działaczy. Niektórzy już wtedy zdecydowali się odejść. W samorządach również można dostrzec, że owładnięta walką z PiS-em partia dopuszcza osoby z lewicy w ramach koalicji. W powiecie wodzisławskim taką osobą jest Mirosław Nowak, radny powiatu, który ostatnio zajmował się kwestią podręcznika Historia i teraźniejszość Wojciecha Roszkowskiego. Poglądy lewicowe można też zauważyć u radnej Barbary Połednik (członek PO), którą można zobaczyć na marszach równości w Wodzisławiu Śląskim. Podczas ostatniego marszu, który odbył się 4 czerwca również nie brakowało lewicy.  Obecny był Włodzimierz Czarzasty, który przemawiał na tym wydarzeniu. Te przykłady świadczą wyraźnie, że Platforma Obywatelska zajęła lewą część sceny politycznej.

Gwoździem do trumny prawicowego skrzydła PO była deklaracja Donalda Tuska o braku na listach osób będących przeciwnikami przerywania ciąży. Do tego dochodzą programy socjalne typu „babciowe” oraz cały szereg innych deklaracji i działań zarówno centralnych jak i lokalnych. 

Dokąd zmierza PO?

Nie da się ukryć, że PO działająca w ramach Koalicji Obywatelskiej jest już raczej po lewej stronie, zaś poglądy niektórych liderów trudno nazwać liberalnymi, są to raczej poglądy lewicowe, a nawet skrajnie lewicowe. Wydaje się, że przeobrażanie się Platformy w lewicę będzie nadal postępować. Jaki będzie tego skutek?

Spowoduje to odejście części elektoratu, gdyż Polska jest krajem konserwatywnym. Nawet cześć starych PZPR-owców nie wyobraża sobie „małżeństw” homoseksualnych czy innych pomysłów głoszonych przez nową lewicę. Widać to wyraźnie w małych miasteczkach, gdzie podczas ostatnich procesji Bożego Ciała szli zarówno członkowie PO, jak i lewicy. Nie brakowało też starych działaczy PZPR-u, którzy czasem zasiadają nawet w radach parafialnych. Nawet w okresie komunistycznej Polski małżeństwo, rodzina i dzieci były częścią rozwoju socjalistycznego państwa i współczesne, niektóre pomysły lewicy byłyby niedopuszczalne. 

Polacy różnią się jedynie rodzajem konserwatyzmu i sposobem jego wyrażania. Nie wszystkim podoba się taki czy inny styl. Nie każdy widzi siebie w obozie PiS-u, ale nawet część „fanatyków” PO stwierdza jasno, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, zaś Kościół  ma swoje miejsce w polskiej rzeczywistości. Część widzi większą rolę Kościoła, a inni mniejszą ale to już inny temat. Wyraźnie było to widać podczas ostatnich spraw związanych z papieżem Janem Pawłem II. Jak wskazują w kuluarach niektórzy sympatycy PO, partia mocno straciła na tym, że dała się wciągnąć w tę wojnę.

Skręt w lewo odrzuca od platformy również liberałów, którzy nie zajmują się kwestiami wartości i wiary, ale skupiają się na mechanizmach gospodarczych. Pomysły socjalne nie przypadają im do gustu. Część z nich już przeszła na stronę tzw. wolnościowców i odnalazła się - podobnie jak konserwatyści - w nowych formacjach. Część z nich widzi siebie w Konfederacji ze względu na poglądy gospodarcze. Partia swoim skrętem w lewo nie zyskuje również młodych lewicowców. Będą oni głosować na formacje lewicowe, gdyż PO kojarzy im się z układem starych działaczy, zaś lewicowość PO jest dla nich mało radykalna.

Fryderyk Kamczyk

Ludzie

Barbara Połednik

Radna Powiatu Wodzisławskiego

115 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Oberwator_R 29.06.2023 12:25

To może idźmy dalej. Czy "centrum" musi być? W silnie spolaryzowanych politycznie krajach - n.p, USA - nie ma siły (znaczącej cokolwiek) "centrowej".

Oberwator_R 29.06.2023 12:12

Istnieją partie, które określają się jako konserwatywno-liberalne. Połączenie konserwatyzmu w sferze obyczajowo-politycznej i liberalizmu gospodarczego. To może to jest to centrum? Bo platforma na pewno nie.

~ghj100 (178.219. * .174) 29.06.2023 10:47

Najpierw należałoby określić co jest lewicą, co centrum a co prawicą. W każdy kraju może to wyglądać inaczej. I może ewoluować. Tak jest obecnie. Pan Kamczyk najwyraźniej tego nie rozumie i pisze to co mu się wydaje, traktując to jako rzeczywistość. W Polsce jest lewica i jest prawica. A skoro tak, musi też być centrum. Jeśli tym centrum nie jest PO, to co? Liberalizm to też osobna kwestia, bo nie jest liberałem ten, kto opowiada się za libertariańskimi pomysłami gospodarczymi, a w sferze ideologii jest skrajnie prawicowy - nie mylmy pojęć. Na dodatek ma ciągotki autorytarne - to z liberalizmu go dyskwalifikuje. Niech Pan Kamczyk trochę poczyta, potem to sobie przemyśli a następnie pisze.

Objektywny 22.06.2023 07:46

(51.159.*.100) ...Poważnie nie chcesz być już Polakiem ? A kiedy nim byłeś ? Jak za poprzedniego rządu zrobiono z ciebie polaczka z pod laczka to ty nadal nie potrafisz stać się Polakiem . Przypomnij mi co tamci politycy zrobili dobrego dla Polaków i nie chodzi mi o OFE ,wiek emerytalny czy waloryzację emerytury o 3 zł ? Wpisz sobie na gogle -- Wpadka na wizji .Tusk o powrocie na Wiejską - On dzisiaj też pewnie ma podobny problem jak twój ? Wracając do tematu napisz co i jak za rządu poprzedników zrobiono dobrego dla Polaków ?????.

~koniecpisubliski (51.159. * .100) 22.06.2023 06:30
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

czas aby nasi lokalni politycy zrobili coś dla nas bo przez 8 lat jedyne co robią to głosują jak im jarek karze to cała robota
8 lat NIC

~Jakbędzie (188.117. * .110) 22.06.2023 01:04
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_nizej (188.137. * .125) 21.06.2023 17:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Coś ci się pomyliło. To jest artykuł o platformie.

~BrunonR (51.159. * .100) 21.06.2023 15:50
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

to prawda co piszecie pis to jedna wielka PORAŻKA i w kraju i w Europie
wstyd mi być polakiem

~doObserwator_R (188.137. * .10) 21.06.2023 13:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Obserwator_R. PO ma tyle wspólnego z dekalogiem co lis z pilnowaniem kur w kurniku.,

~zatroskany (199.247. * .243) 21.06.2023 12:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

KOmentarze po moim krótkim wpisie świadczą o tym jaki poziom szamba reprezentują wyznawcy tej opcji. Brak merytoryki za to inwektywy i próby obrażania. Nie rusza mnie to...jestem ponad to! Jeśli tak mają wyglądać "elyty" waszego wzorca, jeśli takie są osiągi waszej "ynteligencji" to ja Bogu dziękuję, że jestem kim jestem...

Oberwator_R 21.06.2023 09:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@alleluja napisałeś że "dekalog nigdy nie był ideą dla platformy". To nieprawda. Zacytowałem poniżej fragment deklaracji ideowej platformy. Obowiązującej od założenia. Innej nie ma. W rozdziale 2. "Fundament wartości" jest napisane wprost: "Fundamentem cywilizacji Zachodu jest Dekalog. Wierzymy wspólnie w trwałą wartość norm w nim zawartych." Z kolei w rozdziale 4 "Uwolnić energię Polaków" jest odniesienie do słów JP2 z encykliki Centesimus Annus które "dobrze wyrażają nasze przekonanie o wartości twórczego i aktywnego wysiłku człowieka w procesie gospodarczym." W tzw. "Deklaracji Krakowskiej" Klubu Poselskiego PO napisano m.in. "...3. Będziemy bronić praw religii, rodziny i tradycyjnego obyczaju, bo tych wartości szczególnie potrzebuje współczesna Europa......U podnóża Wawelu, gdzie złożone są szczątki naszych królów i wieszczów – przysięgamy wszystkim Polakom, że od tych zasad nigdy nie odstąpimy."

~alleuja_i_do_przodu (193.169. * .48) 20.06.2023 20:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~takpytam (46.204. * .125)
kto trzymał się za ręce jak w klubie anonimowych alkoholików ?
tusk z rydzykiem czy kaczyński ?

~takpytam (46.204. * .125) 20.06.2023 20:32

To fakt. Nigdy go nie przestrzegali ale powoływali się na niego i na cytat z encykliki JP2. Przeczytaj założenia programowe PO bo chyba ich nie znasz. Tam to jest.

~alleuja_i_do_przodu (193.169. * .48) 20.06.2023 19:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~takpytam (46.204. * .125)
dekalog nigdy nie był ideą dla platformy
"Przysłowie zawarte w Ewangelii Mateusza – „oddajcie cesarzowi, co cesarskie, a Bogu to, co Boskie” jest dziś bardzo często wykorzystywane jako silny argument na rzecz rozdziału Kościoła od Państwa,"
każdy sobie rzepkę skrobie czy nie tak ?
Polska nie jest krajem w którym rządzi kościół

~takpytam (46.204. * .125) 20.06.2023 19:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To tylko dowód na to że na potrzeby dostania się do koryta można zapomnieć o swoich ideach, o Dekalogu który dla platformy był jak widać drogowskazem i tradycyjnym rozumieniu rodziny. Pytanie się nasuwa kto z kogo tu zrobił kretyna? Na którą platformę będziecie głosować? Na tą z czasów założenie czy ta która promuje się dziś i wyrzuca z list tych którzy nie popierają legalizacji związków partnerskich? I czy którakolwiek z nich jest prawdziwa?

~MatyldaY (185.210. * .242) 20.06.2023 16:35
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

do zatroskany (199.247. * .242)
nie dziw się potem, że wyborców pisu traktują jak debili bo jak debil się zachowujesz i tylko wstyd "swoim" przynosisz tak na marginesie więc lepiej nic nie pisz bo tylko się ośmieszasz
ja z kolei na na pis i ich "prawactwo" nigdy nie zagłosuję

~do_tego_nizej (86.106. * .158) 20.06.2023 15:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

tyś jest jednak mocno pierdol**ęty

~zatroskany (199.247. * .242) 20.06.2023 14:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No właśnie...problem jednak w tym, że w Europie aktualnie rządzi LEWACTWO którego integralną częścią jest właśnie PO. A podstawą ideową lewactwa a tym bardziej fundamentem ich wartości na pewno nie jest Dekalog, a wręcz przeciwnie...

Oberwator_R 20.06.2023 09:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Fundamentem cywilizacji Zachodu jest Dekalog. Wierzymy wspólnie w trwałą wartość norm w nim zawartych. Nie chcemy, by Państwo przypisywało sobie rolę strażnika Dekalogu. Ale Państwo nie może pozwalać, by jedni – łamiąc zawarte w nim zasady – pozbawiali w ten sposób godności i praw innych albo deprawowali tych, którzy nie dojrzeli jeszcze do pełnej odpowiedzialności za swoje życie. Dlatego zadaniem Państwa jest roztropne wspieranie rodziny i tradycyjnych norm obyczajowych, służących jej trwałości i rozwojowi. Dlatego prawo winno ochraniać życie ludzkie, tak jak czyni to obowiązujące dziś w Polsce ustawodawstwo, zakazując również eutanazji i ograniczając badania genetyczne.." ...... Tak dla przypomnienia zwolennikom platformy - to jeden z fragmentów stale obowiązującej deklaracji ideowej PO.

~do_nizej (188.137. * .26) 20.06.2023 08:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To się absolutnie nie wyklucza. Wręcz przeciwnie. Co od lat robi były kanclerz Niemiec - Schroeder to chyba wiesz? W jaki sposób Niemcy forsowały rosyjski "projekt gospodarczy" NS2 - myślę że też wiesz jak każdy. Przyjaciółka Tuska - Merkel wywodzi się z byłego NRD. O jej przeszłości znajdziesz mnóstwo informacji takich n.p. jak ta z 2007 roku: "Kariera polityczna obecnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel ma zdumiewające początki – promowali ją agenci i współpracownicy Stasi, zwerbowani w konserwatywnych środowiskach Kościoła luterańskiego we wschodnich landach. Dziś niektórzy z nich, jak Lothar de Maiziere, ostatni premier NRD, pracują usilnie na rzecz utrwalania więzi łączących Niemcy i Rosję. Wyznaczeni do tej roli przez kanclerz Merkel. "

~Alejaja (93.179. * .78) 16.06.2023 20:32
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Niedawno żeście mówili Tusk fur deuchland,że miał dziadka w wermachcie a teraz że rosja???
Całkiem wam się już pomieszało z tej nienawiści

aus 16.06.2023 20:26
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

platforma to nie żadna lewica, tylko POlszewicy i tyle

~PeOwiec (155.133. * .231) 16.06.2023 20:17
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Chłopie z skąd tys się urwol chyba nie z choinki przecież Tusk chce tu zrobić druga Rosję z putinem

~do_nizej (146.70. * .226) 16.06.2023 19:55
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Łodzie z migrantami wracają puste jak ci się nie podoba to droga wolna bo my pisowskiego autorytaryzmu, bolszewsizmu i burdelu tu nie chcemy!
doszło czy masz jakieś z tym problemy?

~PeOwiec (155.133. * .231) 16.06.2023 18:59
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Od 1978 jestem za polską jak się uwolniła od kacapów a nie za rusami czy Niemcami a nie daj Boże bruksela

~ale_jaja (46.134. * .218) 16.06.2023 17:22
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231)
Nie zmieniam tak jak tacy lewaki jak ty kaboty
tak przypuszczałem
bo ty jesteś gupi i po butach
jak byś zmienił
fajny gość by z ciebie był
zdrowia życzę

~takpytam (46.204. * .69) 15.06.2023 22:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Do_nizej( 5.173. * .169) napisałeś : "UE mają dość pisu czego doświadczysz na jesieni". Uważasz że unia będzie ingerować w przebieg naszych wyborów?

~30mln (89.200. * .30) 15.06.2023 22:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do takietam kopiuj wklej z lewackiego WPPL , WPPl . To już wolę czytać Skandale niż ten feakowy portal co piszę nie prawdę.

~TakieTam (93.179. * .78) 15.06.2023 21:28
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś


NIK negatywnie o budżecie Polski za 2022 r. Rząd PiS przechodzi do historii
Nigdy w historii wolnej Polski nie zdarzyło się, aby rząd nie otrzymał pozytywnej opinii z wykonania budżetu. Tym razem jest jednak inaczej. Jak zauważył money.pl, NIK nie oceniła budżetu PiS za 2022 r. pozytywnie. Dla Zjednoczonej Prawicy może to oznaczać nie lada polityczne kłopoty.

~PeOwiec (155.133. * .231) 15.06.2023 20:55
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Nie zmieniam tak jak tacy lewaki jak ty kaboty

~antypis (46.134. * .136) 15.06.2023 19:13
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231)
kłamiesz !
i sprowadzasz komentarz na inne strony
zapytałem tu i w innym temacie
czy zmieniłeś buty !
i dalej nie odpowiadasz !

~PeOwiec (155.133. * .231) 15.06.2023 18:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do trolla antypis napisałem tobie prawdę w innym temacie to cię boli a w Czechach Nima herr Tuska ale samego koledzy dlatego mają taką drożyznę

~8gwaizdek (37.235. * .61) 15.06.2023 18:36
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

antypis (46.134. * .136)
Baran napisał "jeżeli Czechy i słowami mają lepiej to dlaczego jest ich coraz więcej u nas na zakupach"

niech se wezmą kaczora to będą mieli raj na ziemi a my wreszcie spokój

a tak poważnie nie słyszałem, żeby Czesi czy Słowacy deptali konstytucję, niszczyli publiczną telewizję, obsadzali swoich w SSP i powodowali 1000 afer jak u nas pis więc trolu jak masz pisać głupoty to radzę ci odpuść bo kiedyś nieliczni wiedzieli, że nie grzeszysz rozumem a teraz już cały internet to wie!

~30mln (89.200. * .30) 15.06.2023 17:35
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

PO jest za przymusowym przyjmowaniem beżowych pontonowców z morza Śródziemnego i chce zabrać pieniądze Polskim rodziną i dać im dlatego nie głosuje na PO

~antypis (46.134. * .136) 15.06.2023 16:33
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231)
a jest okazja ponownie zapytać
czy te buty zmieniłeś ?
w innym temacie pytałem

~antypis (46.134. * .136) 15.06.2023 16:30
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231)
"u nich straszna drożyna przez lewaków "
no nie wiedziałem że Tusk i w Czechach macza palce

~PeOwiec (155.133. * .231) 15.06.2023 16:07
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do poniżej jesteś glu..i ich pieniądze są mniej warte dlatego szukają gdzie taniej za 100 koron u nas kupisz więcej niż i siebie bo u nich straszna drożyna przez lewaków i taka będzie u nas na jesień po wygranych wyborach przez lewakow

~antypis (46.134. * .136) 15.06.2023 16:00
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231)
"Do tego lewaka poniżej jeżeli Czechy i słowami mają lepiej to dlaczego jest ich coraz więcej u nas na zakupach"
Proste ich pieniądze są więcej warte niż złotówki .
Ich waluta ma większą wartość ...
nadążasz ?

~NieMaCoKomentowac (5.173. * .169) 15.06.2023 15:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ten nizej to kolejna ofiara tvpis

~B_H_O (31.179. * .1) 15.06.2023 13:14
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@5.173.*.169
Już miałem doświadczyć 4 lata temu, potemm tęczowy Rafał miał nas doświadczyć.
Pamietam w 2015 roku straszyliście, ze rok dwa i Polska się rozpadnie. A tu proszę rok 2023 i państwom "zachodu" nie podoba się, ze Polska się za szybko rozwija.
Przygotuj pampersy na jesień.ha ha ha