Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Czy Platforma to już oficjalnie lewica?”. Polemika Piotra Olendra z felietonem Fryderyka Kamczyka

W swym felietonie z 13 czerwca pan Fryderyk Kamczyk zadał pytanie, czy „Platforma Obywatelska to już oficjalnie lewica?”. Nawiązując do potocznie pojawiających się tu i ówdzie opinii, które jednak z rzeczywistością mają niewiele wspólnego – stąd postanowiłem w tej sprawie zabrać głos - pisze do redakcji Piotr Olender, długoletni działacz Platformy Obywatelskiej, radny powiatu raciborskiego.

„Czy Platforma to już oficjalnie lewica?”. Polemika Piotra Olendra z felietonem Fryderyka Kamczyka
Piotr Olender polityk Platformy Obywatelskiej, radny Powiatu Raciborskiego

Zacznijmy od tego, że podział na lewicę-prawicę jest zawsze względny i zależy od sceny politycznej w danym kraju. Zawsze bowiem jest jakaś lewica i prawica, a skoro tak, to jest i centrum. Nie ma precyzyjnych kryteriów, jak poszczególne ugrupowanie należy szufladkować. W Polsce są ugrupowania określane jako prawicowe, jest też lewica. W tym układzie, jakkolwiek byśmy na PO nie patrzyli, mieści się ona w centrum – i trudno temu zaprzeczyć, bo wtedy okaże się, że tego centrum u nas w ogóle nie ma. Co ciekawe, w Niemczech czy we Francji, ugrupowanie takie jak PO bardziej do prawicy by zaliczano. Nie pogrążajmy się więc w absurdzie.

Dla pana Kamczyka kryterium owej „lewicowości” jest „… deklaracja Donalda Tuska o braku na listach osób będących przeciwnikami przerywania ciąży”. Z całym szacunkiem, ale pisząc tak daje dowód, że nie rozumie o co w „sporze o aborcję” chodzi. Odesłałbym go do XIII-wiecznego dzieła św. Tomasza z Akwinu „Summa teologiczna”, w której autor tłumaczy, jaka jest różnica pomiędzy prawem boskim i ludzkim, wyjaśniając, że nie można jednego i drugiego ze sobą mieszać. Dochodzi w efekcie do konkluzji, że nie każda rzecz naganna moralnie winna być zabraniana przez prawo – to ludzkie (nie mylić z boskim!). Które powinno stawiać jak najmniej ograniczeń i być powszechnie akceptowane (gdyż inaczej jest prawem złym). Tu mamy istotę sporu, który nie dotyczy tego czy samo przerywanie ciąży jest czymś złym czy dobrym (odpowiedź jest tu jednoznaczna – aborcja jest naganna moralnie), ale czy prawo – ludzkie prawo – zabraniające przerywania ciąży jest czymś dobrym czy złym. I tu odpowiedź osoby o liberanych przekonaniach jest oczywista – jest czymś złym. A jest, ponieważ decyzja w tej sprawie winna należeć do zainteresowanej osoby (osób). Pamiętajmy, że religia chrześcijańska oparta jest na wolnej woli, bez której trudno ją sobie wyobrazić! Jest więc religią liberalną w swej istocie. Stanowisko PO w tej sprawie jest stanowiskiem ugrupowania liberalnego.

Ktoś, kto pisze tak jak pan Kamczyk, najwyraźniej nie rozumie problemu ulegając potocznym, i dodajmy, fałszywym opiniom na ten temat. Zupełnym nieporozumieniem jest też użycie, jako argumentu mającego obrazować „lewicowość” PO, faktu, że podczas marszu 4 czerwca udział wzięli w nim również przedstawiciele lewicy a ich liderzy przemawiali do tłumów. Przypomnę, że marsz był zorganizowany jako protest WSZYSTKICH sił demokratycznych wobec rządów Zjednoczonej Prawicy, demokracji zagrażających. Było więc w nim miejsce dla lewicy, ale i zwolennicy „trzeciej drogi” też tam byli. A że ich liderzy nie przemawiali – to już ich wybór (lub efekt zbiegu okoliczności).

Zapewniam też, że nikt w PO nie dyskutuje o małżeństwach jednopłciowych, a co najwyżej o związkach partnerskich (zarówno dla par homo jak i hetero; jest to coś zupełnie innego) choćby tylko z prostej przyczyny – definicja małżeństwa zawarta jest w konstytucji, a w obecnej sytuacji politycznej nikt o zdrowym rozsądku konstytucji zmieniać nie zamierza, tym bardziej, że jest to bardzo mało prawdopodobne od strony politycznej. Pan Kamczyk powtarza tu nieuzasadnione plotki traktując je jak fakty.

Autor rzeczonego felietonu powołuje się też na kwestie gospodarcze. W tej sytuacji nie wiem dlaczego np. do lewicy nie zalicza PiS, którego poglądy w sprawach gospodarczych są zdecydowanie na lewo od platformianych? Nie wiem też dlaczego przypisuje Konfederacji liberalne poglądy gospodarcze. Gdyż na mój gust są to raczej poglądy populistyczne, z liberalizmem mające tylko pozornie wspólne cechy. Co prawda Konfederacja zapowiada, że koszty ich pomysłów podatkowych zrównoważy likwidacją niektórych transferów społecznych. Ale co uczyni z już istniejącym deficytem w sektorze publicznym – i tym oficjalnym i nieoficjalnym (wyprowadzonym poza budżet państwa)? Jak zrekompensuje samorządom straty w dochodach, wynikłe z obniżenia podatków? Bo przecież zadań samorządom nie zamierza zdjąć? Znamienne jest tu to, że Konfederacja zapowiada odebranie transferów kierowanych do osob starszych (dodatkowe emerytury), ale choć krytykuje i nazywa marnotrawstwem, nie słyszałem by tak samo jednoznacznie zapowiadała likwidację świadczenia „500+”. Zapewne dlatego, że pobierają je głównie osoby młode, wśród których poparcie dla Konfederacji jest największe. Czy więc miarą „lewicowości” PO ma być stwierdzenie, że nic co zostało dane nie zostanie odebrane? Przypomnę, że podstawowe zasady praworządności, a PO w końcu praworządne państwo chce odbudować, zakłada istnienie „praw nabytych” obywateli, które należy respektować. „500+”, co by o tym programie nie powiedzieć, zostało uchwalone legalnie. I być może jakaś ilość młodych ludzi decyzję o posiadaniu potomstwa pod wpływem tego programu podjęła. Nie musi być takich ludzi wiele, by zasadę praw nabytych do tej sytuacji zastosować.

Tak nawiasem, można by tu zapytać, czy rzeczywiście Polacy mają aż tak prawicowe przekonania jak pan Kamczyk twierdzi? Bo transfery socjalne jdnak w większości akceptują. Także w sferze ideologicznej teza ta może budzić poważne wątpliwości, choć nie czas i miejsce nad tematem tym się tu rozwodzić szczegółowo.

Partie polityczne zwykliśmy klasyfikować jako lewicę-centrum-prawicę. Ale pamiętajmy, że czynimy to biorąc pod uwagę kryteria ideologiczne jak i ekonomiczne, charakterystyczne dla danej sceny politycznej. Taka klasyfikacja zawsze więc będzie umowna i względna. Równie dobrze można się zastanawiać dlaczego PiS ma być klasyfikowane jako ugrupowanie prawicowe, skoro jest „narodowe” i prawicowe ideologicznie ale lewicowe, a może nawet „socjalistyczne”, w sensie ekonomicznym. Czy Pan Kamczyk wyjaśni mi dlaczego uznaje to ugrupowanie za prawicę? Już prędzej prawicą jest Konfederacja, nie jest ona jednak ugrupowaniem liberalnym! Ani ideologicznie (z czym pewno zwolennicy Konfederacji i pan Kamczyk się ze mną zgodzą) ani ekonomicznie (z czym zapewne będą polemizować – choć ja swe argumenty przedstawiłem). Tak czy inaczej, sugerowałbym tu zachować pewną pokorę i nie ferować opinii, które może i z potocznym pojmowaniem świata mają coś wspólnego, ale na pewno nie mają wiele wspólnego z rzetelnością i racjonalnością.

Ludzie

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (37.248. * .5) 31.07.2023 14:09

Proszę tutaj wstawić odpowiedź na te mądrości jakiegoś polityka Konfy, PiSu, peło i lewaka... No i polskiego naukowca nie związanego z żadną partią...
Peło, światopoglądowo, to czysta lewica (ostatni prawi ludzie odeszli z Gowinem). Gospodarczo to... wasal pomysłów z Berlina i Brukseli. Jak jest z tamtąd rozkaz, to tulą się i z władzami Rosji... Z resztą dyrektywa Neumana wiele wyjaśnia. No i osiem gwiazdek, genialny strzał w kolano...

~do_nizej (188.137. * .26) 31.07.2023 10:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Trzeba tylko zrobić roszadę pomiędzy PiS i PO i wszystko pasuje.

~robi (84.234. * .218) 31.07.2023 09:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

według mnie podział polityczny wygląda następująco: Prawica to Konfederacja. Centro -Prawica to PO, centrum to PSL i POLska 2050 , lewica to SLD , skrajna lewica to Razem i komuna a nawet bolszewia to w całej okazałości PiS....dlatego że przywracają PRL a w niekiedy są jeszcze "lepsi" niż pzpr

~JORGZNIMIEC (83.86. * .106) 03.07.2023 13:27
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

każdy jest lepszy od pis nawet komuchy

Oberwator_R 03.07.2023 13:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To raczej jest oczywiste że platforma jest partią lewicową. Nie wyobrażam sobie, że prawicowa partia wyciąga za uszy z politycznego niebytu swoją konkurencję czyli lewicę (dla przypomnienia - po 2015 roku SLD nie było w sejmie), a tak się stało w przypadku Millera i Cimoszewicza byłych działaczy PZPR czyli - dla przypomnienia - wasala ZSRR, którzy dzięki platformie pojechali zarabiać kokosy do Brukseli. Pomógł "swój" - "swojemu".

~x100y (46.204. * .3) 03.07.2023 12:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Azis
Sugeruję zajrzeć na stronę Amazona, wbić nazwisko autora i zobaczyć sobie jego książki. a to będą tylko niektóre. Warto też poczytać sobie co piszą czytelnicy.
Zastanawiam się, czy przyznasz, że zabrałeś głos o czymś o czym kompletnie nie miałeś pojęcia i napisałeś nieprawdę. I przyznasz, że nie miałeś racji? Czy cię to przerasta?

~op (91.192. * .86) 03.07.2023 12:18
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Żeby to jeszcze była socjalistyczna lewica ale Platforma przygarnia już komunistycznych uciekinierów od Zandberga

~f100 (178.219. * .173) 03.07.2023 11:30
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Ciekawe, czy te krytyczne komentarze piszą pisowcy czy konfederaci? Jedni i drudzy plują, ale polemizować nie są w stanie. Czyli - standard z ich strony.

~doAzis (37.119. * .71) 02.07.2023 22:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dorobek Piotra Olendra to nie jedna publikacja, ale dużo więcej, w tym kilka książek o tematyce morskiej. Po co piszesz, jak nie wiesz. Świadomie kłamiesz?

~Kt3w (46.246. * .60) 01.07.2023 12:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

czy nowiny to już oficjalnie gadzinówka?

~Azis (78.31. * .7) 01.07.2023 08:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Dorobek P. Olendra faktycznie "imponuje", cała jedna publikacja w czasopismach Polskiej Akademii Umiejętności. Proszę sprawdzić rekordy Biblioteki Narodowej. Szok, normalnie szok

~DO_osła_peowiec (185.126. * .213) 30.06.2023 22:04
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

ty biedaku nawet w podstawówce miałeś problemy co widać po niskich lotów kometarzach, rodem z baru i rynsztoka
nie ta liga koleś, żeby z tobą prowadzić dyskusje
a pis i tak upadnie tej jesieni,choćbyś napisał i milion komentarzy

~takaprawda (188.137. * .125) 30.06.2023 22:03
oceniono 4 razy
4

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec (155.133. * .231) 30.06.2023 21:36
oceniono 3 razy
3

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Drobiarz (46.134. * .238) 30.06.2023 20:56
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

I po co dr hab. polemizuje z podrzędnym hodowcą drobiu na wsi? Pisze gość w Nowinach w braku ludzi do pracy. Po pisaniu sypie ziarno kurom. Szkoda strzępić doktorskiego pióra.

~mądrala (78.31. * .7) 30.06.2023 19:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Doktorze hab. zanim coś znowu z trudem napiszesz, skorzystaj proszę z porad p. polonistki. Rusycyzmy, przecinki, myślniki to nie jest Twoja mocna strona