Jastrzębie wprowadziło darmową komunikację miejską
Autobusami za darmo można będzie jeździć od 14 do 24 lutego. Z darmowej komunikacji mogą skorzystać wszyscy, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Pasażerowie, którzy posiadają bilet i czują się poszkodowani mogą wnioskować do MZK o zwrot kosztów.
Bez biletu można podróżować na terenie Jastrzębia-Zdroju wszystkimi liniami MZK do niedzieli 24 lutego, a więc do końca ferii. Taką decyzję podjęła Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju w sytuacji, gdy bez zakłóceń funkcjonuje nieco ponad połowa komunikacji na terenie miasta.
Osoby, które posiadają bilet miesięczny, dwutygodniowy czy tygodniowy i czują się poszkodowane, powinny wysłać do MZK wniosek o zwrot kosztów za brak możliwości korzystania z komunikacji mimo wykupienia biletu. Taki wniosek najlepiej złożyć po okresie obowiązywania biletu okresowego z określeniem, w jakim okresie korzystanie z niego nie było możliwe z powodu problemów na liniach MZK.
Poza tym, osoby zmuszone do korzystania z taksówki, gdy autobus na przystanku się nie pojawił, mogą wystąpić do przewoźnika (można za pośrednictwem MZK) o zwrot kosztów. Należy przedstawić paragon wystawiony przez taksówkarza oraz kurs i datę kiedy nie był on zrealizowany.
Warto podkreślić, że komunikacja bezpłatna obowiązuje tylko na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój, a więc jadąc do Pawłowic, Mszany czy Żor, poza granicami Jastrzębia, należy posiadać ważny bilet. Podobnie sytuacja wygląda z ekspresową linią E-3 (Jastrzębie – Wodzisław - Rybnik). Niewykluczone, że bezpłatna komunikacja zostanie wprowadzona tymczasowo na terenie innych gmin, jednak konkretne decyzje jeszcze nie zapadły.
Ludzie
Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta