Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Karta Jastrzębianina ważna tylko po przyłożeniu do kasownika

Kartę Jastrzębianina, upoważniającą uczniów i studentów do bezpłatnych przejazdów na terenie miasta, należy aktywować i za każdym razem przykładać do czytnika w autobusie. Główne zasady korzystania z Karty przypominamy po dwóch latach od jej wprowadzenia.

Karta Jastrzębianina ważna tylko po przyłożeniu do kasownika

Samo posiadanie Karty Jastrzębianina nie gwarantuje podróżowania za darmo w granicach miasta. Konieczne jest jej zbliżenie do czytnika (kasownika) przy wejściu do autobusu. Przytrzymujemy ją tak długo, aż pojawi się sygnał dźwiękowy i informacja: „Zarejestrowano do…”. Brak zarejestrowanego w ten sposób przejazdu oznacza jazdę bez ważnego biletu, za co grozi mandat. Zasady te nie są nowe. Obowiązują od 1 września 2017 roku, kiedy to Kartę Jastrzębianina wprowadzono.

Uwaga rodzice

Posługiwanie się nieaktywną Kartą Jastrzębianina lub jej brak może uszczuplić domowy budżet nawet o 120 zł. To informacja ważna nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim dla rodziców, którzy najczęściej pokrywają koszty mandatu. Zachęcamy więc dorosłych do rozmowy ze swoimi pociechami i zmobilizowania ich do aktywowania Karty. Warto to zrobić, ponieważ od października na terenie Jastrzębia-Zdroju można się spodziewać wzmożonych kontroli biletów.

W przypadku uczniów Karta Jastrzębianina jest ważna od 1 października do 30 września i za każdym razem należy ją aktywować, przedstawiając legitymację szkolną podbitą na kolejny rok nauki. Jeśli nie odnotowano w niej adresu zamieszkania, konieczne jest oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego potwierdzającego zamieszkanie ucznia na terenie Jastrzębia-Zdroju. Można dostarczyć także zaświadczenie o zameldowaniu. W przypadku studentów aktywacja odbywa się na tych samych zasadach po każdym semestrze (od 1 października do 31 marca i od 1 kwietnia do 31 października).

W 2017 roku Kartę Jastrzębianina aktywowało 7400 osób, rok później ponad 8 tysięcy. Przybliżone dane z tego roku poznamy w listopadzie, kiedy minie termin aktywacji Kart dla uczniów i studentów.

Ubezpieczenie i nie tylko

Przykładanie Karty Jastrzębianina jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, pasażer kasując bilet (w tym przypadku z taryfą 0 zł) zawiera swoistą umowę z przewoźnikiem gwarantującą ubezpieczenie podczas podróży. Korzysta z wykupionej przez niego polisy. Po drugie, rejestracja każdego przejazdu w systemie elektronicznej obsługi pasażerów jest kluczowa w procesie optymalizacji sieci połączeń. Dzięki temu pracownicy Biura MZK wiedzą m.in. w jakim przedziale czasowym przemieszcza się najwięcej pasażerów i jakie trasy są najbardziej popularne. Z drugiej strony, system informuje ich, które autobusy jeżdżą puste. Wiedza ta daje szansę na podjęcie decyzji niwelujących niedogodności. Dane gromadzone w systemie są przydatne tylko wówczas, gdy odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli pasażerowie nie przykładają kart do czytnika, informacje są niepełnie i mało przydatne. Warto dodać, że zasada ta dotyczy także pasażerów korzystających z przejazdów bezpłatnych na podstawie innych zapisów taryfy przewozowej wprowadzonej uchwała Zarządu MZK. Tak na przykład, zobowiązani do przykładania e-biletu do czytnika są pasażerowie, którzy przekroczyli 70 rok życia. Oni również korzystają z przejazdów bezpłatnych.

Kto może skorzystać

Karta Jastrzębianina wydawana jest osobom zameldowanym na terenie miasta. Wniosek mogą złożyć pełnoletni, a także osoby, które ukończyły 13 rok życia za zgodą opiekuna prawnego.

Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać dzieci pomiędzy 4 a 7 rokiem życia (osoby do 4 roku jeżdżą za darmo na terenie całego MZK), uczniowie do ukończenia 20 roku życia i studenci do 25 lat, natomiast studenci szkół medycznych o rok dłużej.

Karta wydawana jest na miejscu w Biurze Obsługi Klienta MZK w Jastrzębiu, a także w mobilnych punktach obsługi. Potrzebne dokumenty to: wniosek dostępny m.in. na stronie internetowej MZK, zdjęcie oraz ważna legitymacja szkolna lub studencka.

Tylko w granicach miasta

Przypominamy, że Karta Jastrzębianina i wynikające z jej posiadania przywileje obowiązują jedynie na terenie miasta. Wyjeżdżając poza jego granice konieczne jest wykupienie odrębnego biletu. Poniżej przystanki graniczne, na których kończy się (lub zaczyna) strefa bezpłatnego przejazdu, a także linie kursujące jedynie w granicach miasta, gdzie Karta Jastrzębianina obowiązuje na całej trasie.

Przystanki graniczne na liniach ponadlokalnych

  • S10 – BORYNIA ŁAWCZOK
  • S11 – BORYNIA ŁAWCZOK
  • B10 – BZIE POMNIK
  • B11 – PNIÓWEK LAS
  • B12 – BZIE POMNIK
  • B13 – PIELGRZYMOWICE BZIE II
  • R10 – CISÓWKA
  • W11 – GOGOŁOWA JASTRZĘBSKA KĄTY
  • W10 – WODZISŁAWSKA BOŻA GÓRA
  • 132 – ARMII KRAJOWEJ – RANOSZKA

Linie autobusowe kursujące w granicach miasta

  • C10, C11, C12, C13, C14, C15, C16, C17, C18, C19, C20,
  • S12, S13, S14, S15, S16, S17, S18,
  • M10, B14, B15, B16,
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].