Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

OFFO 2019 - gdzie oglądać wystawy?

Ponad 100 autorów z 4 różnych kontynentów, 40 galerii i około 1000 fotografii - to właśnie Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO. W naszym mieście wystawy można zobaczyć w czterech galeriach.

OFFO 2019 - gdzie oglądać wystawy?
fot. Mirosław Radomski

Fotografia otworkowa porównywana jest przez niektórych artystów do podglądania świata przez dziurkę od klucza. Do wykonania zdjęć nie potrzeba tu drogiego aparatu – z powodzeniem można zastąpić go szczelnym tekturowym pudełkiem wyposażonym w materiał światłoczuły. Jeśli przez niewielki otwór (o średnicy około 0,3 mm) wpadnie doń światło, na papierze bądź negatywie powstanie obraz fotograficzny. Autorów zdjęć otworkowych w sposobie konstrukcji kamer ogranicza jedynie wyobraźnia, stąd też każdy z nich może wypracować sobie własne narzędzia, pozwalające stworzyć pożądany obraz. Fotografie otworkowe łączy dość charakterystyczna poetyka, związana z wydłużonym czasem naświetlania. Podczas festiwalu OFFO 2019 zobaczyć będzie można również prace solarigraficzne (w przypadku których czas naświetlania liczony jest w miesiącach) oraz odbitki zdjęć otworkowych, wykonane w technikach specjalnych (np. cyjanotypii).

Poniżej prezentujemy listę galerii, które wzięły udział w festiwalu. Wystawy można oglądać do 29 listopada.

Galeria Epicentrum - poniedziałek-piątek, od 8.00 do 19.00 - al. Piłsudskiego 27

„The Boat Is Still” – David Cundy, Wielka Brytania – UK, Brighton

Seria 13 zdjęć otworkowych połączonych z tekstem pochodzącym z westernu Jima Jarmusha z 1994 roku, zatytułowanego „Dead Man”. Połączenie to ma, zdaniem autora, pozwolić na odkrywanie nieoczywistych, ukrytych narracji, zapisanych w krajobrazach. David Cundy pracę z techniką otworkową rozpoczął na początku lat 90-tych. Powrócił do niej po przerwie około 10 lat temu. Od 2013 roku regularnie wystawia swoje prace w Wielkiej Brytanii.

Z cyklu „Bordeaux 2018” – Martyna Sidorowicz, Bolesławiec

Na wystawie prezentowane są fotografie wykonane we Francji w 2018 roku, podczas rocznego pobytu w okolicach Bordeaux. Autorka dotychczas prezentowała swoje prace otworkowe jedynie we Francji (w 2018 i 2019 roku). Wystawa w ramach OFFO 2019 to jej debiut w Polsce.

Galeria Magazyn 22 - poniedziałek-piątek, od 8.00 do 19.00 - al. Piłsudskiego 27

„OFFO Objazdowe”

To nieodłączna część festiwalu, jego swoista wizytówka. W ramach tej ekspozycji każdy autor OFFO prezentuje tylko jedno zdjęcie. Wystawa, po jastrzębskiej premierze, pokazywana będzie w różnych ośrodkach na terenie kraju.

„«MMOPE»-in russian” – Sergiej Kulagin, Białoruś – Belarus, Mińsk

Wystawa organizatora wydarzeń związanych z fotografią otworkową w Mińsku, na Białorusi. Sergiej Kulagin interesuje się tą techniką od 2015 roku, kiedy to po raz pierwszy prezentował swoje prace szerokiej publiczności.

Dotychczasowe wystawy autora:

2015 Minsk. Exhibition „just PINHOLE”

2016 Minsk. Pinholecon Festival

2017 Minsk. Personal exhibition „Montenegrin Pinhole”

2018 Kiev. Exhibition „Charoўny kufaryk s Minsku”

2019 Vilnius. International box „NUanses”

2019 Minsk. Festival „Art-Minsk 2019”

„Sen” – Magdalena Nowak, Gdynia

Magdalena Nowak – absolwentka ASP w Gdańsku. Rezydentka WL4. Prócz fotografii zajmuje się rysunkiem, ilustracją, projektowaniem graficznym.

Swoje prace prezentowała podczas wystaw:

– OFFO 2007 / 2009 / 2015 / 2017

– „Niewidzialne matki” ASP Gdańsk 2018. Polish Pinhole week, Pavlovka Art Gallery Kijów Ukraina 2018

– Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej Galeria Sztuki Współczesnej BCK 2018

Galeria Ciasna - poniedziałek - piątek, od 8.00 do 20.00, sobota i niedziela po ustaleniu - ul. Katowicka 17

„Gra(vita)cja” - Adriana Nowicka

„Piramidy” - Magdalena Wanat

„Życie jako seria wspomnień”, „Hiszpania” - Piotr Piro-Bar

„Ajuda me a mirar”, „Help me see” - Daniela Schmidt Castro - Brazylia

Galeria Acartus - poniedziałek - piątek, od 8.00 do 18.00 - ul. 11 Listopada 2

Pavlovka Art Gallery - „Vidronosci” - Yuliia Belska, Waldemar Klyuzko, Igor Belsky (Ukraina) Coordinator Yuliia Belska; „Embrasures” Jeff McConnell (USA); „Triplicity” Diana Pankowa (Białoruś)

„Solarigrafia Dębica” - Tomasz Ciepielowski, Piotr Fic, Krzysztof Nieradka

Filia nr 1 MBP w Jastrzębiu-Zdroju - poniedziałek - piątek, od 8.00-19.00, sobota od 07:30-15.00 - ul. Opolska 723

„Square Pinhole View on the World” - René Vonk — Holandia

Solarigrafie - Grzegorz Kincel

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].