Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz śląskim centrum walki z koronawirusem. Relacja z konferencji prasowej

TEKST AKTUALIZOWANY

Wszystko, co wiadomo na temat przekształcenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu w szpitala zakaźny. Operacja ma zostać zakończona do 16 marca. Podajemy informacje na temat przenosin pacjentów, pojemności szpitala, przygotowania personelu do opieki nad zarażonymi koronawirusem, funkcjonowania pogotowia.

Racibórz śląskim centrum walki z koronawirusem. Relacja z konferencji prasowej
Fot. TVP Info

Niedogodności dla mieszkańców

- Zostaliśmy wytypowani jeśli chodzi o województwo śląskie do przekształcenia szpitala w szpital zakaźny. Myślę, że podołamy temu obowiązkowi - powiedział starosta Grzegorz Swoboda. Dodał, że reorganizacja szpitala niesie "dużo skutków ubocznych", przede wszystkim dla mieszkańców powiatu raciborskiego, którzy zostaną zmuszeni do szukania opieki medycznej w innych miastach regionu (prawdopodobnie rejon powiatu raciborskiego przejmie szpital w Wodzisławiu Śl.).

Profesjonalnie przygotowani

- Nasz oddział zakaźny okazał się oddziałem naprawdę profesjonalnie zorganizowanym. Wszystkie procedury okazały się skuteczne. Na pełen profesjonalizm i przygotowanie wskazuje to, że nie powstały żadne ogniska epidemiologiczne i nie trzeba było poddawać kwarantannie części szpitala - poinformował dyrektor Ryszard Rudnik.

Dyrektor szpitala poinformował też, gdzie zostanie przeniesionych stu pacjentów z raciborskiego szpitala: 

 • odział intensywnej terapii - szpitale w Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju oraz Rybniku
 • oddział chirurgiczny- szpital w Jastrzębiu-Zdroju
 • oddział pulmonologiczny - szpital w Wodzisławiu Śl.
 • oddział ortopedyczny - szpital w Wodzisławiu Śl.
 • oddział neurologiczny (pacjenci po udarach) - szpital w Wodzisławiu Śl.

Do przenosin pacjentów zostanie wykorzystany jeden ambulans z systemu ratownictwa oraz ambulans dodatkowy. Ponadto do Raciborza ma dotrzeć jeszcze ambulans Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, który zostanie użyty do transportu pacjentów z oddziału intensywnej terapii.

Pacjenci w dobrym stanie zostaną wypisani do domów. Pacjenci dializowani zostali już przeniesieni przez firmę, która świadczy tę usługę na rzecz szpitala.

Pojemność szpitala, respiratory, personel

Statutowo szpital w Raciborzu musi zapewnić 300 łóżek, choć faktycznie jest ich 400. W miarę potrzeb możliwe byłoby więc przyjęcie nawet 400 pacjentów.

Szpital dysponuje 14 stanowiska z respiratorami. Wkrótce zostaną utworzone 4 kolejne stanowiska z zasobów szpitala oraz dalszych 16 z urządzecń wysłanych do Raciborza przez wojewodę.

W szpitalu po przekształceniu go w placówkę zakaźną pracować będzie obecny personel. - To personel medyczny, a nie ludzie zebrani z ulicy - odpowiedział dyrektor Ryszard Rudnik na pytanie jednego z dziennikarzy, czy pracownicy szpitala posiadają kwalifikacje do zajmowania się pacjentami zakaźnymi.

Dyrektor dodał, że mimo to organizowane są dodatkowe szkolenia w zakresie korzystania ze środków ochrony osobistej, które mają uchronić pracowników szpitala przed zarażeniem.

Póki co szpital wyposażony jest w zaopatrzenie ochronne niezbędne do funkcjonowania oddziału zakaźnego, jednak według zapewnień służb wojewody, wkrótce do Raciborza dotrą materiały potrzebne dla całego szpitala.

Pogotowie ratunkowe bez zmian, co z poradniami?

Po przekształceniu szpitala w zakaźny, pogotowie ratunkowe będzie funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Ambulanse będą wyjeżdżać z Raciborza oraz stacji w Kuźni Raciborskiej i Krzyżanowic. Następnie chorzy będą transportowani do szpitali w regionie.

Póki co wciąż trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat przeniesienia poradni specjalistycznych, a także zakontraktowania placówki, która będzie świadczyć nocną i świąteczną opiekę medyczną.

Aktualna sytuacja na oddziale zakaźnym

Obecnie na oddziale zakaźnym raciborskiego szpitala przebywa 5 pacjentów zarażonych koronawirusem. Oprócz tego hospitalizowanych jest jeszcze 6 osób. Trzy z nich czekają na wynik badania na obecność koronawirusa w ich organizmie.

Najważniejsze informacje na temat przekształcenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu w szpital zakaźny:

 • w szpitalu już teraz wstrzymano planowe przyjęcia
 • szpital nie przyjmuje już kobiet do porodu
 • piątek 13 marca jest ostatnim dniem funkcjonowania poradni specjalistycznych (zostaną one przeniesione, nie podano jednak gdzie)
 • nocna i świąteczna opieka medyczna będzie świadczona do niedzieli 15 marca (od 16 marca opieka będzie świadczona w innej/innych placówkach, jak dotąd nie podano, gdzie konkretnie)
 • trwa przegląd pacjentów szpitala - wypisuje się do domu tych w dobrym stanie, pozostałych pacjentów ewakuuje się do innych szpitali w regionie
 • od 16 marca w szpitalu nie będzie funkcjonował oddział dzienny chemioterapii
 • od 16 marca do szpitala będą przyjmowane tylko osoby z podejrzeniem koronawirusa lub zarażone koronawirusem
 • od 16 marca laboratorium w szpitalu będzie świadczyć usługi wyłącznie dla pacjentów hospitalizowanych w związku z podejrzeniem/zarażeniem koronawirusem

Zobacz również:

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
zezem 13.03.2020 19:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

aus 13.03.2020 18:00

18 łóżek respiratorowych na 300 czy 400 pacjentów, oj mało, za mało jak pokazuje przykład Włoch. Gdzie owe chociaż 10% o których mówił Minister?

aus 13.03.2020 17:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Lisek jak ktoś jest głupi to idzie na takie imprezy.

~Ahsjdbs (88.156. * .78) 13.03.2020 16:41

Pozdrawiam wszystkie matki, babcie, dziadków. Którzy zamiast siedzieć z dziećmi w domu szwedaja się po sklepach. Ludzie to nie są ferie tylko ochrona dla waszych dzieci. Ale najwyraźniej tego nie rozumiecie.

~Lisek (79.124. * .48) 13.03.2020 14:46

Dlaczego niema zakazu organizowania imprez w restauracjach, gdzie spotyka sie 40-50 osob? Ludzie nie mają swojego rozsadku i takie imprezy organizują, masakra jacy nieodpowiedzialni.