Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mszana nie chce szybkiej kolei CPK

Wczoraj w Nowinach Wodzisławskich opublikowaliśmy tekst o kolejnych etapach konsultacji w sprawie przebiegu linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą, wraz z prezentacją najnowszych wariantów przebiegu linii nr 170 przez powiat wodzisławski, Jastrzębie i Żory. Jeden z wariantów zakłada, że linia może przebiegać przez gminę Mszana. W Mszanie zawrzało. 

Mszana nie chce szybkiej kolei CPK
Jeden z wariantów szybkiej kolei CPK zakłada jej przebieg przez gminę Mszana. Włodarze gminy nie chcą o nim słyszeć. CPK tłumaczy, że jedna z wielu propozycji
Jeden z wariantów przebiegu szybkiej kolei jest nie do zaakceptowania przez gminę Mszana. Chodzi o wariant W54, który zakłada usytuowanie linii wzdłuż autostrady A1, co, zdaniem włodarzy Mszany, w praktyce oznacza przecięcie gminy szybką koleją. Planowana trasa biegnie od ulicy Górniczej na granicy z Gminą Godów, przecina ulicę Stawową i Moszczeńską w Mszanie oraz Wolności, Centralną, Szkolną i Szybową w Połomi.
- Dla Gminy Mszana ten wariant jest nie do zaakceptowania. Nie leży on w interesie gminy ani mieszkańców, ingeruje bowiem w tereny zabudowy jednorodzinnej oraz dodatkowo będzie powodować uciążliwości związane z hałasem i wyłączy duży obszar terenu z administracji samorządu - informuje Urząd Gminy w Mszanie
3 sierpnia władze Mszany (oraz pozostałych gmin, przez których teren potencjalnie może przebiegać linia kolejowa CPK) wezmą udział w spotkaniu organizowanym przez spółkę CPK z samorządami w Jastrzębiu Zdroju. Zostaną na nich zaprezentowane wszystkie warianty przebiegu linii kolejowej, do których władze gmin będą następnie mogły wnosić uwagi.
Konrad Majszyk, dyrektor Komunikacji i PR spółki CPK zaznacza, że obecnie prezentowane warianty nie są ostatecznymi.
-  Nie są to jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia planistyczne. Uwagi gmin i powiatów zostaną przez CPK wzięte pod uwagę w trakcie dalszych prac planistycznych - zaznacza Majszyk.
Jak dodaje, zgłoszone uwagi wraz z danymi z planowanych w tym roku inwentaryzacji przyrodniczych pozwolą na pogłębioną analizę pozyskanych danych i uwag zgłaszanych na etapie prac planistycznych i studialnych. - Nasz harmonogram zakłada, że podczas trwającego obecnie etapu studium wykonalności, a następnie na zaplanowanym do rozpoczęcia w tym roku etapie procedury środowiskowej warianty zostaną poddane szczegółowej analizie m.in. technicznej, finansowej i środowiskowej, a dopiero na tej podstawie zostanie wybrany do realizacji wariant optymalny - mówi nam przedstawiciel CPK. 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Lontre (94.254. * .18) 30.07.2020 01:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dlaczego Mszana miałaby się poświęcać? Dla umierającego Jastrzębia? Nie warto.

cocolino 30.07.2020 00:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W sumie trudno się dziwić jak już mają A1 i jej ciągły szum, choć kolej to dużo mniejszy hałas chwilowy, ale ta miejscowość byłaby poprzecinana na trzy części.tu alternatywa.

https://www.facebook.com/TowarzystwoEntuzjastowKolei/posts/1967865746677514

http://tek.wb.pl/kdp/2020-07-24_pptek.pdf