Gratka dla miłośników historii Śląska. Powstała ogromna baza wycinków prasowych
Instytut Śląski w Opolu opracował archiwum wycinków prasowych, które jest dostępne on-line. Wciąż uzupełniany katalog zawiera już ponad 13,5 tys. wycinków z gazet polskich na Śląsku lat 1918-1921.
Archiwum dostępne jest bezpłatnie od poniedziałku 2 listopada pod adresem https://archiwum-prasy.instytutslaski.pl. Wszystkie wycinki dotyczą miejscowości na Śląsku, zostały tym miejscowościom przyporządkowane i oznaczone datą dzienną wydania gazety, z której pochodzą, a prosta wyszukiwarka, stanowiąca integralną część strony, umożliwia ich łatwe przeglądanie.
- Archiwum ma przede wszystkim funkcję popularyzatorską - chcemy ułatwić mieszkańcom regionu dostęp do źródeł historycznych, a wiążąc je z dokładnym czasem i miejscem, uczynić je jednocześnie bardziej przystępnymi i atrakcyjnymi. Będzie to z pewnością gratka dla pasjonatów historii lokalnej, autorów drzew genealogicznych, ale też np. samorządów, czy profesjonalnych historyków specjalizujących się w okresie Plebiscytu i Powstań Śląskich - informuje Piotr Solga, asystent prasowy Instytutu Śląskiego w Opolu.
Archiwum zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022, w ramach projektu “Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi”.