Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niezwykła wystawa fotografii "Utrzymać oddech" w kopalni "Zofiówka"

W piątek 18 grudnia na cechowni "Zofiówki" odbył się wernisaż wystawy "Utrzymać oddech" autorstwa jastrzębskich fotografików Anety Czarnockiej-Kanik, Macieja Kanika oraz Michała Kaczorka. Niezwykłe zdjęcia na wielkoformatowych wydrukach przedstawiają pracę kopalni w dobie pandemii oraz walkę z koronawirusem. 

Niezwykła wystawa fotografii "Utrzymać oddech" w kopalni "Zofiówka"
Wystawę oficjalnie otwarli wiceprezes JSW Artur Dyczko, dyrektor kopalni "Borynia-Zofiówka" Marian Zmarzły oraz autor wystawy Maciej Kanik.

Niezwykła wystawa fotografii "Utrzymać oddech" w kopalni "Zofiówka"

14 grudnia 2020 r. w cechowni "Borynia-Zofiówka" Ruch "Zofiówka" została udostępniona pracownikom wystawa fotografii pt. „Utrzymać oddech”. Ekspozycja jest częścią projektu fotograficznego realizowanego przez członków Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni”, na który – prócz wystawy – składają się katalog oraz dedykowana strona internetowa www.oddech.niezalezni.art. Projekt realizowany od maja br. jest próbą ukazania ludzkiej twarzy pandemii i walki z niewidzialnym wrogiem na terenach zakładów górniczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jego celem jest także zachowanie dla potomnych w kadrach czasu pandemii, który trwa od marca 2020 r. 

Choć załoga "Zofiówki" mogła oglądać wystawę już od poniedziałku, wernisaż ekspozycji odbył się w piątek 18 grudnia. - Chcieliśmy zatrzymać te chwile dla historii. Przyznam, że kiedy przygotowywaliśmy firmowe gazety, nie było z czego wybrać zdjęć. Okazuje się, że nie tak prosto zrobić dobre zdjęcie, po prostu trzeba mieć do tego oko. W maju zgłosili się do nas jastrzębscy fotograficy, którzy chcieli dokumentować walkę z koronawirusem w naszych zakładach. Na początku nikt nie podejrzewał, że z tych zdjęć powstanie wystawa, bogaty album oraz strona internetowa. My udostępniliśmy im możliwość wejścia na teren zakładów w taki sposób, aby byli niewidoczni. Na zdjęciach udało się im uwiecznić m.in. strach, który towarzyszył chyba wszystkim pracownikom - podkreśla Artur Dyczko, wiceprezes JSW oraz prezes Fundacji JSW, która wsparła projekt Jastrzębskiego Klubu Fotografii "Niezależni". Fotografie były wykonywane m.in. na terenie kopalni "Knurów-Szczygłowice", "Budryk", "Borynia", ale najwięcej na "Zofiówce". - Tutaj było przeprowadzonych najwięcej wymazów ze wszystkich zakładów, bo ponad 32 tys. Jesli chodzi o procedury, to są one bardzo podobne we wszystkich kopalniach. W związku z tym, część zdjęć podobnych, natomiast co najważniejsze, fotografom udało się uwiecznić człowieka i jego emocje oraz fakt, że nasi górnicy radzą sobie w takich sytuacjach - mówi Artur Dyczko, podkreślając, że przygotowane fotografie są niezwykle cenne z historycznego punktu widzenia. Przypomnijmy, że w całej JSW przeprowadzono ponad 50 tys. wymazów na obecność koronawirusa. - My dzisiaj traktujemy zagrożenie koronawirusem jako normalne zagrożenie górnicze. Ono weszło nam już tak głęboko do zakładów, że nie jesteśmy w stanie całkowicie go wyeliminować. Tak jak w przypadku zagrożenia metanowego, tąpnięć, pożarów przyjęliśmy odpowiednie procedury i z pełną pokorą pracujemy, nie obawiając się także koronawirusa - wyjaśnia Artur Dyczko. 

- Wraz z mężem fotografujemy i działamy w Jastrzębskim Klubie Fotografii "Niezależni". Od początku pandemii zaczęliśmy fotografować to, co w związku z nią działo się w naszym mieście. Siłą rzeczy, kiedy zaczęły się wymazy górników stwierdziliśmy, że fajnie byłoby dokumentować to wszystko , więc zwróciliśmy się o pozwolenie na wejście na teren kopalni podczas wymazów. Okazało się, że otworzono przed nami zupełnie nowe drzwi, o których na początku zupełnie nie myśleliśmy. Prezes Dyczko zaoferował, że możemy wspólnie zrobić projekt fotograficzny w celu dokumentacji walki z pandemią na terenie zakładów górniczych - wspomina Aneta Czarnocka-Kanik, współautorka wystawy. 

- Zdjęcia robiliśmy od maja w zasadzie do dzisiaj, bo cały czas się tworzą. Jesteśmy w gotowości do dokumentacji kolejnych wydarzeń. Kiedy być może w przyszłym roku nastąpią szczepienia, również przyjdziemy z aparatami i będziemy kontynuować projekt - zapowiada Aneta Czarnocka-Kanik. 

Wystawa zdjęć po kopalni "Zofiówka" odwiedzi również pozostałe zakłady, na terenie których wykonywane były zdjęcia, a w planach fotografików jest również prezentacja prac w przestrzeniach miejskich. 

- Przed świętami ma być również dostępny katalog zdjęć, w którym znalazło się po 20 zdjęć każdego autora. Na samej wystawie mamy 20 wielkoformatowych wydruków, natomiast w galerii na stronie internetowej znalazło się po 100 zdjęć każdego z autorów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z efektami naszej pracy - zachęca Maciej Kanik, prezes Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni" i współautor wystawy. 

Warto dodać, że kuratorami wystawy zostali utytułowani śląscy fotografowie dr Arkadiusz Gola oraz Arkadiusz Ławrywianiec. 

Projekt zrealizowany został przez Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni" dzięki wsparciu Fundacji JSW. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].