Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni” dokumentuje pandemię
- Przyszła nagle. Nieproszona. Nie spytała, czy może. Rozgościła się i została – tak o pandemii piszą autorzy.Jednak tym razem przemówią obrazy, nie słowa. Projekt jastrzębskich fotografików oraz Fundacji JSW skupia się na codziennej rzeczywistości zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej w obliczu trwającej pandemii. Poruszające fotografie Anety Czarnockiej-Kanik, Macieja Kanika oraz Michała Kaczorka pokazują zaplecze walki o być albo nie być osób związanych z branżą górniczą.
- Podczas kilkunastu wizyt wykonaliśmy kilka tysięcy zdjęć – wyszło zatem więcej, szerzej, ciekawiej, różnorodniej. Na fotografiach uchwyciliśmy nie tylko maski, rękawiczki, odkażanie – chcieliśmy pokazać przede wszystkim ludzi walczących z niewidzialnym wrogiem, będących w pewnym momencie na językach większości Polaków – podsumowują projekt autorzy.
Inicjatywa jest objęta patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Kuratorami przedsięwzięcia są Arkadiusz Gola oraz Arkadiusz Ławrywianiec.
- Nie ulega wątpliwości, że czas w którym zmagamy się z wirusem Covid-19 i wszystkimi skutkami z tego wynikającymi, będzie miał ogromny wpływ nie tylko na światową gospodarkę, ale również na życie każdego z nas. Dlatego każda fotografia pokazująca ten trudny czas będzie dla przyszłych pokoleń bezcenna – w komentarzu do projektu pisze Arkadiusz Gola.
Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej mogą oglądać wystawę w każdej z kopalń. Jednak jeszcze więcej prac znajdziemy w sieci pod adresem www.oddech.niezalezni.art. Planowane jest również książkowe wydanie albumu z najlepszymi pracami.