Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marsz Pamięci: Przeszli trasę z Oświęcimia do Wodzisławia

W niedzielę 17 stycznia odbył się drugi Marsz Pamięci, zorganizowany przez Międzynarodowe Interdyscyplinarne Naukowe Koło Bezpieczeństwa Narodowego w Cieszynie Akademii WSB. W tym roku wydarzenie ograniczono jednak do skromnej grupy osób, które przeszły od Muzeum Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego, upamiętniając tym samym ofiary Marszu Śmierci z 1945 roku.

Marsz Pamięci: Przeszli trasę z Oświęcimia do Wodzisławia
W tym roku marsz odbył się w formie sztafety ze zmianami na odcinkach poszczególnych powiatów. Na zdjęciu zmiana pomiędzy Jastrzębiem a powiatem wodzisławskim

Marsz Pamięci: Przeszli trasę z Oświęcimia do Wodzisławia

Mróz rzędu -15 stopni i zaspy śniegu nie odstraszyły przedstawicieli Akademii WSB, którzy wraz z opiekunem dr. hab. Robertem Sochą wyruszyli na trasę II Marszu Pamięci. W tym roku wydarzenie przybrało formę sztafety, w której uczestnicy dwójkami przemierzali wytyczone odcinki. Najdłuższy fragment trasy przez cały powiat pszczyński przeszedł dr Robert Socha. Co było najtrudniejsze? - Paradoksalnie najtrudniejszym zadaniem był dojazd na godz. 6.00 pod bramę Muzeum Auschwitz, po całej nocy intensywnych opadów śniegu. Później na trasie ważne było bezpieczeństwo w ruchu, bo większość trasy prowadzi lokalnymi drogami, które nie mają chodników lub mają, ale tym razem były zaśnieżone. Przestrzegaliśmy wszystkich obowiązujących przepisów, dzięki czemu udało się bezpiecznie przejść – mówi dr hab. Robert Socha.

Ostatecznie uczestnicy marszu wraz z senator Ewą Gawędą i przewodniczącym rady miasta Wodzisławia Śląskiego Dezyderiuszem Szwagrzakiem odwiedzili mogiłę ofiar Marszu Śmierci przy ul. Ofiar Oświęcimskich w Wodzisławiu Śląskim oraz pamiątkową tablicę przy dworcu, gdzie w 1945 roku naziści zamordowali 30 więźniów. - Najważniejsze jest to, abyśmy pamiętali i przypominali te tragiczne wydarzenia, szczególnie młodym ludziom. Pamiętajmy jaki straszny los zgotował człowiek człowiekowi. Dziś mamy -15 stopni, a 17 stycznia 1945 roku było -21. Stoimy dziś ubrani w puchowe kurtki i skurczeni z zimna, a pamiętajmy, że więźniowie w 1945 byli wygłodzeni, pobici, w samych pasiakach i nieocieplonych butach – powiedziała senator Ewa Gawęda. - Ta nasza pamięć jest ważna także dla ludzi, którzy jeszcze żyją, a np. pomagali więźniom, ryzykując własne życie. Cieszę się, że w tym roku, mimo obostrzeń, Marsz Pamięci kolejny raz się odbył – podkreśla Ewa Gawęda.

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].