Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marszałkowski Budżet Obywatelski: 10 mln złotych do dyspozycji mieszkańców

Ruszyła III edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego! W tym roku ponownie jak w poprzednich edycjach, Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczył 10 milionów na realizację zadań w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków trwa od 6 kwietnia 2021r. do 16 maja 2021r.

Marszałkowski Budżet Obywatelski: 10 mln złotych do dyspozycji mieszkańców

Zadania można zgłaszać w puli ekologicznej, czyli puli EKO oraz w puli regionalnej, czyli puli REGIO. W każdej puli mieszkańcy mają do dyspozycji po 5 milinów złotych. Minimalna kwota na zadania w puli EKO to 100 tyś. zł, a maksymalna to 25% środków dostępnych w puli. Minimalna kwota na zadania w puli REGIO to 20 tyś. zł, a maksymalna to 50% środków dostępnych dla danego podregionu.

Zadania należy zgłaszać przez stronę bo.slaskie.pl za pomocą generatora wniosków eBO. Generator jest prosty w obsłudze dzięki czemu łatwo i szybko można przygotować zadanie. Podpisany formularz wraz z załącznikami należy złożyć osobiście w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego lub jego biurach zamiejscowych w Częstochowie i Bielsku-Białej, przesłać pocztą tradycyjną albo złożyć za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu.

Elementami obligatoryjnymi do złożonego formularza zadnia jest lista poparcia zawierająca dla zadań w puli EKO – co najmniej 100 podpisów mieszkańców województwa, a dla zadań w puli REGIO – co najmniej 50 podpisów mieszkańców województwa oraz ,jeżeli podana zostanie szczegółowa lokalizacja, zgoda władającego obiektem lub terenem na realizacje zadania.

W ramach puli EKO, która została utworzona aby wspierać Województwo w dążeniu do zmiany na „Zielone Śląskie”,  mogą być zgłaszane zadania spełniające łącznie poniższe warunki:

1) mają dominujący charakter ekologiczny;

2) wpływają na poprawę środowiska naturalnego;

3) służą rozwojowi całego Województwa.

W ramach puli REGIO mogą być zgłaszane zadania o różnym charakterze, mieszczące się w granicach zadań własnych województwa, służące rozwojowi co najmniej dwóch powiatów w poszczególnych grupach.

Środki dla poszczególnych podregionów zostały, zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego, podzielone w następujący sposób:

  • Podregion nr 1 – powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała: 15% (750 000 zł),
  • Podregion nr 2 – powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy: 15% (750 000 zł);
  • Podregion nr 3 – powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory: 16% (800 000 zł);
  • Podregion nr 4 – powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice: 15% (750 000 zł);
  • Podregion nr 5 – miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze: 13% (650 000 zł);
  • Podregion nr 6 – powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa: 11% (550 000 zł);
  • Podregion nr 7 – powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec: 15% (750 000 zł).

Zadania o charakterze inwestycyjnym lub infrastrukturalnym mogą być realizowane wyłącznie na mieniu Województwa.

Szczegółowe informacje znajdują się stronie internetowej Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego www.bo.slaskie.pl .

Tekst sponsorowany