Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Fundusz Górnośląski wspiera kreatywny biznes - projekt "NISZOVI"

Fundusz Górnośląski SA jest operatorem programów oferujących przedsiębiorcom wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej w tym pożyczek inwestycyjnych, obrotowych oraz umożliwiających rozpoczęcie działalności w ramach takich projektów jak pożyczki płynnościowe POIR, Regionalny Fundusz Pożyczkowy czy SILESIA’2020.

Fundusz Górnośląski wspiera kreatywny biznes - projekt "NISZOVI"
Rok 2020 był dla Funduszu rekordowy pod względem wartości udzielonych pożyczek na wsparcie dla firm

Ponadto, w ramach wsparcia przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, Spółka oferuje dofinansowanie na szkolenia, kursy i doradztwo z Bazy Usług Rozwojowych. Kolejnym obszarem aktywności Funduszu jest wsparcie procesu internacjonalizacji przedsiębiorstw poprzez projekty międzynarodowe GlobalSilesia oraz InterSilesia  realizowane przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Rok 2020 był dla Funduszu rekordowy pod względem wartości udzielonych pożyczek. W ubiegłym roku Fundusz Górnośląski udzielił wsparcia firm dla sektora MŚP w postaci pożyczek o łącznej wartości ponad 143 mln złotych. Ponadto, równolegle w ramach projektów na dofinansowanie usług rozwojowych w 2020 roku podpisano 1 432 umowy na łączną kwotę 28,12 mln złotych, co stanowiło również realne wsparcie dla MŚP w podnoszeniu kwalifikacji  i zdobywaniu nowych umiejętności przez pracowników – mówił Prezes Funduszu Górnośląskiego SA Krystian Stępień.

Krystian Stępień, Prezes Funduszu Górnośląskiego SA

Oferta Funduszu jest skierowana do wszystkich, których interesuje rozwój przedsiębiorczości własnej, regionalnej czy międzynarodowej. Jednym z instrumentów wsparcia przedsiębiorców w 2020 roku był Fundusz Pożyczkowy SILESIA’2020 realizowany w ramach Działania 3.4 Dokapitalizowanie zewnętrznych źródeł dofinansowania przedsiębiorczości realizowanego przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.  Dzięki preferencyjnej pożyczce inwestycyjnej, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogły uzyskać od 10 tysięcy do aż 4 milionów złotych wsparcia na zakup środków trwałych i nieruchomości, służących rozwojowi biznesu.

Finansowe instrumenty wparcia takie jak pożyczki na rozpoczęcie działalności oraz inwestycyjne i obrotowe oferowane przez Fundusz Górnośląski SA są udzielane przedsiębiorcom na zasadach preferencyjnych.

Wspieramy śląskie firmy poprzez pożyczki na rozwój, a od zeszłego roku również poprzez projekty miękkie nastawione na internacjonalizację biznesu. Misją i hasłem przewodnim Funduszu jest „Pomagamy przedsiębiorczym!” więc z przyjemnością przedstawiamy sukcesy przedsiębiorców, ponieważ jest to dla nas przede wszystkim realny efekt naszych działań na rzecz wsparcia sektora MŚP w województwie śląskim – podkreśla Wiceprezes Funduszu Górnośląskiego Jacek Miketa.

Jacek Miketa, Wiceprezes Funduszu Górnośląskiego SA

 Projekt Niszovi to plan stworzenia kompleksu usług, skupionych w jednym, atrakcyjnym dla klienta miejscu. Motorem napędowym kompleksu NISZOVI będzie: Studio tatuażu „Speak in Color”, Barber shop, kawiarnia speciality oraz restauracja. Ponadto, częścią kompleksu będzie apartament przeznaczony na wynajem dla gości, dwa dodatkowe lokale usługowe oraz ogród w samym sercu miasta. Każda aktywność biznesowa będzie miała niepowtarzalny charakter, zaś klimatycznie będą się uzupełniać, aby klienci znaleźli w kompleksie właśnie to, czego szukają.

Pomysłodawcą projektu jest Kazimierz Rychlikowski - założyciel studia tatuażu Speak in Color, artysta obecny na scenie tatuażu od kilkunastu lat, z sukcesami zarówno w Polsce jak i za granicą. Prywatnie fanatyk starych samochodów, antyków, vintage audio, kawy, sushi i ramenu. To właśnie on chce stworzyć w samym centrum Wodzisławia Śląskiego miejsce odpoczynku, wyciszenia, gdzie każdy będzie mógł poczuć się swobodnie.

  1. Skąd pomysł na stworzenie takiego kompleksu?

Pomysł na projekt Niszovi kiełkował u mnie już od parunastu lat, głównie poprzez moje podróże w różne strony świata - a konkretnie doznania, jakie tam otrzymywałem na różniej płaszczyźnie: usługowej, kulinarnej, artystycznej. Zawsze sprowadzało się to do jednego - zauważyłem, że to właśnie ludzie, którzy dostarczali mi te ,,doznania,, mieli niesamowitą frajdę z ich „tworzenia” oraz całkowicie pochłonięci byli tym, co robią. Dokładnie tak jak ja od 20 lat pochłonięty jestem robieniem tatuaży. Już wtedy pomyślałem o tym, że fajnie by było z takimi osobami stworzyć coś wyjątkowego, a na dodatek każda działalność mogłaby się nawzajem uzupełniać. Po przeanalizowaniu tematu uświadomiłem sobie, że mamy wspólnego klienta - takiego, który chłonie prawdziwy klimat, a do tego cały ten klimat jest oferowany na wysokim poziomie. Takie myśli miałem jakieś 10 lat temu, a było to przed otwarciem mojego studia „Speak In Color”. Wtedy jednak nie chciałem podejmować się tak ambitnych planów, bo na tamten moment nie miałem takiej wiedzy i doświadczenia, jakie mam teraz. Kolejnym argumentem do wstrzymania się z inwestycją była świadomość, jaka istniała w społeczeństwie - po prostu wiem, że nie każdy doceniłby dobrego Barbera, kawiarnię, która ściąga kawy typu speciality z całego świata, restaurację streetfoodową z ogrodem, kinem letnim i koncertami. Te trendy dopiero wchodziły na polski rynek, więc zdecydowałem się na rozpoczęcie działalności małego studia tatuażu, zaczekałem na odpowiedni moment, który moim zdaniem właśnie nadszedł.  

  1. Jak dowiedziałeś się o możliwości pozyskania funduszy na ten cel?

Szczerze mówiąc, o działalności Funduszu Górnośląskiego SA dowiedziałem się z Internetu, szukając możliwości pozyskania finansowania. Miesiąc później byłem na spotkaniu informacyjnym organizowanym przez Inkubator Przedsiębiorczości, podczas którego uczestniczyłem w prezentacji oferty Funduszu. Porozmawiałem wtedy z przedstawicielem wydziału pożyczek, który udzielił mi wszystkich najważniejszych informacji o możliwościach pozyskania finansowania i wymaganiach formalnych, co jak widać, zaowocowało uzyskaniem pożyczki i rozpoczęciem drogi do realizacji planów.  

  1. Jaki jest zakładany okres realizacji inwestycji? Kiedy nastąpi wielkie otwarcie?

Generalnie z powodu Covidowej sytuacji moje plany musiały ulec zmianie. Na samym początku zakładałem rozbudowę całego kompleksu w jednym czasie, jednak zamknięcie branży gastronomicznej spowodowało przesunięcie tej części inwestycji.

Inwestycję podzieliłem na trzy etapy.

Pierwszym etapem jest przebudowa starego warsztatu, w którym to siedzibę znajdzie moje studio tatuażu - „Speak In Color” oraz Barbershop. Otwarcie pierwszej części inwestycji planujemy w pierwszej połowie 2022 roku. Prawdopodobnie w tym samym momencie uruchomimy foodtruck, który powolutku będzie przyzwyczajał ludzi do tego, że można coś dobrego na miejscu zjeść. Jeszcze przed zakończeniem pierwszego etapu, planujemy równolegle zacząć drugi etap - generalny remont jednego z budynków, w którym powstanie apartament oraz dwa lokale z przeznaczeniem pod ciekawe kreatywne działalności (rzemiosło artystyczne, pracownia rzemieślnicza itp.).

Trzecim etapem inwestycji będzie rozbudowa jednego z budynków pod kawiarnię, restaurację z cocktail barem i ogród. Jednak na ten moment nie podjęliśmy konkretnej decyzji kiedy dokładnie ruszymy z pracami budowlanymi dotyczącymi tego etapu. Decyzję tę podejmiemy dopiero po wyklarowaniu się sytuacji związaną z gastronomią. Rozbudowa ostatniej części potrwa około 1,5 roku, a bardzo chcielibyśmy cały kompleks uruchomić do końca 2025 roku. 

  1. W jakim stopniu uzyskane środki finansowe przyczynią się do realizacji Twojego celu, pasji i rozwoju działalności?

Stworzenie tego projektu od wielu lat było moim marzeniem, a pozyskanie finansowania bardzo pomogło mi w realizacji moich planów. Komercyjne, bankowe pożyczki na ten moment są bardzo ”drogim” instrumentem finansowania, co niestety miałoby ogromny wpływ na dalsze działania w projekcie Niszovi. Przy pożyczce na preferencyjnych warunkach taki problem w moim wypadku nie istnieje.

Głównym punktem rozwoju mojego studia jest powiększenie naszej studyjnej rodzinki o fajnych tatuażystów z ciekawymi pracami. Poszerzymy tym samy nasze możliwości, a biorąc pod uwagę fakt, że mamy bardzo długi okres oczekiwania na wykonanie tatuaży u Nas, osobom, które będą chciały do Nas dołączyć jesteśmy w stanie zapewnić tyle pracy by spokojnie mogły się realizować. W studio stworzymy 9 stanowisk tatuatorskich, 70 metrowy chili room z miejscem do rysowania, projektowania, spożywania razem posiłków, czy miejscem z profesjonalnym oświetleniem fotograficznym. W recepcji znajdzie się miejsce na sprzedaż naszych projektów, prac innych artystów czy ciekawe antyki, związane również z tatuażem.

Na wszystkie działania, które będą w Naszym projekcie mam zajawkę i bardzo chętnie będę uczestniczył w życiu kawiarni, restauracji, organizowaniu eventów, czy nawet z chęcią nauczyłbym się jak dobrze przyciąć brodę:) Myślę, że stworzenie tego projektu pokaże mi kolejne ścieżki do zrealizowania pomysłów, czy działań biznesowych, o czym już się przekonuję, dostając różne oferty współpracy.

  1. Jak Twoim zdaniem realizacja inwestycji wpłynie na rozwój aktywności biznesowych i w większej perspektywie również życie mieszkańców Wodzisławia?

Jestem lokalnym patriotą, więc mam wielką nadzieję, że w naszym małym, 50-tysięcznym Wodzisławiu z dużym nieodkrytym potencjałem będziemy tą iskrą, która spowoduje powstanie ciekawych działalności. Nie tylko w projekcie Niszovi, ale właśnie, że naszym projektem udowodnimy, że da się stworzyć coś wyjątkowego w tak malutkim miasteczku.

Jednym z naszych głównych założeń było stworzenie dla Nas samych super fajnego miejsca pracy, gdzie można w przyjemnym otoczeniu popracować, ale też i wypocząć, zjeść czy napić się przepysznej kawy… i niesamowite jest to, że w tym samym czasie tworzymy to miejsce dla mieszkańców Naszego regionu…  i nie tylko regionu, ponieważ mamy na prawdę wielu klientów z zagranicy.

Kolejnym aspektem jest fakt, że tworząc Niszovych jesteśmy w stanie stworzyć około 40-50 stałych miejsc pracy takich jak barista, barber, fotograf, czy osobę zajmującą się kreatywnym marketingiem. Wiele osób będzie też zaangażowanych w działania eventowe, koncerty, pokazy itp.

Już na ten moment współpracujemy z paroma lokalnymi markami, a jesteśmy po rozmowach i klaruje się wspólny plan działania z kolejnymi - co mam nadzieję, zaowocuje w najbliższej przyszłości.

Materiał zewnętrzny