Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Miasto nie ma wpływu na wygląd tego miejsca". Problem w centrum Jastrzębia

Centrum miasta Jastrzębia. W sąsiedztwie restauracji McDonald's, stacji benzynowej, banku i głównej drogi stoi opuszczony budynek po sklepie E.Leclerc. Stoi, niszczeje i straszy. Obejście wokół budynku wygląda tragicznie, lecz miasto nie może nic z tym zrobić. Dlaczego?

"Miasto nie ma wpływu na wygląd tego miejsca". Problem w centrum Jastrzębia
Miasto nie ma wpływu na to, co dzieje się na terenach prywatnych. Nawet jeśli – jak w przypadku budynku po dawnym sklepie E.Leclerc – znajdują się w samym centrum.

To teren prywatny

– Miasto może dysponować tylko nieruchomościami należącymi do gminy lub Skarbu Państwa. Jeśli teren jest prywatny, właściciel może nim dowolnie dysponować. Oczywiście, w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia – tłumaczy Daniel Zarzycki, naczelnik Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego.

Przepisy nie są łamane, więc urzędnicy mają związane ręce

W takiej sytuacji – podobnie jak w przypadku np. właścicieli domów jednorodzinnych – miasto nie jest również w stanie nikogo zmusić do utrzymania porządku.

– To właściciel terenu powinien zajmować się utrzymaniem czystości. W wypadku E.Leclerca właściciel nie mieszka w Jastrzębiu-Zdroju. Monitujemy, by porządek był utrzymany, jednak – o ile nie dochodzi do złamania przepisów prawa – nie mamy narzędzi do tego, by to wymusić – podkreśla Roman Foksowicz, wiceprezydent miasta.

Jakie zatem perspektywy stoją przed terenem dawnego E.Leclerca?

– Działalność tej sieci została u nas wycofana, dlatego też ten budynek stoi pusty. O ile nam wiadomo, właściciel zamierza teren docelowo sprzedać – mówi wiceprezydent Foksowicz. – Właściciel nieruchomości nie ma obowiązku, by dzielić się z nami swoimi planami – dodaje Daniel Zarzycki.

Cóż, wszystko wskazuje na to, że nieestetyczne, zaniedbane i zaśmiecone miejsce będzie 'cieszyć oko' mieszkańców do czasu, aż albo właściciel postanowi teren uprzątnąć albo dojdzie do sprzedaży budynku i obejściem zajmie się nowy właściciel.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].