Uliczne kadry Chrobaka
Miał zostać technikiem dentystycznym, ale w 2003 roku jego serce skradła… fotografia. Wtedy też, urodzony w Jastrzębiu-Zdroju, Damian Chrobak wyjechał do Warszawy, aby rozpocząć naukę w Akademii Fotografii.
Po roku zdecydował się opuścić szkołę, aby poszukać własnej drogi w fotografii. Wyjechał do Londynu, gdzie ukończył kurs Black & White Photography na Uniwersytecie Artystycznym. Czarno-biała fotografia uliczna i dokumentalna to gatunki, które pokochał najbardziej. W jego opinii fotografia uliczna, którą uprawia zawsze sam, wymaga ogromnej wrażliwości estetycznej, a także podejścia psychologicznego i socjologicznej przenikliwości. Z biegiem lat, dzięki doświadczeniu wyławia z otaczającego świata momenty pozornie nieistotne odkrywając w nich, czasem post factum, ich szczególne znaczenie.
Od 2010 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Pod patronatem ZPAF’u prowadzi zajęcia z dziedziny fotografii dokumentalnej i ulicznej. Jest także pomysłodawcą i założycielem grupy fotograficznej UN-POSED. Swoje zdjęcia prezentował na wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i Europie.
Na zaproszenie Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni”, podczas bardzo krótkiego pobytu w Polsce, Damian Chrobak zgodził się opowiedzieć zgromadzonym pasjonatom fotografii o jej znaczeniu w życiu, o momentach kluczowych, o byciu w procesie, a także człowieczeństwie i miłości do tej dziedziny sztuki. Było to niewątpliwie jedno z ciekawszych spotkań autorskich, a na pewno nie ostatnie w tym roku.
Aneta Czarnocka-Kanik