Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik: Były poseł PiS Grzegorz J. zatrzymany przez CBA. Aresztowany na 3 miesiące [AKTUALIZACJA]

W Rybniku doszło do zatrzymania byłego posła PiS oraz byłego prezesa Energetyka ROW Rybnik Grzegorza J. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali go pod zarzutami przyjmowania korzyści majątkowych w czasie pełnienia funkcji publicznych w latach 2016-2018. 

Rybnik: Były poseł PiS Grzegorz J. zatrzymany przez CBA. Aresztowany na 3 miesiące [AKTUALIZACJA]
Były poseł Grzegorz J. został zatrzymany przez CBA w Rybniku. fot. arch.

Rybnik: Były poseł PiS Grzegorz J. zatrzymany przez CBA. Aresztowany na 3 miesiące [AKTUALIZACJA]

Przypomnijmy, że Grzegorz J. był posłem z ramienia PiS w latach 2005-2019. Postępowanie prowadzone przez wydział Prokuratury Krajowej w Lublinie ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji, związane jest z latami 2016-2018, kiedy to ówczesny poseł pełniąc funkcję publiczną miał przyjmować korzyści majątkowe za załatwianie spraw oraz powoływać się na wpływy w instytucjach. 

Powoływanie się na wpływy i przyjmowanie korzyści

Były parlamentarzysta został zatrzymany przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury CBA. - Prokurator ogłosił Grzegorzowi J. pięć zarzutów w tym trzy o charakterze korupcyjnym, które mają związek z przyjęciem korzyści majątkowych w zamian za rekomendowanie ustalonych osób na stanowiska kierownicze w grupie kapitałowej, w której udziały posiadał Skarb Państwa kwalifikowane z art. 228 § 1kk. Kolejny zarzut dotyczy okresu w którym Grzegorz J. był posłem na Sejm RP i wówczas przekroczył posiadane w tym zakresie uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowany z art. 231 § 2 kk. Grzegorz J. utwierdzając w przekonaniu o posiadaniu wpływów w instytucji państwowej, w zamian za korzyść majątkową, podjął się pośrednictwa w załatwieniu powołania ustalonej osoby do pełnienia funkcji kierowniczej w przedsiębiorstwie - informuje Prokuratura Krajowa. Sąd zadecydował o aresztowaniu Grzegorza J. na trzy miesiące. 

Finał sprawy o przetarg?

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku o Grzegorzu J. znów zrobiło się głośno, kiedy młody poseł z Rybnika Maciej Kopiec (Wiosna) wyciągnął temat ubiegania się firmy z udziałami J. o lukratywny przetarg kolejowy. - Były poseł PiS, kryształowy Grzegorz J. został dziś rano zatrzymany w Rybniku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne pod zarzutami korupcji i powoływania się na wpływy - komentuje dzisiaj zatrzymanie Grzegorza J. Maciej Kopiec. 

- Pamiętacie, jak pan Grzegorz J. straszył mnie sądem, bo ośmieliłem się ujawnić fakt, że jest udziałowcem spółki, która bierze udział i wygrywa wielomilionowe przetargi w spółkach skarbu państwa? Po nagłośnieniu tej sprawy przeze mnie i wolne media przypadkowo zrezygnował z udziałów w spółce, która miała wygrać przetarg w PKP IC na kwotę prawie 400 mln złotych. Spółka MAG-TRAIN powstała 8 października 2019 roku, jej kapitał zakładowy wynosi jedyne 20 000 złotych. Nowe certyfikaty jakościowe MAG-TRAIN zdobywa w lipcu i sierpniu 2020 roku. W sierpniu 2020 roku „MAG-TRAIN”, dzięki obniżeniu ceny względem konkurencji (o niebagatelne 10 milionów złotych) i wydłużeniu terminu gwarancji składa najkorzystniejszą ofertę w przetargu na remont wagonów osobowych, ogłoszony przez PKP InterCity. Wartość przetargu to 70 milionów 900 tysięcy złotych - wspomina Kopiec. 

Pół miliona kaucji

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, które pod warunkiem wpłaty przez podejrzanego kwoty 500 tysięcy złotych może ulec zmianie na poręczenie majątkowe, dozór policji zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu - wyjaśniają w dziale prasowym Prokuratury Krajowej. 

Ludzie

Maciej Kopiec

Poseł na Sejm

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~M1okldg374 (46.205. * .193) 01.02.2022 22:44

A co z poseł Iwona Arent tak często z Olsztyna przyjeżdżała do Rybnika czy tez załatwiała stołki na Śląsku dla swoich ciekawe czy prokuratura tez to prześwietla

~Konsztatnty (94.75. * .18) 29.01.2022 10:29
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

sypie się pisowskie państwo z g*wna i kartonu

puchacz 29.01.2022 01:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Idziesz to polityki musisz być transparentny , żeby nie powiedzieć kryształowo czysty. Zapomniałeś o tym to do pierdla , nieważne z którą opcję polityczną reprezentujesz. Cwaniaków w polityce być nie może . Janik o tym zapomniał.

MichalGR 28.01.2022 12:12
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Niestety PiS i PO to jedno zło. W naszym regionie na ma polityków, którzy zrobiliby coś sensownego dla regionu. Przykre jest to, że w sprawie rybnickiego szpitala najaktywniej działa Roman Fritz, który nie jest nawet posłem, a reszta nie reaguje.

~amino (188.147. * .103) 28.01.2022 12:03
oceniono 7 razy
1
Zgłoś

I tym się różnią pisiory od POmyleńców. Jak jest złodziejaszek, to pisiory go aresztują. Natomiast POstkomuniści zawsze będą bronić swoich gangsterków, mówiąc że to sprawa polityczna

MichalGR 28.01.2022 11:35
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~doniżej (188.137. * .10) 28.01.2022 11:13
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Moim zdaniem to Ewa Gawęda i długo, długo nic, no później posłowie Matusiak, Piecha, Gawęda i Gadowski.

MichalGR 28.01.2022 10:59
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@alexachililover
Przypominam, że poseł Sośnierz nie został wybrany z naszego okręgu, tj. nr 30. A co zrobił dla swojego regonu to nie mnie oceniać. My jesteśmy od tego, żeby rozliczać działania posłów z NASZEGO regionu. A ci niestety nie robią nic. Cała te lewica i platforma to jeden wielki szit.

~Prostasprawa (5.173. * .7) 28.01.2022 10:23
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Widocznie nie był już potrzebny i PIS spuścił go w kiblu, a posada w JSW potrzebna dla kogoś innego, głosów w sejmie trzeba dokupić.

~Szambo (87.101. * .96) 28.01.2022 10:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W Rybniczku to normalka

alexachililover 28.01.2022 09:46
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

@MichalGR A co zrobił dla regionu poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz, z wykształcenia teolog, prywatnie rozwodnik?

~Azt (5.173. * .238) 28.01.2022 09:26

Nie dobrze.

MichalGR 28.01.2022 09:04
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Kopiec się szczyci jakby był lepszy. Ktoś mi powie co ten gość zrobił dla regionu?