Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PILNE KWK Zofiówka: Zlokalizowano lampy czterech poszukiwanych górników [TEKST AKTUALIZOWANY]

TEKST AKTUALIZOWANY

Poniedziałek jest trzecim dniem akcji ratunkowej na KWK Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Ratownikom udało się wydobyć na powierzchnię sześciu z dziesięciu poszukiwanych górników. Śledzimy dla was wydarzenia na bieżąco.

KWK Zofiówka: Zlokalizowano lampy czterech poszukiwanych górników [TEKST AKTUALIZOWANY]

AKTUALIZACJA 25.04, GODZ. 10.00

Ratownicy w dalszym ciągu szukają 6 zaginionych górników w kopalni KWK Zofiówka. W sobotę doszło tam do wstrząsu wysokoenergetycznego w wyniku którego do atmosfery wydostały się duże pokłady metanu. Na szczęście nie doszło do zapłonu. Z 10 górnikami utracono kontakt. 4 z nich udało się już wytransportować na powierzchnię. Lekarz stwierdził ich zgon.

W poniedziałkowy poranek premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w bytomskiej Stacji Ratownictwa Górniczego.


AKTUALIZACJA 25.04, GODZ. 10.20

Ratownikom udało się dotrzeć do kolejnych dwóch górników uwięzionych pod ziemią. Niestety, również w tym przypadku stwierdzono ich zgon. To już sześć ofiar sobotniego wstrząsu.


AKTUALIZACJA 25.04, GODZ. 11.26

Mieszkaniec Pszowa, Marek Fibic w prostych, ale znamiennych słowach wiersza oddał hołd ofiarom katastrof z Zofiówki i Pniówka:

Poszli na szychta,
Jak szli kożdy dziyń...
Minyli wasz kuchnia,
Wylejźli bez siyń,
To mioł być dziyń,
Jak zwykły dziyń...
Po szychcie do dom,
Do żonki i dzieci
A tu ich ni ma,
A tu czas leci...
Czeko żoneczka,czekajom dzieci...
Mamo,mamo,kaj je tyn tata ?
Nie wjym aniołku,Mono gro w szkata...
Nie wjym córeczko,
Mono zaro bydzie
I sie spotkomy razym przi obiedzie...
A może trza bydzie czekać jeszcze wieki,
Żeby tam chyn w niebie,spyndzić syn z powieki
Że nasz ukochany mynżulek, czy tata,
W niebiańskij krainie,już swe szychty splata...
Marek Fibic (22.04.2022)

AKTUALIZACJA 25.04, GODZ. 17.13

- Do czoła przodka pozostało ratownikom ok. 80 metrów. Weszli w najtrudniejszy do pokonania odcinek chodnika, który znajdował się najbliżej centrum wstrząsu wysokoenergetycznego. Ratownicy stwierdzili lokalne rozlewisko wody.

Atmosfera w wyrobisku przed końcem lutniociągu ciągle jest niekorzystna. Wysoka temperatura i wysokie stężenia metanu zwalniają tempo akcji ratowniczej. Obecnie ratownicy transportują kolejne dziesięciometrowe odcinki lutni o średnicy 800 mm, które posłużą na kolejną dokładkę w kierunku przodka i przywrócą atmosferę zdatną do oddychania, obniżając jednocześnie temperaturę i rozrzedzą nagromadzony metan. Ratownicy dokładając lutnie szukają równocześnie zaginionych górników, to już ponad kilometr wyrobiska przewietrzonego wentylacją odrębną.

Na tym końcowym odcinku wchodzące zastępy ratownicze będą miały na wyposażeniu urządzenie do lokalizacji czujników „Glon”, które znajdują się w lampach zaginionych górników - informują służby JSW.


AKTUALIZACJA 25.04, GODZ. 17.24

Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman ogłosiła przedłużenie żałoby w mieście do 28 kwietnia.


AKTUALIZACJA 25.04, GODZ. 19.51

- Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka trwa już trzecią dobę, ratownicy wciąż poszukują 4 zaginionych górników. Ratownicy spenetrowali już ponad kilometr wyrobiska, w którym doszło do wstrząsu. Do czoła przodka pozostało im końcowych około 70 metrów. Stężenie metanu zmalało oraz obniża się temperatura powietrza w miarę przewietrzania wyrobiska. Przed ratownikami ukazała się kolejna przeszkoda – zalewisko. Inżynierowie ze sztabu akcji szacują, że jego głębokość wynosi około 1,5 metra, a jego objętość może sięgać 500 metrów sześciennych. Ratownicy zamontowali nad rozlewiskiem kolejną dziesięciometrową lutnię, kierownik akcji podjął decyzję o penetracji wyrobiska z wodą w tzw. woderach umożliwiających przejście większej głębokości - informują służby JSW.


AKTUALIZACJA 25.04, GODZ. 23:22

- Ratownicy górniczy zlokalizowali lampy czterech poszukiwanych górników. Lokalizator wskazał, że lampy górników znajdują się w zalewisku, w odległości od dwunastu do piętnastu metrów od ostatniej zabudowanej lutni, 56 metrów od czoła przodka.

Aby jednak dotrzeć do poszukiwanych górników, ratownicy muszą wypompować wodę z zalewiska w takim stopniu, aby mogli móc spenetrować rejon wskazany przez lokalizator. W rejon zalewiska ratownicy transportują dwie wydajne pompy, które są zasilane sprężonym powietrzem. W akcji bierze udział 13 zastępów ratowniczych - informują służby JSW.

Czarny tydzień w kopalniach JSW 29 wiadomości, 21 komentarzy w dyskusji, 744 zdjęcia

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].