Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Łączą dwie kopalnie podziemnym tunelem

- Węgiel z Boryni może być transportowany dołem do sąsiadującej z nią kopalni Zofiówki i wzbogacany w tamtejszym zakładzie przeróbczym - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

Łączą dwie kopalnie podziemnym tunelem

To kolejny etap integracji technicznej obu kopalni. Przekop o długości 2,5 kilometra łączący wyrobiska  kopalni Zofiówka na poziomie 900 m z wyrobiskami Boryni na poziomie 950 m został wydrążony w styczniu ubiegłego roku. W kwietniu tego roku w przekopie zabudowano rewersyjny przenośnik taśmowy, dzięki któremu urobek pochodzący  z poziomu 950 m z pięciu różnych partii kopalni Boryni może być przesyłany do Zofiówki.

- W tej chwili mamy możliwość przekazywania węgla z dwóch ścian i przydaje się to w sytuacjach awaryjnych. W ciągu miesiąca od momentu zabudowania przenośnika dwukrotnie skorzystaliśmy z tej alternatywnej formy odstawy i już zwróciły nam się koszty jego zakupu i zabudowy. Dzięki niemu uniknęliśmy strat związanych z brakiem węgla, który nie mógł wyjechać ze ściany tradycyjną drogą odstawy, a więc szybem I Boryni. Jedna doba postoju ściany o wysokiej wydajności to niedobór węgla o wartości 1,5 mln złotych - podkreśla zalety rozwiązania Zbigniew Pluta, dyrektor zespołu energo-mechanicznego w biurze Zarządu JSW.

Na szerszą skalę przenośnik rewersyjny będzie wykorzystywany od przyszłego roku. Za jego pośrednictwem  do zakładu przeróbczego Zofiówki będzie trafiać ponad 3 tys. ton węgla na dobę z Boryni. Pozwoli to na obniżenie kosztów produkcji -  kosztów transportu i zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Dotychczas urobek Boryni z poziomu 950 był kierowany przenośnikami taśmowymi na poziom 838 i dopiero stamtąd wydobywany  szybem na powierzchnię, gdyż nie można było ciągnąć urobku bezpośrednio z poziomu 950 m.

Kolejny atut przyjętego rozwiązania w zakresie integracji odstawy urobku dwóch sąsiadujących z sobą kopalni wynika z możliwości lepszego dostosowywania parametrów jakościowych produkowanego węgla do wymagań jakościowych odbiorców poprzez dobieranie go z różnych ścian.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].