XII Festiwal Sztuk Wszelkich już za nami
28 października zakończył się XII Festiwal Sztuk Wszelkich: Zderzenia działań wrażliwych. Festiwal rozpoczął się w czwartek i trwał aż do niedzieli. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy był projekt "Ciemny pokój".
Festiwal Zderzenia działań wrażliwych odbywa sie już od ponad 10 lat. Tegoroczny Festiwal rozpoczął się spotami niezwykle nowatorskiego projetku "Ciemny pokój". Miały one wywołać w widzach zainteresowanie i niepokój. Przez kolejne dni ciekawość była wzmagana krótkimi filmikami. Wszystko trwało aż do niedzieli, kiedy to o godzinie 16:00, zostal przeprowadzony eksperyment "Ciemny pokój", wybrano tylko jedną osobę, która mogła wejść do ciemnego pokoju. Więcej o tym projekcie można znaleźć tutaj.
Ponadto przez cztery dni uczestnicy mieli okazję obejrzeć rysunki Rolanda Boneckiego, autora komiksu o Czarnym Jastrzębiu, a także spotkać się z nim osobiście. Podczas spotkania autorskiego, które miało miejsce w sobotę, swoje wiersze przedstawił rybnicki poeta Robert Rybicki.
Na scenie domu Zdrojowego zaprezentowało się wiele teatrów. Pierwszego dnia monodram "Ruskij Osstrov" prezentowany był teatr CST. W roli głownej wystąpił Łukasz Matuszek. Monodram oparty jest na motywach sztuki Jewgienija Griszkowca "Jak Zjadłem psa" i zawiera elementy biografii Griszkowca oraz przemyślenia wykonawcy monodramu.
Festiwalowy piątek otwierał spektakl "Kurort" w wykonaniu Teatru Monitoring, działającego przy jastrzębskim Miejskim Ośrodku Kultury. W humorystyczny sposób aktorzy przedstawili uroki wakacyjnych wyjazdów oraz związane z tym przygody i romanse. Jako kolejny wystąpił Walny-Teatr przedstawiając w niebanalny sposób historię stworzenia w spektaklu "Genesis". Na zakończenie tego dnia impreza przeniosła się do Cafe Winiarnia, gdzie wystąpił zepół Papertree.
Sobota rozpoczęła się warsztatami teatru lalki dla dzieci, prowadzonymi przez Adama Walnego. Później też Walny-Teatr przedstawił "Historię kropli wody" w spektaklu dla najmłodszych. Około godziny 17:00 rozpoczął się pokaz filmu niezaleźnego i videoartu. Widzowie mogli zobaczyć projekty laureatów Festiwalu FAMA. Po pokazie, na scenie Domu Zdrojowego pojawił się Teatr Rozrywki Trojkąt z humorystycznym spektaklem "Scenki z Zoszczenki". Spektakl jest oparty na prozie rosyjskiego pisarza Michaiła Zoszczenki i składa się z krótkich komediowych scenek. Podczas spektaklu aktorzy wykonywali przepiękne rosyjskie piosenki. Zakończeniem tego dnia festiwalowego było spotkanie autorskie z poetą - Robertem Rybickiem oraz rysowniekiem - Rolendem Boneckim.
Ostatniego dnia oprocz eksperymentu z "ciemnym pokojem" wystąpił teatr tańca Bernadetty Pander ze spektaklem "CDN.N" oraz teatr Anny Piotrowskiej "Zamianaa pogody". Gwoździem programu był spektakl Sceny Szczyty "Ja j u poli verboju rosła" wykonany w całości w gwarze podlaskich Białorusinów. Na zakończenie zagrał białoruski zespół Port Mone.