Pociągiem do Rud, a potem na rower!
Czas na podróże w jesiennym anturażu! Przed nami pierwsza trasa rowerowa przez wczesno-jesienne lasy raciborskie.
Pociągiem do Rud, a potem na rower!
Rudy!
O tej porze roku Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach prezentuje się wyjątkowo. Czas przekonać się o tym, podróżując w kierunku Raciborza linią Kolei Śląskich S7 (Katowice – Rybnik – Racibórz).
Wysiądźcie na stacji kolejowej Górki Śląskie, już na samym początku zaskoczy Was historia tej wsi oraz samego przystanku. Ustanowiona w 1922 roku granica pomiędzy II Rzeczpospolitą oraz Republiką Weimarską przebiegała tuż obok, przecinając linię kolejową, tworząc swoisty polski „półwysep” otoczony niemieckimi polami. Linia kolejowa przekraczała granicę tuż przy przejeździe kolejowym, jednocześnie tworząc ciekawe, nieraz absurdalne podziały prywatnych działek, przebiegając tuż obok płotów, dzieląc nieraz podwórka gospodarzy na dwie części.
Historia wsi jest także ściśle związana z losami regionu. Jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku wieś należała do majątku rodziny Józefa von Eichendorffa, poety z Łubowic. Jeżeli planujecie krótki odpoczynek w Opactwie Pocysterskim w Rudach, polecamy lekturę wierszy górnośląskiego wieszcza.
Lasy raciborskie
Jadąc z Górek Śląskich drogami leśnymi dotrzecie do Uroczyska Buk oraz Wzgórza Księżnej Wiktorii Koburg, najstarszej córki królowej Wielkiej Brytanii i Irlandii Wiktorii Hanowerskiej i księcia Alberta. Góra znajduje się po lewej stronie drogi prowadzącej do dawnego ośrodka wypoczynkowego „Buk”.
Wzgórze w obecnej formie powstało przed przyjazdem księżnej pruskiej Wiktorii do Rud. Do tego momentu piaskowe wzgórze nazywane było Galgenbergiem, czyli miejscem straceń lub „Golgotą”. Na polecenie księcia raciborskiego Wiktora wzgórze obłożono kamieniami polnymi sprowadzonymi drogą wodną. Na koniec wizyty księżna Wiktoria posadziła na wzgórzu do dziś rosnącą lipę, a w jej sąsiedztwie do dziś znajduje się kamienna tablica wspominająca wydarzenie oraz księżną.
W niewielkiej odległości znajduje się uroczysko składające się z niecki potoku Buk oraz spiętrzonego tamą zalewu stanowiącego miejsce rozwoju migrujących płazów. Potok swoje początki bierze w źródle św. Katarzyny położonym również w niedalekim sąsiedztwie. Podróżując w okolicach Wzgórza Wiktorii możecie zatrzymać się również w mokradłach Hubertus, gdzie znajduje się urokliwa altana i miejsce odpoczynku dla turystów.
Schlossberg
Dalszą trasę z Rud Raciborskich możecie obrać wzdłuż nurtu rzeki Rudy, następnie skręcając na południe w kierunku Schlossbergu, czyli wzgórza zamkowego owianego legendą ukrywających się nań bandytów i rabusiów! Dziś znajduje się tu ufundowana przez myśliwych kapliczka oraz wiata turystyczna. Stąd możecie wyruszyć w dalszą trasę w kierunku przystanku Nędza, gdzie wrócicie do domu linią komunikacyjną S7 (Katowice – Rybnik – Racibórz).