Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Górnicy wnieśli na szczyt niepełnosprawnego Maćka, bo chciał zobaczyć, jak wygląda świat z wysokości ponad 2 tysięcy metrów

Górnicy z Halemby spełniają marzenia niepełnosprawnych w akcji Szerpowie Nadziei.

Górnicy wnieśli na szczyt niepełnosprawnego Maćka, bo chciał zobaczyć, jak wygląda świat z wysokości ponad 2 tysięcy metrów
W wyprawie uczestniczył m.in. ślusarz dołowy Krzysztof Nowakowski (fot: Szerpowie Nadziei/B.Art Fotografia)

- Na szczycie brakowało nam słów, a głos się łamał. Było wielkie wzruszenie, że pomogłem spełnić czyjeś marzenie. Ogromna radość - wyjaśnia ślusarz z oddziału GTD1 w kopalni Halemba Tomasz Błachuta, który wnosił na plecach na szczyt Koziego Wierchu niepełnosprawnego Maćka. W wyprawie w ramach akcji Szerpowie Nadziei na początku września wzięli udział także jego koledzy z pracy: Michał Hauk, który jest ratownikiem górniczym i ślusarz dołowy Krzysztof Nowakowski.

Wnoszący nie lżejszy od wnoszonego

Na wysokość Koziego Wierchu (2291 m n.p.m.) niepełnosprawny Maciej Skowronek, który waży około 80 kg, transportowany był na plecach wolontariuszy w specjalnym nosidle. Szerpowie co kilka minut się zmieniali.

- Niepełnosprawni to nasze "skarby". Zasada jest taka, że osoba wnosząca nie może być lżejsza od wnoszonego. Pod szczytem było już nam bardzo ciężko. Ultramaratony po górach są niczym w porównaniu z tym wysiłkiem, ale jesteśmy twardzi. Koledzy na co dzień uprawiają sporty ekstremalne, daliśmy radę - opisuje Tomasz Błachuta.

Pomogło doświadczenie

Szczyt Koziego Wierchu był marzeniem Maćka Skowronka, który chciał zobaczyć świat z wysokości ponad 2 tysięcy metrów. Uczestnicy wyprawy pokonali ponad 20 km, 1300 m przewyższeń, a cała wyprawa trwała ponad 12 godzin.

- Na pewno pomogło doświadczenie wyniesione z pracy - uważa Tomasz Błachuta. - Specyfika mojego oddziału jest taka, że pokonujemy nieraz wiele kilometrów pod ziemią. Jeden z przodków jest 8 km od warsztatu, a droga prowadzi pod górę, bardzo dużo chodzimy - tłumaczy.

Kolejny raz

Idea Szerpów Nadziei zrodziła się w Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w 2020 roku. Wówczas to właśnie niepełnosprawny harcerz Maciej Skowronek zapragnął zdobyć Tarnicę w Bieszczadach, a grupa jego przyjaciół pomogła mu w osiągnięciu tego celu. Potem były kolejne szczyty.

W tym roku miała miejsce trzecia już edycja projektu Szerpowie Nadziei. Uczestnicy podzieleni zostali na dwa główne kierunki: Dolina Pięciu Stawów Polskich i Morskie Oko. W sumie w wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób: ponad 84 wolontariuszy tzw. szerpów, 76 osób z niepełnosprawnościami, 52 rodziców i opiekunów. Najmłodszy wnoszony miał 2 lata, a najstarszy ponad 60 lat.

O tegorocznej wyprawie i Szerpach Nadziei górnik kopalni Halemba w PGG S.A. Tomasz Błachuta dowiedział się z mediów społecznościowych.

- Chodzę po górach i rzuciło mi się w oczy to ogłoszenie. Tak sobie myślę, że wiele osób na takie teksty natrafia, ale trzeba jeszcze mieć coś w sobie, żeby tej drugiej osobie chcieć pomóc i przy okazji kochać góry – wyjaśnia. Górnicy planują już kolejne wyprawy, w których zamierza wziąć udział.

źródło: PGG, oprac. (d)

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mysz (178.43. * .146) 18.10.2022 21:56

Panowie to jest wyczyn.Klaniam się nisko,.

~menel (89.64. * .193) 17.10.2022 20:58

Panowie, SZACUN