Wstrząs w KWK Marcel. Dwóch pracowników trafiło do szpitala w Rybniku. "Mieliśmy zgłoszenia z powierzchni"
Dwóch pracowników zostało lekko poszkodowanych, przekazał nam rzecznik PGG, Tomasz Głogowski. Do wstrząsu w kopalni Marcel w Radlinie doszło w piątek (4.11.) o godzinie 22:47, na głębokości ok. 900 metrów. Ściana jest w fazie przygotowywania jej do likwidacji.
22 pracowników znajdowało się w rejonie, w którym doszło do wysokoenergetycznego wstrząsu. Szczegóły przekazał rzecznik PGG, Tomasz Głogowski:
W sobotę, 4 listopada, o godzinie 22.47, w rejonie ściany M-6a w części pokładu 712/1-2 – 713/1 wystąpił wstrząs górotworu o energii sejsmicznej 7,1·106 J. Epicentrum wstrząsu znajdowało się w odległości około 55 m przed frontem dolnej części ściany M-6a, około 5 m nad pokładem, w odległości około 10 m od chodnika badawczego M-6d i w odległości około 130 m od chodnika badawczego M-6c. Część pokładu 712/1-2 – 713/1 w rejonie przedmiotowej ściany zaliczona jest do II stopnia zagrożenia tąpaniami. Eksploatacja prowadzona jest na głębokości około 900 m. Maksymalna prognozowana energia wstrząsu dla ściany M-6a wynosi 5·107 J. Przedmiotowa ściana jest w fazie przygotowywania jej do likwidacji.
Natychmiast po zdarzeniu, wstrzymano prowadzone w tym rejonie prace i bezpiecznie wycofano załogę poza region zagrożenia. Dwie osoby są lekko poszkodowane, przebywają w szpitalu w Rybniku. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, stan jest dobry.
W sobotę (5.11.) odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Tąpań i Zwalczania Zagrożenia Zawałowego oraz Zespołu ds. Rozpoznawania i Zwalczania Zagrożenia Metanowego oraz Zagrożenia Wyrzutami Gazów i Skał w składzie poszerzonym o specjalistów.
Zgodnie z ustaleniami ww. zespołów, po ustabilizowaniu się sytuacji wentylacyjnej oraz tąpaniowej planowana jest m. in. wizja lokalna w rejonie ściany M-6a w pokładzie 712/1-2 – 713/1 - dodaje rzecznik PGG, Tomasz Głogowski.
Górnicy prowadzili w tamtym rejonie prace likwidacyjne, nie było wydobycia. PGG otrzymała cztery zgłoszenia dotyczące odczuwanych wstrząsów na powierzchni.