Aeracja trawnika - dlaczego jest tak ważna?
Każdy z posiadaczy ogrodów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że najlepszą ich wizytówką jest zadbany trawnik. To właśnie od niego w dużej mierze zależy to, jak będzie prezentował się cały ogród. Jednocześnie w kwestii dbania o nasze trawniki pojawia się dość wiele wątpliwości.
Często bowiem poszukiwane są odpowiednie nawozy, a także i sprzęty- nie tylko do koszenia, za pomocą których będzie można sprawić, że nasz trawnik stanie się bujny i zielony, a co za tym idzie, będzie on jednocześnie godnie reprezentował nasz ogród. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że ogrodnicy bardzo często zapominają o ważnej kwestii, która związana jest z pielęgnacją trawnika. Mowa tu chociażby o jego aeracji. Wobec tego, dlaczego warto ją wykonywać?
Na czym polega aeracja trawnika?
Aeracja trawnika to pojęcie, które dla wielu ogrodników w dalszym ciągu może być zagadką. Jednak Ci, którzy są nieco bardziej doświadczeni, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że trawnik bez wykonanej aeracji, nie będzie kwitł tak, jakbyśmy tego chcieli. Wobec tego, na czym polega sama aeracja? Otóż przede wszystkim do jej wykonania konieczne są odpowiednie narzędzia i produkty, a w szczególności aerator jak np. https://www.target.com.pl/produkty/aerator-w-plynie-do-trawnikow. Cały proces aeracji trawnika sprowadza się do niczego innego, jak tylko do równomiernego nakłuwania gleby. Dzięki temu stają się ona odpowiednio "rozluźniona" a także napowietrzona. Wykonywanie odpowiednich otworów w ziemi szczególnie wpływa na zbitą powierzchnię darni, która ma tendencję do tego, by zagęszczać się z każdym, kolejnym rokiem. Areacja trawnika ma również za zadanie pobudzić i stymulować system korzeni trawy, dzięki lepszej wymianie powietrza. Można więc śmiało powiedzieć, że proces ten jest wyjątkowo niezbędny, szczególnie w momencie kiedy zależy nam na tym, by nasz trawnik z roku na rok coraz bardziej nas zachwycał.
Dlaczego aeracja trawnika jest tak ważna w jego pielęgnacji?
Wspomniane już zostało, że aeracja trawników to nic innego jak wykonywanie otworów w ziemi- napowietrzanie, a także rozluźnianie zbitej powierzchni darni. Jednak warto podkreślić, że na tym zalety wykonywania aeracji trawników się nie kończą. Proces ten znacznie usprawnia całą wymianę powietrza w systemie korzeniowym trawy, a dzięki rozluźnieniu gleby, wszelakie nawozy oraz woda, będą wstanie w nią jeszcze skuteczniej wniknąć. Nie można w tym momencie pominąć faktu, że trawnik po aeracji rośnie o wiele szybciej, jest bardziej zielony, a dodatkowo także staje się on o wiele bardziej odporny na wszelakie deptanie i działanie niekorzystnych czynników. Jak więc widać, można śmiało powiedzieć, że aeracja trawnika jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie w momencie, kiedy zależy nam na bujnym i pięknie zielonym trawniku.
Kiedy warto przeprowadzić aerację trawnika?
Przeprowadzanie aeracji trawnika jest uzależnione od wielu czynników. Dla przykładu, procesu tego nie wykonuje się na świeżo posadzonych trawnikach. Można to zrobić dopiero w drugim roku "życia" naszych traw. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że na początku nakłucia gleby powinny być dość płytkie, a w następnych latach, można przeprowadzić nieco głębsze nakłucia darni. Zgodnie z zaleceniami wielu ekspertów, sam zabieg aeracji powinien być przeprowadzany w miesiącach jesiennych lub w miesiącach wiosennych. Szczególnie istotne jest jednak napowietrzenie gleby przed sezonem zimowym, więc rekomenduje się głównie wykonanie aeracji trawnika w październiku lub w listopadzie.
Materiał zewnętrzny