Troje patronów roku 2023. Jednym z nich Senat ustanowił Mikołaja Kopernika

To wskazówka dla maturzystów. Ale też inspiracja dla ośrodków kultury, artystów i osób czy instytucji. Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

Troje patronów roku 2023. Jednym z nich Senat ustanowił Mikołaja Kopernika
Rok 2023 będzie miał łącznie troje patronów, jednym z nich będzie wybitny polski astronom, Mikołaj Kopernik. / fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki

Rok Mikołaja Kopernika 

Senatorowie przypominają w uchwale, że w swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim.

W uchwale podkreślono także patriotyzm Kopernika, „przez całe życie był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów, jak pisał nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić.”

Senat RP zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika, który nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata.

Poza wybitnym astronomem patronami roku 2023 są: Jan Matejko i Wisława Szymborska.

Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. 

Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.

/źr. Ministerstwo Edukacji i Nauki/

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~asd23f (46.223. * .77) 27.11.2022 06:04

Kopernik jest najbardziej znany z tego, że był Niemcem.

~PrezesPolski (89.187. * .172) 26.11.2022 15:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"Rok 2023 będzie miał łącznie trzech patronów"

Troje a nie trzech, analfabeci.