Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Groził siekierą swoim bliskim. 69-latek z Jastrzębia musi opuścić mieszkanie

Koszmar rodziny trwał 10 lat. Mężczyzna znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną i synem. Wszczynał awantury, wyzywał, poniżał, groził pozbawieniem życia. O sprawie informują policjanci z Jastrzębia, przypominając, w jaki sposób w podobnych przypadkach można sobie pomóc i jak reagować, kiedy wiemy, że ktoś inny doświadcza przemocy.

Groził siekierą swoim bliskim. 69-latek z Jastrzębia musi opuścić mieszkanie
Mężczyzna stanie przed sądem, będzie odpowiadał za znęcanie się. / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój

Dramat rodziny

69-letni oprawca został zatrzymany i usłyszał zarzut. Musi opuścić mieszkanie i ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych. To efekt niedzielnej interwencji w jednym z mieszkań w Jastrzębiu. W trakcie domowej awantury mężczyzna groził siekierą swoim bliskim. Okazało się, iż używał przemocy już od 2012 roku. Przyznał się do zarzucanego mu czynu, został objęty policyjnym dozorem. Za znęcanie się grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Widząc przemoc domową, reaguj

Ofiara przemocy nie zawsze w bezpośredni sposób woła o pomoc. Niekiedy daje subtelne znaki. Jastrzębska policja przypomina o międzynarodowym znaku "Pomóż mi", którym można sygnalizować potrzebę otrzymania wsparcia.

Czym jest znak "Pomóż mi"?

Ofiary przemocy domowej najczęściej przeżywają swój horror w zaciszu mieszkania. Nie chcą zgłaszać tego, co dzieje się w czterech ścianach, ze wstydu, strachu, bądź licząc, że oprawca być może jeszcze się zmieni. Czasem mają nadzieję, że ktoś usłyszy ich krzyk i zareaguje. Osoby dotknięte przemocą mogą również "wołać o pomoc" dając dyskretny sygnał. Gest dłoni, zauważony w porę przez inną osobę, może być początkiem wyjścia z trudnej sytuacji. Ten prosty i czytelny ruch dłoni może nawet uratować ludzkie życie.

Tak wygląda znak

Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

  1. Zachowaj spokój i nie daj poznać po sobie, że coś jest nie tak, zwłaszcza wtedy, gdy obserwuje nas potencjalny sprawca. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.
  2. Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.
  3. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub zgłoś się do najbliższej jednostki Policji i opowiedz o zdarzeniu. Poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła o pomoc.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mmmmmmmmmmm (83.22. * .211) 15.12.2022 23:19

Dowozem ??? Litości !

~Mariuszbbbbb (87.239. * .85) 14.12.2022 14:03
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu