Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Fatalne statystyki. Policja publikuje nagranie z potrącenia pieszego apelując o uwagę [WIDEO]

Od początku roku na drogach województwa śląskiego doszło już do 38 wypadków z udziałem pieszych, w których rannych zostało 39 osób. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Fatalne statystyki. Policja publikuje nagranie z potrącenia pieszego apelując o uwagę [WIDEO]
Niekorzystne warunki atmosferyczne powinny stanowić dodatkowy sygnał o konieczności stałej obserwacji sytuacji drogowej i zachowania ostrożności. / fot. screen wideo policja

Ku przestrodze

Nie trzeba wiele, by nie dochodziło do takich zdarzeń. Jednak mimo licznych apeli, statystyki wypadków rosną z dnia na dzień.

- Publikujemy nagranie z potrącenia na przejściu dla pieszych 43-letniego mężczyzny i przypominamy kierującym o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie pasów - przekazuje śląska policja.

Do zdarzenia doszło 5 stycznia na ul. Wojewódzkiej w Katowicach. Skręcający w lewo z ul. Damrota w ul. Wojewódzką kierowca chevroleta potrącił przechodzącego przez przejście dla pieszych na zielonym świetle 43-letniego mężczyznę. Pieszy z obrażeniami głowy i ręki przewieziony został do szpitala. Wykonujący czynności na miejscu zdarzenia drogowego policjanci zatrzymali 47-letniemu mieszkańcowi powiatu bielskiego prawo jazdy, sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci KMP w Katowicach.

Zatrważające dane - początek roku - 39 poszkodowanych tylko na Śląsku

Od początku roku na drogach naszego województwa doszło już do 38 wypadków z udziałem pieszych, w których 39 osób zostało rannych. Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.

- Do większości zdarzeń z ich udziałem dochodzi niestety na przejściach dla pieszych. Aby ograniczyć ilość niebezpiecznych sytuacji drogowych, warto dla własnego bezpieczeństwa upewnić się, że możemy przejść na drugą stronę jezdni, a dodatkowo zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, które znacząco poprawiają widoczność na drodze - przypominają funkcjonariusze, jednocześnie przypominając kierującym o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść i zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego i ustąpić mu pierwszeństwa.

Niekorzystne warunki atmosferyczne powinny stanowić dodatkowy sygnał o konieczności stałej obserwacji sytuacji drogowej i zachowania ostrożności.

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obywatelka24 (91.204. * .100) 19.01.2023 21:22

@ RozaliaC (51.195. * .145)
Czy przed każdym przejściem zatrzymujesz się i rozwijasz czerwony dywan dla JAŚNIE PANA pieszego i czekasz na jego łaskawy ruch? Nawet jak ma CZERWONE ŚWIATŁO? W latach '60-'70 w Japonii pieszy złapany na przejściu na czerwonym był zatrzymywany na 30 minut (nie było opcji "Spieszę się do pracy/ na autobus") w "skrzynce wstydu" (na której były hasła typu: "nie przestrzegałem przepisów", "przechodziłem na czerwonym". Dla pieszych (zwłaszcza komórkozombie) powinny być takie zapory - demotywatory.pl/5079301 (zwłaszcza ostatnie - i powinny być wyższe...). Komórkozombiaka na czerwonym traktować jak pijanego... Niestety w Polsce jest dużo "ukrytych" daltonistów - nawet jak jest czerwone to pieszy zawsze widzi zielone... Jest też duża grupa "pieszych" która wkurza kierowców (a nawet próbuje wyłudzić odszkodowania) - demotywatory.pl/5082152. Pieszy jest jedynym uczestnikiem ruchu który ma drogę hamowania 0 m. Dla kontrastu jak można przejść nawet przez ruchliwą ulicę (co prawda nie u nas...): demotywatory.pl/5119864

~tłoczek (188.137. * .64) 19.01.2023 11:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@bbbb czy w Niemczech, Szwajcarii albo Holandii mają auta z lepszymi hamulcami czy też kierowców którzy w miastach jeżdżą ostrożnie?

~Franeks (5.184. * .68) 19.01.2023 11:18

Kierowca wypatrywał dziur w jezdni a nie pieszych. Smutne ale prawdziwe.

~bbbb (89.72. * .41) 19.01.2023 11:05

Jestem i pieszym, i kierowcą. I wiem, że prawa fizyki są nieubłagane. Pieszy w kontakcie z samochodem ma nikłe szanse na uniknięcie obrażeń. Kiedyś już w przedszkolu uczono, że zanim wejdzie się na jezdnię trzeba się upewnić czy nie jedzie auto. Teraz w świadomości wielu pieszych utrwalono, że mają pierwszeństwo, a kierowca ma zatrzymać 1,5 tony żelastwa(w przypadku ciężarówek sytuacja jest jeszcze gorsza). Problem w tym, że na skuteczne zatrzymanie jadącego z prawidłową prędkością samochodu potrzeba nawet do kilkunastu metrów i pieszy wchodząc na jezdnię musi sobie zdawać sprawę, że jeżeli jest w mniejszej odległości to jego będzie bolało, a nie zderzak samochodu.

~NNKierowca (43.207. * .46) 19.01.2023 10:09

Jedyną przyczyną tych wypadków jest bezkarność! Tu kierowcy doskonale wiedzą że policji nie ma nigdzie, robią co im się podoba, jeżdżą setką w terenie zabudowanym, widzą pieszego zbliżającego się do przejścia, przyspieszają, byle być przed nim. Nie ważne że z naprzeciwka samochód się zatrzymał żeby przepuścić, on jest bezkarny i pędzi dalej.

~RozaliaC (51.195. * .145) 19.01.2023 09:47

~Obywatelka24 (91.204. * .100)
"winę poniesie kierowca (mimo, że pieszy przebiegał na czerwonym) - kierowca"

Kierowca taki jak ty, to się zgadza, zawsze pijany.
Do szkoły, później się będziesz wymądrzał

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 18.01.2023 23:12

Tu ewidentna wina kierowcy. Bez dwóch zdań. Nowe przepisy stworzyły "święte krowy" którym wmówiono że mają pierwszeństwo - zawsze i wszędzie. Nie musi się zatrzymać, nie musi rozejrzeć, nie musi popatrzeć na światła - tylko wprost przed siebie - nieważne kto jedzie - osobówka, tir, autobus, tramwaj, karetka na sygnale - często z nosem w komórce (policja powinna sprawdzić aktywność przed wypadkiem - to nie jest trudne). Bo pieszy ma zakodowane: "pieszy ma pierwszeństwo". I tak za winę pieszego (ale też rowerzysty) zapłaci kierowca - przepisy są tak skonstruowane - że w 99% zawsze winę poniesie kierowca (mimo, że pieszy przebiegał na czerwonym) - kierowca miał jechać wolniej i jeszcze zwolnić (zatrzymać się) przed przejściem - a nuż mu wtargnie nieuważny pieszy albo wjedzie rowerzysta... Może mandaty dla pieszych po 1500 zł za wejście na czerwonym i zapłata za uszkodzenia auta kierowcy?

~Koszałka (198.244. * .127) 18.01.2023 22:07

~To_też_sem_ja (83.26. * .58)
Takie właśnie przepisy są w całym cywilizowanym świecie, tylko do polskich zapijaczonych łbów to nie dociera

~To_też_sem_ja (83.26. * .58) 18.01.2023 21:18

Trzeba napisać wprost: Odpowiedzialność za większość tych wypadków z udziałem pieszych na przejściach ponoszą posłowie, którzy uchwalili tak tragiczne w skutkach przepisy. Tego typu drastycznych zmian nie wprowadza się tak bezrefleksyjnie.

~To_sem_ja (31.0. * .4) 18.01.2023 19:16

"Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu." - to byłoby śmieszne, gdyby nie było tragiczne w skutkach.
Przed wprowadzeniem tego "pierwszeństwa" dla pieszych co rozsądniejsi ludzie apelowali, że skończy się to ponadmiarowymi zgonami...
No i mieli rację.

~MariiszBbbbbb (87.239. * .85) 18.01.2023 17:15

Mogli zrobić rondo nie było by problemu a tak światła i wypadki !

~Snaperka (103.74. * .55) 18.01.2023 15:44
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Co wy chcecie? Przecież wielka akcja policyjna trwa! Trwa tylko w opowiadaniach, co to nie będą robili. A że nie robią nic to już nikogo nie interesuje. Policja zamiast na drogach, to pokazują wideo, bo my nie widzimy co się dzieje. Może pokażcie pracujących policjantów? Bez ustawionych spotkań, nie zobaczycie!

~PijanySkrzat (167.86. * .212) 18.01.2023 14:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To nie żadne warunki atmosferyczne są przyczyną wypadków. To prędkość jest powodem, to policja na przekraczanie prędkości nie reaguje. Zapraszam do Wodzisławia Śląskiego np 26marca szkoły, przejścia dla pieszych i samochody pędzące w okolicach setki, kto do tego dopuszcza?