Fotowoltaika ma trafić na dachy bloków. Czy lokatorzy z naszych miast skorzystają?

Panele fotowoltaiczne na dachach bloków mieszkalnych to rzadkość. A w zasadzie trudno takie znaleźć. Być może ulegnie to zmianie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza bowiem kolejne rozwiązanie zachęcające do stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym fotowoltaiki. To prosument lokatorski dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Będzie można odzyskać 100% wartości energii przekazanej do systemu energetycznego i otrzymać 50% dofinansowania na instalację, tzw. Grant na OZE.

Fotowoltaika ma trafić na dachy bloków. Czy lokatorzy z naszych miast skorzystają?
Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zarządcy budynków wielolokalowych będą mieli wpływ na obniżenie rachunków dla swoich lokatorów.

- Dla Polski jedną z najważniejszych spraw jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej. Rosyjski atak na Ukrainę przyczynił się do kryzysu energetycznego w całej Europie. Dlatego tak ważne są wszelkie działania mające zwiększyć udział OZE w rodzimej energetyce – zaznaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, do tej pory pomocą dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce był program “Mój Prąd”. Ten jednak traktował tak samo prosumentów w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. - Teraz dopasowaliśmy rozwiązania dla prosumenta lokatorskiego. Dotyczy to zarówno spółdzielni, jak i wspólnot mieszkaniowych – zapowiedział pod koniec ubiegłego roku minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Instalacja pokryje koszty energii w części wspólnej budynku...

Obecnie dla budynków wielolokalowych są następujące możliwości działania: zasilanie części wspólnej, rozliczenie prosumenckie, czyli autokonsumpcja oraz sprzedaż do sieci po cenie średniej hurtowej. Nadwyżka zasila rachunek energii, a reszta odkładana jest na koncie. Ewentualny nadmiar na koniec roku jest zwracany w wysokości 20% prosumentowi (za każdy miesiąc 20% niewykorzystanych środków). O ile powierzchnia dachu jest niewielka, instalacja pokrywa w całości (lub w części) koszty energii dla części wspólnej.

... a dodatkowe zyski z produkcji energii obniżą koszty utrzymania budynku

Po zmianach i wprowadzeniu prosumenta lokatorskiego, zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej. Zarazem autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej. Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela. Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby. Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.

Ministerstwo jako przykład inwestycji podaje budynek, w którym znajdują się 64 mieszkania. Energię na potrzeby wspólne w tym budynku Ministerstwo oszacowała na 4 MWh/rok, co kosztować będzie 2 800 zł. Tymczasem według ministerialnych obliczeń, instalacja wyprodukuje do 30 MWh/rok, co pokryje nie tylko zużycie wspólne, ale da też przychody dla budynku w wysokości 19 600 zł/rok. Dzięki temu lokatorzy nie zapłacą za energię w części wspólnej i obniży się ich własny koszt zużycia. Wedle wyliczeń ministerstwa, dla przykładowego budynku średnia obniżka na lokal wyniesie 328 zł/rok przez kolejnych 15 lat. Przewidywany zwrot z inwestycji według Instytutu Gospodarki Nieruchomościami, przy dotacji 50% to około 5 lat.

50% dofinansowania

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie wyniesie do 50% instalacji ze środków przeznaczonych na prefinansowanie KPO (PFR). Grant pokryje: zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii; modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%. Dofinansowaniem będą też objęte instalacje wspomagające – magazyny energii, pompy ciepła itp.

Misz masz prawny

- Koncepcję prosumenta lokatorskiego należy ocenić jako ciekawy pomysł na promowanie prosumenckości w miastach. Dalsze wnioski będzie można jednak wysunąć dopiero po zapoznaniu się ze szczegółami proponowanych przepisów oraz systemu dofinansowania - pisze Bartłomiej Kupiec, analityk polityki energetyczno-klimatycznej, ekspert Stowarzyszenia „Z energią o prawie”, który jednak wskazuje, że jest to już kolejne rozwiązanie w zakresie regulacji dotyczących fotowoltaiki. - Mnogość przepisów i prawnych koncepcji może doprowadzić, do tego, że przeciętny obywatel nie będzie wiedzieć w co się zaangażować - konkluduje Kupiec na łamach portalu Swiatoze.pl

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KampaniaUpiorna (178.36. * .172) 02.02.2023 15:27

Czy temat wprowadzania do mieszkalnictwa coraz mniej wydajnych i coraz droższych sposobów na pozyskiwanie energii jest aż tak upolityczniony, że musicie czyścić forum z niewygodnych dla "sprawy i postępu" komentarzy? Zapytam jeszcze raz: Czy mieszkańcy blokowisk zdawali sobie sprawę, 5-10 lat temu, że prąc do wymuszonego zgazyfikowania i zelektryfikowania ogrzewania domków jednorodzinnych, równocześnie sami sobie nakładali na szyje pętlę gazowych ciepłowni miejskich? Jaka jest obecnie ich opinia, kiedy widzą skutki finansowe dla mieszkańców, w już przestawionych na gaz, innych osiedlach w Polsce? Już do was dotarło, że nigdy nie chodziło o "niską emisję" i wysokie kominy ciepłowni węglowych nie miały, w tym planie, żadnego znaczenia i nie uchronią was od przymusu korzystania z jak najdroższych rozwiązań, łożenia na te sprytne, udające ideologię, pomysły coraz większej części swoich dochodów?

~Masakra (46.204. * .107) 01.02.2023 23:29

Prezesi z GSM już zacierają rączki, będzie kasaaaa

~AAaaAa (89.64. * .177) 01.02.2023 12:07

Powinno być rozliczane u osób indywidualnych na liczniku a nie ze znowu nadwyżka pójdzie nie wiadomo na co.

~bbbb (89.72. * .41) 01.02.2023 11:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Rozwiązanie ze wszech miar dobre. Tylko pytanie czy mieszkańcy na tym cokolwiek zyskają, czy uzyskane w ten sposób oszczędności trafią do kieszeni spółdzielni. Jak myślicie?