Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wystawa IPN do obejrzenia w „Korfantym”

W zeszłym roku obchodzono 100-lecie przyłączenia Śląska do Polski. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę. Ekspozycja jest prezentowana w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

Wystawa IPN do obejrzenia w „Korfantym”
Na Śląsku budowano bramy powitalne dla Wojska Polskiego. Fot. IPN

Wystawa na temat przyłączenia Śląska do Polski w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego

„Bramy do Polski"- to tytuł wystawy przygotowanej przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału Terenowego w Katowicach, z okazji 100. rocznicy powrotu Śląska do Polski. Wystawa jest prezentowana w holu głównym Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju na ulicy Poznańskiej.

Wystawę mogę obejrzeć uczniowie z całego miasta i wszyscy zainteresowani

- Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich wraz ze swoimi nauczycielami, ale też pozostałych mieszkańców, do obejrzenia wystawy. Ekspozycja jest prezentowana w ramach współpracy ZS Nr 2 z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach. Jest dobrym sposobem na to, aby przybliżyć młodzieży wydarzenia sprzed 101 lat, kiedy część Górnego Śląska weszła w skład odrodzonego państwa polskiego. Chcemy, aby osoby zainteresowane wystawą otrzymały możliwie pełne informacje o niej. Przybliżymy historię, którą przedstawiają „Bramy do Polski”. Dlatego odwiedzający mogą kontaktować się, dzwoniąc pod numer tel.: 507 782 126 lub za pośrednictwem portalu FB szkoły - informuje Zespół Szkół Nr 2.

Wystawa zawiera bogate treści faktograficzne

Wystawa przedstawia uroczystości powitania Wojska Polskiego przez mieszkańców Górnego Śląska. Zostały one przygotowane z wielkim rozmachem we wszystkich obejmowanych miastach i miejscowościach. Symbolem tych wydarzeń były bramy powitalne budowane na wzór łuków triumfalnych, których wzniesiono ponad 220. Niektóre z nich były niezwykle monumentalne i pomysłowe, wszystkie zostały bogato przyozdobione symbolami narodowymi i śląskimi. Po wkroczeniu wojska, kolejnym etapem przejmowania części Górnego Śląska przez Polskę były oficjalne wydarzenia państwowe z udziałem najwyższych władz przybyłych z Warszawy. Wystawa prezentuje przebieg tych uroczystości, które odbyły się 16 lipca 1922 roku w Katowicach. Część ekspozycji została poświęcona wizycie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który 27 sierpnia na katowickim rynku, nadał najwyższe odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym powstańcom i działaczom narodowym.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Micuirin (95.181. * .160) 06.02.2023 21:23
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Miczurin (77.81. * .158) 06.02.2023 21:10
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem