Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zgłaszać mogą się również cywile. Jak wygląda test sprawności dla kontrterrorystów? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Po ubiegłorocznej zmianie przepisów, także cywile mogą zostać policyjnymi kontrterrorystami. Po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji i ukończeniu kursu podstawowego, można rozpocząć pracę w wybranym pododdziale kontrterrorystycznym, czy to centralnym, czy na terenie kraju.

Zgłaszać mogą się również cywile. Jak wygląda test sprawności dla kontrterrorystów? [ZDJĘCIA, WIDEO]
Niezaliczenie jednej ze sportowych konkurencji automatycznie kończy cały test / fot. Policja

Służba w BOA

Służba w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA" polega m.in. na: pozyskiwaniu informacji o zagrożeniach terrorystycznych oraz fizycznym zwalczaniem terroryzmu, odbijaniem zakładników, dokonywaniem zatrzymań najniebezpieczniejszych przestępców, prowadzeniem negocjacji policyjnych czy realizowaniem działań minersko-pirotechnicznych.

Jak wygląda proces rekrutacji do BOA?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 stycznia 2022 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz. U. poz. 109) rekrutacja do CPKP "BOA" oraz samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji może być prowadzona bezpośrednio do tych jednostek, a nie poprzez nabory do ogólnej puli kadrowej formacji.

Po złożeniu wymaganych dokumentów najpierw trzeba przejść test wiedzy. Później na kandydata czekają testy sprawności fizycznej i psychologiczny, z uwzględnieniem wymagań dotyczących pełnienia służby kontrterrorystycznej.

Jak wygląda test sprawności dla kontrterrorystów?

- Służba w jednostkach kontrterrorystycznych jest niezwykle wymagająca. Szukamy osób, które mogą się poszczycić zdecydowanie ponadprzeciętną sprawnością fizyczną – mówi Zastępca Naczelnika Wydziału Szkoleniowo-Bojowego CPKP "BOA" i dodaje: - Zależy nam na tym, aby osoby, które się do nas zgłoszą, charakteryzowały się też dużą odpornością na stres, potrafiły działać w zespole, szybko analizować dynamicznie zmieniającą się sytuację i na tej podstawie podejmować właściwą decyzję. To ważne, żebyśmy podczas już realnych działań mogli na sobie wzajemnie polegać – od tego zależy zdrowie i życie całego zespołu.

Kandydaci zainteresowani służbą w komórkach właściwych w sprawach prowadzenia działań bojowych, muszą przejść trzynaście prób sprawnościowych, przeprowadzanych w ciągu jednego dnia. Są to: pływanie na dystansie 200 m, pływanie pod wodą na dystansie 25 m, skok z wieży basenowej do wody, pokonanie toru przeszkód, wspinanie się po linie, bieg w czasie 12 minut, wyciskanie sztangi w leżeniu na ławeczce, uginanie ramion w zwisie na drążku (podciąganie na drążku), uginanie ramion w podporze na poręczach, siady z leżenia w czasie 2 minut, wejścia na podest z obciążeniem w czasie 2 minut, ocena predyspozycji psychofizycznych podczas wykonywania ćwiczeń ogólnorozwojowych, a następnie prowadzenia walki w pozycji stojącej oraz w parterze oraz próba wysokościowa.

– W tym miejscu warto zaznaczyć, że niezaliczenie jednej ze sportowych konkurencji automatycznie kończy cały test – mówi naczelnik. - Zaliczenie wszystkich 13 prób jeszcze nie oznacza, że kandydaci mogą odetchnąć z ulgą. Całodzienne zmagania fizyczne kończy rozmowa kwalifikacyjna i dopiero po niej kandydat otrzymuje informację, czy przeszedł do dalszego etapu rekrutacji, czy na tym etapie odpada.

Jak pokazał pierwszy przeprowadzony test sprawności do służby kontrterrorystycznej z „cywila” wcale nie jest łatwo podołać jego wymogom. Ze względów organizacyjnych grupy testowe mogą liczyć około 15 osób i tylko najlepsi z najlepszych są w stanie zaliczyć wszystkie próby i wziąć udział w kolejnym etapie procedury doboru, czyli rozmowie. – Mogę podpowiedzieć, że przygotowując się do testu sprawnościowego warto nie tylko zadbać o kondycję fizyczną, ale także pamiętać o rozmowie z nami, która odbywa się tuż po zakończeniu testu sprawności fizycznej. Tu przyda się szczególnie ogólna wiedza, np. na temat naszej jednostki a także np. przemyślana odpowiedź na pytanie, czemu chce się służyć w Policji – mówi naczelnik.

Test sprawności zaliczony – co dalej?

Jak trudne są to zmagania fizyczne może świadczyć fakt, że tym razem dwóch kandydatów zaliczyło wszystkie próby sprawnościowe oraz przeszło rozmowę rekrutacyjną i będzie mogło przystąpić do dalszego procesu rekrutacyjnego. Obaj kandydaci zostaną teraz skierowani na badania lekarskie oraz będą mogli spróbować swoich sił przystępując do testu psychologicznego.

Oprócz warunków, które musi spełniać każdy kandydat ubiegający się do służby w Policji, w tym przypadku ważne są też specjalistyczne umiejętności. To one mogą zdecydować o tym, czy pozytywnie przejdziesz rekrutację i dołączysz do elitarnego grona kontrterrorystów. Możesz liczyć na szczególne preferencje z tytułu wykształcenia i umiejętności. Dodatkowe punkty przy rekrutacji są doliczane, jeśli kandydat jest m.in.: ratownikiem, ratownikiem medycznym, pielęgniarką, ma uprawnienia do wykonywania prac podwodnych, ratownikiem górskim lub wodnym, dysponuje uprawnieniami do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych, ma uprawnienia instruktora sportów walki (np. zapasy, judo, karate, boks), strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych.

Zobacz w filmie jak wyglądały poszczególne etapy testu sprawnościowego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Prawda112333 (87.239. * .85) 11.02.2023 13:33

Ochroniarze z grupą którzy czuwają nad dobrem i mieniem w hipermarketach powinni się dostać bez dodatkowych szkoleń !