Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie dla koneserów. Spacer po dawnym uzdrowisku

W sobotę w samo południe grupa jastrzębian wyruszyła na spacer szlakiem dawnego uzdrowiska. Organizatorem wędrówki był znany przewodnik PTTK Zdzisław Koń. Chętnych na wycieczkę nie brakowało. 

Jastrzębie dla koneserów. Spacer po dawnym uzdrowisku
Chętnych do wędrówki śladami dawnego kurortu nie brakowało

Jastrzębie dla koneserów. Spacer po dawnym uzdrowisku

To już druga edycja spacerów pod hasłem „Jastrzębie-Zdrój dla koneserów”. Punktem startowym był plac przed sercem dawnego kurortu - Domem Zdrojowym. Budynek wybudowany w 1862 roku w stylu szwajcarskim skupiał życie kulturalne Bad Königsdorff-Jastrzemb. To tam odbywały się imprezy, rauty, czy przedstawienia teatralne. Uczestnicy wycieczki podziwiali architekturę budynku, która ze względu na zimową porę roku nie była przysłonięta roślinnością.

Wycieczkę prowadził przewodnik PTTK Zdzisław Koń

- Nasz miasto ma bogatą i interesującą historię, która daleko sięga poza górnictwo i budowę bloków mieszkalnych. Myślę oczywiście o dawnym kurorcie. Staram się zachęcać jastrzębian do poznawania tej przeszłości, do zwiedzania tego, co z niej pozostało. Z zabytkami, które możemy oglądać, wiąże się wiele ciekawych historii - mówił Zdzisław Koń, prowadzący spacer.

W poszukiwaniu zabytków Parku Zdrojowego

Łazienki I czekają na modernizację

Jednak zwiedzając Park Zdrojowy, warto pamiętać, że obecny, zresztą zrekonstruowany budynek, nie był pierwszym tego typu w uzdrowisku. W poszukiwaniu najstarszych zachowanych pozostałości z czasów, kiedy zakładano kurort, uczestnicy spaceru udali się do dolnej części parku, w kierunku kąpieliska „Zdrój”. Tam znajdują się nieciekawie dziś wyglądające Łazienki I. Powstały latem 1862 roku i mieściły 22 wanny w dwóch standardach. W czasach współczesnych przez pewien czas działała tam dyskoteka.

Kolejnym punktem zwiedzania był budynek dawnej porodówki, kiedyś sanatorium „Katowiczanka”. Później uczestnicy marszu przeszli pod dawny dom wypoczynkowy „Opolanka”. Następnie kierując się w kierunku Urzędu Skarbowego, niegdyś były to dwie wille – Emilia i Hoppenów, wszyscy doszli do dawnej Alei Pocałunków (Küssenalee), gdzie przedzierając się przez skupiska krzewów i omijając rury ciepłownicze, zlokalizowano zabytkowe buki.

Ostatnim etapem uzdrowiskowej wycieczki był Browar Jastrzębie, w którym prezes Piotr Piekarski opowiadał o procesie technologicznym warzenia piwa. Podkreślał, że każde szanujące się miasto ma swój lokalny browar i tradycję, która tworzy się wokół niego.

Jak zapowiada Zdzisław Koń, można spodziewać się kolejnych edycji marszu „Jastrzębie dla koneserów”. Kolejny najprawdopodobniej odbędzie się marcu.

Browar Jastrzębie to ciekawe miejsce

 

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Miczurin (156.146. * .14) 12.02.2023 19:28
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Miczurin (84.252. * .136) 12.02.2023 19:02
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Miczurin (156.146. * .174) 12.02.2023 18:55
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Rebi78 (31.61. * .133) 12.02.2023 12:45

To była świetna wycieczka. Precz z malkontentami!

~tiop (188.137. * .108) 12.02.2023 11:03

Żałosne. Ile miasto płaci za oprowadzanie wycieczek? Kto sprawdził wiedzę tego pana?

~jutro (188.137. * .108) 12.02.2023 10:52

Domorosłych historyków u nas dostatek.

~Miczurin (178.26. * .23) 11.02.2023 21:59
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu