Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W sali kinowej prowadzono reanimację

O tym, jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Student Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przypomniał jej zasady uczniom „Korfantego”. W sali kinowej szkoły prowadzono ćwiczenia z reanimacji na fantomach.

 W sali kinowej prowadzono reanimację
Zasady pierwszej pomocy należy ciągle przypominać

W sali kinowej prowadzono reanimację

Jakub Grochowski, absolwent Zespołu Szkół Nr 2, a obecnie student Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, powrócił do swojego liceum, aby przypomnieć młodym ludziom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nie należy się bać udzielać pierwszej pomocy

- Niektórzy, myśląc o kolejnym wykładzie z pierwszej pomocy, uważają, że to już przerabiali i wszystko wiedzą. Jednak moim zdaniem ważne jest powtarzanie i utrwalanie wiedzy, która nie wiadomo, kiedy może nam się przydać - mówi Jakub Grochowski.

Służby ratunkowe podkreślają, że od tego, czy w porę zareagujemy, może zależeć ludzkie życie. Karetka nie jest w stanie dojechać od pacjenta w przeciągu pierwszych 2-3 minut, kiedy pomoc jest nieodzowna.

Brak natychmiastowej pomocy może oznaczać śmierć poszkodowanego 

- Każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy, dlatego też powinniśmy znać podstawy udzielania jej. Trzeba wiedzieć, co mogę, a czego nie mogę zrobić w pierwszym kontakcie z poszkodowanym.  Nasze życie jest pełne przygód i nigdy nie wiadomo, z czym się spotkamy - podkreśla Jakub Grochowski.

Uczniowie „Korfantego” uznali, że takie zajęcia warsztatowe mają sens.

- Nie tylko wysłuchaliśmy, jak należy udzielać pomocy, ale również mieliśmy okazję przećwiczyć to praktycznie. Takie konkretne lekcje bardzo nam się podobają i mogłyby być częściej organizowane - mówił Olek, jeden z uczestników zajęć.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Sumak (84.252. * .131) 22.02.2023 20:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Sumak (84.17. * .15) 22.02.2023 18:48
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu